bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#11

Post napisał: jarekk » 19 sty 2010, 10:50

Pamiętaj, jeżeli będziesz miał tylko czujniki hall, to będziesz miał "małą rozdzielczość" - tzn. będziesz mógł zatrzymać wał z dokładnością do 60 stopni ( +-30) - jest to implikacja tego o czym mówił kolega Leoo.

To co Ci koledzy podpowiadają to po prostu serwo z enkoderem, ze sprzężeniem od pozycji i prądu ( w zależności od potrzeb)



Tagi:


Autor tematu
kazek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2006, 12:43
Lokalizacja: rzeszów/kraków

#12

Post napisał: kazek » 19 sty 2010, 20:13

Dzieki za wszystkie udzielone wskazowki. Sporo mi to juz rozjasnilo. To co chce zbudowac jest "wyciagarkopodobne", wiec mysle, ze przyklad jaki opisalem w pelni oddaje to co chce osiagnac. Wciaz czekam na silnik, mocno rozmyslam nad sterownikiem i chcialbym zaczac juz budowe, przynajmniej czesci analogowej.

Ponizej moze napredce sklecony szkic:
Obrazek

Mam kilka pytan, ale najwazniejsze jest pierwsze:
1)przegladnalem kilka not aplikacyjnych, zeby zobaczyc jak to jest robione, i jestem troche zmieszany. Otoz wydaje mi sie, ze dolne MOSFETY powinny byc typu N, a gorne typu P. Ale jednak widzialem, ze niektorzy daja wszystkie typu N. I tego wlasnie nie moge zrozumiec.

Tok mojego rozumowania jest nastepujacy:
Otwieramy jednoczenie jeden tranzystor gorny i jeden dolny (tak jak przedstawilem na tym dolnym rysunku). I co sie dzieje? Otoz w miare jak beda wzrastac obroty, wzrastac bedzie BEMF, co spowoduje spadek Ugs tranzystora M1 a w ostatecznosci jego zatkanie (no, moze sie nie zatka, bo jak Ugs bedzie spadac to bedzie spadac tez prad plynacy przez uzwojenia czyli spadnie tez bemf, co spowoduje, ze silnik osiagnie jakas predkosc, ale nie bedzie to jego max predkosc). Do tego dochodzi jeszcze spadek na uzwojeniach oczywiscie.
Czy popelnilem tu jakis blad w tym mysleniu? (na dolnym rysunku narysowalem tylko jedna cewke i bemf, ale powinno byc w sumie po dwie, jako ze naraz wlaczone sa dwa uzwojenia).

2)chcialbym mierzyc prad jaki plynie przez uklad, zeby moc zbadac na koncu sprawnosc calego ukladu. Jaki powinien byc ten rezystor? Wydaje mi sie, ze skoro plynie 11A, to przydaloby sie cos w okolicy 10mohm. Dla 11A rozpraszac sie bedzie na tym ponad 1W ;/. Widzialem takie do kupiena ale 5W - strasznie duze ;/. Jaki wzm. operacyjny do tego?

3)jezeli w internecie podawane sa parametry silnikow bldc, to podawane sa rowniez parametry typu Terminal Resistance czy Terminal Inductance. Mam tu mala watpliwosc, czy dobrze rozumiem. Sa to parametry podawane dla dwoch uzwojen na raz (tak jak bysmy podpieli sie miernikiem i chcieli to zmierzyc?).

Za wszelkie porady bede wdzieczny i prosze o wyrozumialosc, gdyz do tej pory to poza cyfrowke sie nie za bardzo wychylalem ;].


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#13

Post napisał: Leoo » 19 sty 2010, 21:31

kazek pisze:1)przegladnalem kilka not aplikacyjnych, zeby zobaczyc jak to jest robione, i jestem troche zmieszany. Otoz wydaje mi sie, ze dolne MOSFETY powinny byc typu N, a gorne typu P. Ale jednak widzialem, ze niektorzy daja wszystkie typu N. I tego wlasnie nie moge zrozumiec.
Tranzystory typu N mają lepsze parametry niż P i są tańsze. W układach mostkowych stosuje się specjalne gatedrivery gwarantujące przewodzenie "górnych" kluczy (IR2184).
kazek pisze:Otwieramy jednoczenie jeden tranzystor gorny i jeden dolny (tak jak przedstawilem na tym dolnym rysunku). I co sie dzieje?
Jeden krok komutacji powoduje wykonanie 1/6 obrotu dla silnika o wirniku dwubiegunowym i stojanie trójbiegunowym. Na razie nie można mówić o wirowaniu jeśli poprzednio nie obracał się.
Jeśli był zatrzymany, to następstwem włączenia kluczy będzie narastanie prądu U-V i momentu na wale. Silnik powinien wykonać 1/6 obrotu i przejść do następnego kroku komutacji, o ile nie jest przeciążony mechanicznie.


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#14

Post napisał: cnc3d » 19 sty 2010, 21:54

Do załączenia górnych tranzystorów typu N potrzebna jest pompa ładunku, ale jeśli wypełnienie pwm osiągnie 0 lub 100% to pompa przestanie działać.
Można zastosować zasilacz z czterema wyjściami izolowanymi. Jeden do trzech dolnych tranzystorów i po jednym do każdego górnego. Napięcie polaryzacji bramki musi być względem źródła danego tranzystora!


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#15

Post napisał: jarekk » 19 sty 2010, 22:00

A do pomiaru prądu można wykorzystać scalone czujniki z sensorem halla

http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.p ... h%3Dacs712


Autor tematu
kazek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2006, 12:43
Lokalizacja: rzeszów/kraków

#16

Post napisał: kazek » 19 sty 2010, 22:19

Dzieki za powyzsze porady, wskazuje to na obeznanie z problemem, mam wrazenie, jakbyscie czytali w moich myslach ;].

jarekk->nie wiedzialem nawet, ze cos takiego jest. Szkoda tylko, ze do 5A (widzialem, ze tez i na wiecej, ale raczej w pl chbya sie nie da kupic). I nie bardz zeby ktos inny poza Allegro to produkowal.

cnc3d - wyglada na najprostsze rozwiazania, nie pomyslalem. Ale w sumie srednio mi to zalatwi problem bo w takim ukladzie bede musial miec gorne tranzystory typu P. No i chyba trzeba byloby jeszcze dolozyc tam jakis tranzystor(y), bo bramka powinna bys nie tylko szybko ladowana, ale i rozladowana.

Leoo -> dales mi ponowna wiare. Widzialem dzisiaj tez, i to nawet kilkukrotnie, IR2110. I jakos go odrzucilem (zreszta wiekszosc ukladow jest podobna). Wlasnie zamierzam sie wgryzc sie w note aplikacyjna, moze pokusze sie o jakas symulacje w spice, bo sa dostepne modele. No i chyba zaczne rysowac pierwsza wersje plytki.

No i oczywiscie na koniec posta pytanie, czy moze ktos posiada, widzial schemat takiego sterownika (wystarczy mi (mam nadzieje), sama czesc analogowa). Z tego co widze to nie za bardzo ludzie chwala sie takimi konstrukcjami, bo chyba temat nie jeszcze taki oklepany.

Tak wiec zabieram sie, zeby miec przynajmniej MOSFETY + drivery do nich, i wtedy zacznie sie mile (oby) programowanie.


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#17

Post napisał: cnc3d » 19 sty 2010, 22:24

Te czujniki nie nadają się do sprzężenia w kontroli prądu do serwonapędów ponieważ przy dużym paśmie przenoszenia szumy dochodzą do 10% zakresu pomiarowego, a jeśli je odfiltrujemy to z kolei pasmo spada do nieakceptowalnej wartości (przynajmniej moich wymagań nie spełniły i dużo im brakowało).
Można umieścić małe rezystory w obwodach źródeł dolnych tranzystorów ale pomiary trzeba wykonywać na aktualnie włączonych sekcjach. Można również zastosować jeden rezystor na szynie wspólnej źródeł dolnych tranztstorów jednak wówczas tracimy możliwość określenia kierunku płynącego prądu czyli momentu.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#18

Post napisał: jarekk » 19 sty 2010, 22:28

cnc3d pisze:Te czujniki nie nadają się do sprzężenia w kontroli prądu do serwonapędów ponieważ przy dużym paśmie przenoszenia szumy dochodzą do 10% zakresu pomiarowego, a
Szkoda, dzięki bardzo za informację. Wyglądały na małe i wygodne.
Mam jeszcze inne czujniki ABB ( takie duże, do przewleczenia kabla), muszę je pomęczyć i sprawdzić jak tam z dokładnością


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#19

Post napisał: cnc3d » 19 sty 2010, 22:44

Jak są za duże to też będzie problem bo będą miały za małą czułość i jeszcze musisz sprawdzić czy nie ma dryftu zera bo to bardzo przeszkadza, szczególnie przy serwach AC.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#20

Post napisał: jarekk » 19 sty 2010, 22:52

Powinny być OK - mam wersję na 25A ( są na 5 , potem 50A). Zasilane +-12V.
Niestety wtedy układ rozbudowuje się, miałem nadzieję że te małe zabawki dadzą sobie rade.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”