silnik sterownik itp

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: 251mz » 30 sie 2004, 23:03

jak srub kulowych ?? ja myslalem zeby zrobic tak ze stol bedzie nieruchomo a na prowadnicach z pretow bedzie jezdzila poprzeczka ktora bedzie utrzymywac silnik z osia y i z. a srub to mialem zamiar uzyc srub trapezowych a w ostatecznosci zwyklych
a jaki moment wg ciebie moga miec te silniczki?? powiedz mi pit jakich silniczków ew. potrzebuje moja konstrukcja i jakie sa ceny mi potrzebnych nowych i urzywek ew z czego moge takie silniczki powyciagac??


a jeszcze odnosnie silnikow czy do sterownika l297/8 to mozna dolaczyc silniki 6 przewodowe prosze o szybka odpowiedz bo znalazlem na alegro takowe

- średnica silnika : 57,5 mm
- długość silnia ( bez osi ) : 50 mm
- średnica osi : 6,5 mm
- długość osi : 22 mm
- waga : 0,50 kg
- ilość przewodów wyjściowych : 6
- typ : 103G771-0611
- producent : SANYO DENKI CO., LTD - Made in Japan
- rozdzielczość : 1,8 stopnia/krok - 200 kroków na obrót
- sterowanie : 2,46V 1,82A na cewke
- rezystancja cewki : 1,4 OHM

czy nada sie do mojej konstrukcji



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#12

Post napisał: chomikaaa » 31 sie 2004, 06:42

mozna 6 przewodowe podlaczyc sposob na podlaczenie srodkowy odczep na cewce pomijasz silniki musza miec min 0,5Nm ale im wiecej tym lepiej i drozej dobor silnika zalezy od bezwladnosci i oporow maszyny a to ciezko przewidziec najpierw zbuduj wiec czesc mechaniczna to sobie zmierzysz


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: 251mz » 31 sie 2004, 09:42

czy nikt nie umie odpowiedzien na moje pytania czy do mojej konstrukcji oplaca sie kupic te silniki step syn??? i czy mozna je bo maja po 6 przewodów podlaczyc do l/297/8 czy moze jakis inny sterownik??

pomozcie czas mnie ostro goni!!!


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#14

Post napisał: pit202 » 31 sie 2004, 11:59

na pytanie czy mozna juz dostales odpowiedź.

a czy kupować to musisz sobie sam na nie odpowiedziec, nikt nie zna
Twojej konstrukcji i nie wie jakie potrzebujesz mocne silniki, musisz
sam policzyc i dobrac a jak nie to doświadczalnie ;-(
PiteR


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: 251mz » 31 sie 2004, 13:38

no to super;/ dobra no, nic na razie zbuduje sama konstrukcje frezarki a silniki i elekronike zostawie sobie na pozniej .
powiedzcie mi tylko czy da sie znalezc dosc duze silniki 2 faz bipolarne ?? czy to problem jezeli macie jakis sterownik pod 3 zaowy silnik tylko zeby nie trtzeba bylo go programowac to wrzuccie na forum.
ps u mnie w miescie sa profile aluminiowe
o grubosci scianki 2mm
wymairy to 40mmx20mm ten jest za 20zl /mb
drugi 60mmx60mm za 35zl/mb
czy nadadza sie do budowy tokarki?? czy jakich szukac??

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#16

Post napisał: chomikaaa » 31 sie 2004, 18:24

jestem na takim samym etapie budowy frezarki czesci mech co ty obawiam sie ze profile nie bedea sie nadawaly co prawda mozesz i z desek to zrobic ale... jesli chcesz sztywna konstrukcje to tylko blacha alu o grubosci od 10mm nie wiem czy wiesz jak trudne jest obrabianie alu w warunkach domowych drugim wyjsciem bedzie konstrukcja stalowa ale tu wchodzi tylko i wylacznie ciecie laserowe z odpowiednim profilowaniem ktore ja usztywni info na stronie rchobby jak to wyglada trzecia rzecza jest rozwizanie posowow i lozyskowanie osi mozesz zrobic tuleje teflonowe lub z jakiegos metalu lub lozysko kulowe liniowe to na precie slifowanym lub zastosowac gotowe rozwiazanie jak lozyska liniowe koszty chyba znasz rozwiazanie posowow sruby kulowe lub trapezowe ew konstrukcyjne przy 2 pierwszych maz mozliwosc jakby wyboru skoku w 2 przypadku standard

na co sie zdecydujesz twoja sprawa natomiast silniki powinny byc jak najmocniejsze najlepiej jakby mialy z 200krokow i z 1-2Nm wtedy bedziesz bez obaw frezowac alu w rozsadnej glebokosci twozywa pcb musisz wziac takze pod uwage to ze wrzeciono bedzie miala swoja wage i wymagalo odpowiednio sztywnej konstrukcji tak zeby cala konstrukcja nie wpadala w rezonans nie moze tez posiadac luzow wyczowalnych bo efekt bedzie marny

ja bede sie staral wykkonac konstrukce z blach alu duzej grubosc i poprzez odpowiednia konstrukcje ustywnic dodatkowo calosc
co do lozysk narazie nei mam opcji bede dobieral chyba w zaleznosci od wagi konstrukcji tak aby byl jak najmniejszy opor przesowu
sruby to raczej trapezowe kulowe zbyt drogie jak na pierwsza maszyne

co do silnikow jak podlaczyc to jzu pisalem omomierz do lapy i zmierz rezystancje cewek pomiedzy wsyzstkimi przewodami tam gdzie masz najwieksza tam bedzie trzeba podlaczyc staerownik srodkowe odczepy niepodlaczone
co do mocy to dola malych silnikow mniej wiecej jego masa odpowida momentowi silnika jaki posiada i tak silnik ok 0,5kg ma 0,5Nm


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#17

Post napisał: 251mz » 31 sie 2004, 20:20

a wiec tak juz mowie blacha aluminiowa o grubosci 8mm arkusz 1mx2m kosztuje 600zl;o
zdecydowalem sie na kształtowniki i zaraz to wyjasnie gdyz jestem raczej mechanikiem konstruktorem praktykiem:) ze tak powiem wiec .przekroje aluminiowe o których wspomnialem polaczone ze soba zgodni z zasadami projektowania i usztywnione w odpowiednich miejscach płaskownikami lub kątownikami alu sa tu uwaga 2x sztywniejsze niz taka blacha 1mm-bagatela!! wspominajac blache to po 1 jest trudna do zdobycia po 2 DROGA. prowadnice to w moim miescie znalazlem w sklepie z narzedziami rury chromowane fi 20mm o grubosci scianki 2mm wiec sadze ze dla potrzeb frezarek budowanych przez forumowiczów jest to az nadto!! dalej sruba pociagowa czyli najwazniejsza czesc supportu frezarki sruby kulowe stosowane przy profesjaonalnych sprzetach sa bardzo drogie bodajze okolo 1000zl za metr;o najtansze.
sruby trapezowe podobno najlepsze rozwiazanie pomiedzy cena a jakoscia jesli ktos zna ceny niech przytoczy je bo ja sie nie spotkalem. i ostatecznie prety stalowe gwintowane taki m14 kosztuje okolo 15zl i przy dobrym skontrowaniu nakretek aby luzu nie bylo a lekko sie obracalo daje dobra dokladnosc i wierzcie mi tak tez sie dobrze da!!
dalej tulejki na prowadnice dobrym materiałem bylby braz ale mi sie wydaje ze lepszym bedzie uzycie tulejek teflonowych gdyz takowe nawet sie stosuje jako slizgacze w amortyzatorach przednich w motocyklach.
oczywiscie z tyli profilami co mowilem to spawania troche bedzie jak zawsze ale potem mamy bardzo duza sztywnosc i goraco namawiam do stos takiego rozwiazania
faktycznie z silnikami to masz racje min 1Nm tylko gdzie ja takie znajde bo cos w to watpie i chce takei 2 faz bipolar. sakd wogule wynajdowac takie za***iscie duze silniki??
jeszcze sie zastanawiam ale chyba miedzy silnikiem a srub zrobie redukcje 1:2 paskiem zembatym no to by bylo wsztystko a jeszcze jedno odnoscnie sterownikow silnikow to jezeli ktos ma jakies projekty czy schematy to mile widziane bylo by ich zamieszczeniem tutaj!!

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#18

Post napisał: ottop » 01 wrz 2004, 14:06

Śruby z gwintem trapezowym 16x4 + nakrętka ok. 65zł/m.


mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#19

Post napisał: mawwo » 28 wrz 2004, 06:50

witam
Śruby z gwintem trapezowym 16x4 + nakrętka ok. 65zł/m.
Gdzie są dostępne?
pozdrawiam
Wojtek
mawwo

504-045-238

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#20

Post napisał: ottop » 28 wrz 2004, 10:51


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”