problem z czujnikiem wysokość narzędzia

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
szczypiorhahaha
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 19 gru 2009, 20:45
Lokalizacja: nowe miasto

problem z czujnikiem wysokość narzędzia

#1

Post napisał: szczypiorhahaha » 25 lut 2010, 14:33

czy ktoś by mi mógł wytłumaczyć na czym polega czujnik wysokość narzędzia link do takiego czujnika i gdzie się go podłącza ????

proszę o szybką odpowiedzi z góry dziękuje



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 25 lut 2010, 19:02

czujnik ten służy do dokonania pomiaru długości narzędzia po jego zamocowaniu w elektrowrzecionie. szczególnie przydatne jest wówczas, gdy w trakcie pracy maszyny musimy zmieniać narzędzia. mocując nowe narzędzie nie koniecznie musimy włożyć je tak, aby długość była identyczna jak poprzedniego narzędzia. tutaj właśnie wchodzi nasz czujnik, mierzymy długość nowego, następnie porównując wynik ze starym(lub innym punktem odniesienia) otrzymujemy różnicę o jaką należy opuścićpodnieść oś z, aby koniec nowego narzędzia trafił na taką samą wysokość z, co stare narzędzie. Podłączamy je do jednego z pinów wejściowego portu LPT. Mam nadzieję, że zrozumiale napisałem :razz:
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#3

Post napisał: Piotrjub » 25 lut 2010, 20:15

już kiedy było pisane na temat czujnika wysokości

- tylko raz – przy pierwszym uruchomieniu maszyny po montażu – wykonywana jest kalibracja czujnika korekcji. Odbywa się to w taki sposób, ze ręcznie ustawiamy poziom „Z” stołu maszyny, najeżdżając obojętnie jakim narzędziem. Program zapamiętuje współrzędna „Z”. Następnie wywołujemy funkcje kalibracji czujnika, maszyna najeżdża narzędziem na czujnik i zapamiętuje współrzędną „Z” przy której zadziałał czujnik. Na podstawie zebranych danych program zapamiętuje wysokość zadziałania czujnika względem poziomu stołu.
Na podstawie tej zapamiętanej wartości, program może później najechać dowolnym narzędziem na czujnik i obliczyć na jakim poziomie jest stół maszyny. Oczywiście sam poziom stołu daje jeszcze niewiele, dlatego w programie jest jeszcze jeden parametr – grubość materiału. Ta grubość jest po prostu dodawana do poziomu stołu i tam sterowanie przyjmuje Z = 0.

To rozwiązanie posiada następujące zalety:
- po zamocowaniu nowego materiału o nieznanej wysokości również trzeba ręcznie ustawić jego poziom „0”, ale robi się to tylko raz, w taki sposób, że zakładamy frez, wywołujemy funkcje kalibracji na czujnik, następnie najeżdżamy na materiał i wpisujemy współrzędną Z jako parametr grubości materiału
- po tej procedurze możemy zakładać dowolne narzędzia, wczytywać różne pliki CNC, i tylko wywołujemy fikcję kalibracji na czujnik. Grubość materiału się przecież nie zmienia, program koryguje sobie tylko poziom stołu i automatycznie dodaje grubość materiału.
- w razie wykruszenia freza można go spokojnie wyjąć, naostrzyć lub wymienić, a po założeniu wywołuje się tylko korekcję na czujnik i można kontynuować pracę na dokładnie takim samym poziomie.
Załączniki
Algorytm_czyjnik.jpg
Algorytm_czyjnik.jpg (28.92 KiB) Przejrzano 1797 razy

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: guardian_angel » 25 sty 2011, 10:25

Witam.
Podepnę się pod temat, bo mam ten sam problem, nie mam zielonego pojęcia gdzie go podpiąć.
Zacznę od tego, że nie jestem jakimś fachowym elektronikiem i przeczytałem już chyba wszystkie posty z tym tematem. Napisałem maila do producenta tych sterowników, niestety nadal nie otrzymałem odpowiedzi. Moja grawerka z firmy INFOTEC jest na sterowniku SMC4D-UL + MOST3 + PCB z przekźnikami.
Rozmawiałem z tą firmą i powiedzieli że mogą zaproponować czujnik za 1000 zł :shock:
W forumowym sklepie (LINK) też jest jeden drogi czujnik z zasilaniem i elektroniką, 3 pinowy (CDN-1), ale nie potrzebuję aż takiej dokładności i szczelności przed chłodziwem bo nie używam chłodziwa, a drugi jest tańszy 2 pinowy. W instrukcji którą ściągnełem do CncGraF, znalazłem że czujnikiem może być zwykły przełącznik (krańcówka, mikrostyk) i jak się dowiedziałem właśnie ten tańszy czujnik (CDN-2) działa na takiej zasadzie. Znalazłem również w instrukcji że czujnik należy podpiąć pod 13 pin portu LPT. W załączniku (zdjęcia.zip) umieściłem zdjęcia skrzynki sterowniczej z elektroniką. Moje pytanie jak mam to zrobić, skoro sterownik jest spięty pełną taśmą z płytką MOST3. Nie znalazłem żadnych wyprowadzeń tego 13 pinu. Czujnik ma dwa przewody, jeden mam podłączyć pod 13 pin a drugi pod co? pod masę czy jakieś napięcie. Jak skonfigurować program CncGraf żeby działał czujnik?

Prosze o pomoc, zważywszy że nie jestem elektronikiem :) Boję się sam tam grzebać żeby czegoś nie spalić czy popsuć. Najlepiej prosze o wytłumaczenie "łopatologiczne" z zaznaczeniem na którymś z załączonych zdjęć.

[ Dodano: 2011-01-28, 09:58 ]
Czy może ktoś mi pomóc ?
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Jerr
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 20 sty 2011, 15:23
Lokalizacja: KRK BN

#5

Post napisał: Jerr » 02 lut 2011, 00:08

Skoro masz SMC4D to nie podpinasz czujnika do LPT (tego portu używa cncGraf pod DOS) tylko pod 13 pin złącza IDC kontrolera - oczywiście przez bufor, który powienien być na MOST3/4A.
Które to złącze to Ci nie powiem, bo nie miałem tej płytki w rękach - powinieneś dojść po ścieżkach :)

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#6

Post napisał: guardian_angel » 02 lut 2011, 16:05

Dzięki za podpowiedz, ale dalej, czujnik ma 2 przewody 1 jak domniemam podpinam pod 13 pin a drugi do masy czy jakiegoś zasilania ? A z załączonych zdjęć Jerr, jesteś w stanie bardziej określić gdzie jest ten bufor ?
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Jerr
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 20 sty 2011, 15:23
Lokalizacja: KRK BN

#7

Post napisał: Jerr » 03 lut 2011, 00:17

Jakbyś mógł zrobić fotkę płytki MOST tak by po prawej stronie było widoczne na zdjęciu gniazdo IDC- to z szarą taśmą, jak dobrze pamietam 10 żył- i reszta płytki od strony gniazda w którym masz sygnały z SMC... Tak, żeby nie zasłaniały przewody ;)

Podejrzewam, że sygnał, którego potrzebujesz leci właśnie tą szarą taśmą ale gwarancji Ci takiej nie dam.

Jak już będziesz wiedział jak masz zrealizowany bufor to będzie wiadomo czy czujnik łaczy się do masy czy do napięcia.

Pozdro.

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#8

Post napisał: guardian_angel » 08 lut 2011, 10:28

Już mój problem rozwiązałem. Znalazłem na płytce MOST3 złącze 3 pinowe. Było schowane za plątaniną kabli więc go nie widziałem. Teraz już wszystko działa, sterowanie przez masę, kable uporządkowane. Dzięki za uwagę.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”