stepery

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
riat
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 01:27
Lokalizacja: warszawa

stepery

#1

Post napisał: riat » 13 maja 2010, 07:25

Witam!
Buduję swój pierwszy niskobudżetowy ploter.
wielka prośba do doświadczonych Kolegów o opinię!
Czy stepery wg załączonego pliku "dadzą radę" ze sterownikami SSK-B02 ?
Wiem, że te sterowniki nie są super ale jak napisałem chodzi o projekt niskobudżetowy!
Poza tym je mam!
( konstrukcja stalowa, dosyć lekka -mniej niż 30 kg, siły bezwładności "pójdą w utwierdzenie", pole to:x 700, y 500, z 100, elektrowrzeciono)
Jak się nauczę tych klocków to następny będzie w pełni profi i na serwach!
pozdrówka
Załączniki
Silnik krokowy 2 Nm.pdf
(132.29 KiB) Pobrany 325 razy


riat

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

Post napisał: zacharius » 13 maja 2010, 22:40

kręcić na pewno będą jeżeli o to chodzi. tylko dobra wentylacja sterów wskazana bo normalnie mają po 1,5A a silniki kolega ma po 2. a i no tez mniejszy moment będzie przez brak tych 0,5 A co w związku z tym mniejsze prędkości.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
riat
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 01:27
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: riat » 14 maja 2010, 08:00

Witam!
Trochę nie rozumiem Twojej uwagi, w czym nie ma nic dziwnego biorąc pod uwagę nikły stan mojej wiedzy w zakresie cnc. Chyba coś pomyliłeś albo ja naknociłem albo się jeszcze nie douczyłem.
zacharius pisze:kręcić na pewno będą jeżeli o to chodzi. tylko dobra wentylacja sterów wskazana bo normalnie mają po 1,5A a silniki kolega ma po 2. a i no tez mniejszy moment będzie przez brak tych 0,5 A co w związku z tym mniejsze prędkości.
Tu jest link do tego sterownika
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskb02.htm

a tu cytat z tego linku

"Sterownik SSK-B02 umożliwia sterowanie bipolarnego dwufazowego silnika krokowego z maksymalnym prądem do 4A na fazę. Silnik może być sterowany pełnym krokiem lub krokiem podzielonym na 2 co zwiększa dwukrotnie liczbę kroków silnika. Sterowanie silnikiem odbywa się za pomocą 3 sygnałów doprowadzonych do wejść: DIR, STEP i ENABLE. Takie sterowanie umożliwia podłączenie go bezpośrednio do portu LPT komputera i współprace z dowolnym programem sterującym obrabiarkami CNC i ploterami np. Mach2, KCam, Master5, TurboCNC, CNCGraf. Sterownik ten wyposażony jest w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dioda LED sygnalizuje obecność napięcia zasilania. "

To jak to jest właściwie z tymi prądami w tym sterowniku? Jeżeli tak jak piszesz to tak zwana "kicha" dla mnie, bo będę musiał je "zezłomować!?" i kombinować coś innego!

Jak masz chwilkę to "wyłóż mi to łopatą". Będę b. wdzięczny!!!!!!!
Pozdrówka
riat

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 14 maja 2010, 13:10

sorry pomyliło mi się ze sterem na toshibach czyli ssk-b05. tak czy siak komplet się nadaje do zbudowania maszynki. tylko musisz kolego ustalić na wyjściu sterów 2A inaczej zagotujesz silniki. tam widzę ze jest takie pokrętełko (potencjometr) do tego. wpinasz szeregowo w jedna z faz silnika amperomierz i ustawiasz
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
riat
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2009, 01:27
Lokalizacja: warszawa

tuleje

#5

Post napisał: riat » 15 maja 2010, 09:46

Witam ponownie!
Dzięki za sprostowanie. Już się martwiłem, że będę musiał te moje stery wykopać.
A teraz coś innego. Tak sobie myślę czy zamiast tych łożysk kulowych na osi z nie dać po prostu tuleje ślizgowe. Takie rozwiązanie pozwoli na bardziej kompaktowe rozwiązanie osi z.
Tuleje na tej osi mają głównie przenieś obciążenia od pracy freza a ponadto niewielkie siły promieniowe na wałkach prowadzących. Tu liczą się głównie siły bezwładności ale one są po osiowe i nie wysilają tulei . Drogi i prędkości też są małe. No nie wiem, czy to dobry pomysł!?
Ale zauważyłem, że jest stosowany i to nie tylko przy konstrukcjach amatorskich.
Oczywiście trzeba tu wybrać te tuleje "z górnej półki" samo smarne itd.
Proszę o "dowalenie" pomysłowi "z grubej rury"
Będę wdzięczny
Pozdrówka
riat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”