wybór elementów

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#11

Post napisał: zacharius » 21 lut 2010, 21:04

poprawie kolegę troszeczkę.
otóż idea choperowego sterowania silnikiem polega miedzy innymi na tym ze sterownik próbuję wymusić prąd ustawiony w cewce silnika.wiec zasilacz pasowałby podajże 1,22Xsumaryczny prąd nominalny wszystkich silników. i raczej dla dobra sprawy radziłbym tego nie puszczać bokiem, chyba ze są naprawdę ograniczenia finansowe.
owszem na byle czym tez pójdzie, moja pierwsza maszynka doświadczalna chodziła na ATXie no ale jak wpiąłem 24V 200W to dopiero dostało kopa. impulsowy zasilacz nie jest zalecany do maszyn choc chodzi i tu nie mam jako tako zastrzeżeń.

natomiast co do obliczeń kolegi Romka: na dobra sprawę te silniki pasowałoby nakarmić z minimum 12V (ograniczenia sterowników) a lepiej 24V. no i oddzielne malusie 12V na ssk-mb01. przy czym 24Vx3Ax3sztx1,22=263,52 co daje w przybliżeniu 300W aleee 250 by wystarczyło trochę różnica jest :) 250 a 45


Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Tagi:


Autor tematu
romek89
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Włoszczowa

#12

Post napisał: romek89 » 04 lip 2010, 21:30

Po długiej przerwie wróciłem znów do frezarki. Części już mam do elektroniki już mam kompletne ale problem wystąpił z programem Mach3. Na początek podłączyłem tylko 1 silnik pod zasilanie. Po konfiguracji i ustawieniu pinów silnik nie reaguje.

czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jaki byłby prosty sposób sprawdzenia: silnika, sterownika i płyty gł. czy przypadkowo nie są spalone?

w oknie Diagnostyka jest "stan pinów portu 1" czy muszą tam się świecić poszczególne kontrolki ?, jeżeli tak powinno być to co może być przyczyną?

Myślałem, problem mógł być w BIOSie dlatego zmieniłem ustawienia LPT na ECP+EPP ale to nic nie pomogło.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13

Post napisał: zacharius » 05 lip 2010, 19:03

jeżeli silnik trzyma a nic nie podaje sygnałów dymnych to nasuwa się brak sygnału CLK, czyli zła konfiguracja macha, może być opcja ze trzeba ustawić "active low" na wyjście ENABLE (jeżeli silnik nie trzyma)
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
romek89
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 19 paź 2009, 22:18
Lokalizacja: Włoszczowa

#14

Post napisał: romek89 » 07 lip 2010, 21:30

W ogóle nie ma odzewu ze strony silników.
Ponieważ mam 2 komputery zainstalowałem na 2 ubuntu i emc2 i tam wszystko juz hula silniki się kręcą,
Ale zauważyłem że przy emc2 na płycie nie świecą sie diody .
A tutaj jak podłączam nawet bez konfiguracji macha to odrazu zapalają się obydwie diody na płycie (SSK-MB1) czyli rozumiem , że cały czas jest włączony przycisk bezpieczeństwa ??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”