Strona 1 z 5

Schemat połączenia ssk-mb1 i m542

: 30 wrz 2009, 19:34
autor: mates7
Witam
Pozsiadam Sterownik m542 i płytę główną ssk-mb1 podłączyłem to wedle schematu



Ale ponoć te płyta podłącza się w inny sposób (jeśli źle piszę poprawcie mnie)
Moja prośba wynika z tego że nie umiem poradzić sobie z uruchomieniem zestawu cnc.

http://allegro.pl/item716405982_3_x_ste ... soria.html

do tego zasilacz robiony przez kolegę markomp wszystko sterowane z macha 3 demo( ustawione wedle sciągi ze strony sponsora)
Ogólnie silniki trzymają moment tylko nie chcą się za nic kręcić
Pozdrawiam
z góry dzięki
Mateusz

: 30 wrz 2009, 22:05
autor: krzysiekgrab
Jeżeli silniki trzymają, a się nie kręcą to sprawdź połączenie sygnału clk na drodze płyta-sterownik. Sprawdź też, czy dobrze skonfigurowałeś program.


Rozumiem, że jesteś w stanie wł i wył silniki z programu??

: 01 paź 2009, 10:47
autor: mates7
Witam
tak silniki mogę wł/wył z programu choć nie zawsze "łapią"
Próbowałem już setki razy ustawiać macha i nie idzie więc chyba coś musiałem połączyć nie tak :sad:

: 01 paź 2009, 12:18
autor: krzysiekgrab
wyjmij kostkę ena ze sterownika. wówczas przy zasilonym sterowniku silniki powinny trzymać cały czas. Odłącz wszystkie kable na połączeniu płyta- sterownik. następnie clk + sterownika podłącz do +5v z płyty głównej, natomiast clk- podłącz do clk na płycie głównej w osi x. w programie dla osi x ustaw pin step na 2, oraz numer portu dla stepu na 1. w tym momencie silnik powinien się kręcić jeżeli zaczniesz go sterować z programu (oczywiście bez zmiany kierunku).


Jak to nie zawsze łapią?? dziwne, działa, albo nie:). może kabel LPT jest załamany, albo słabo wtyczka wsadzona do kompa, lub płyty.

: 01 paź 2009, 14:56
autor: mates7
Tzn czasem silnik nie zawsze po włączeniu macha reaguje na reset, cały czas trzyma moment i dioda na sterowniku się pali
rozumiem że mam ze sterownika wyjąc całą kostke ena, i te kable odłanczać przy włączonym machu i zasilaniu?? i gdzie na płycie gł znajde +5v.
Nie jestem mocny w te klocki więc takie może banalne pytania,
Ale dzięki za pomoc

: 01 paź 2009, 18:09
autor: SQ3VAZ
5V na płycie powinno być przy każdym wyjściu sterowania - czyli tam gdzie wyjścia dir, clk. Jest ono opisane jako VCC.
Obrazek
Tak jak sugeruje kol. Krzysiekgrab - step by step, no chyba, że czegoś nie rozumie. Pierwsze ena - działa, to dalej z step i dir. I najlepiej każdy ster z osobna. Wówczas nawet jak coś na płycie z sygnałami jest nie tak, to łatwiej znaleźć przyczynę. Sugeruję wyłączanie zasilania sterów na czas modernizacji układowych. Mach może sobie chulać.

: 01 paź 2009, 20:10
autor: krzysiekgrab
Kable od step, dir i ena można odłączyći podłączyć przy zasilanym sterowniku, oraz włączonym machu. Należy jedynie przy tym uważać, aby przypadkiem nie odłączyć jednego z uzwojeń silnika(może się to źle skończyć dla sterownika), więc bezpieczniej będzie robić wszelkie przełączenia przy wyłączonym sterowniku. jak wyjmiemy kostkę ena to silnik powinien nonstop trzymać(przy zasilanym ster. oczywiście :)).

: 02 paź 2009, 14:03
autor: mates7
Witam
Więc wyjąłem kostkę ena połączyłem clk-(pul-)sterownika z clk płyty głównej, a clk+(pul+)sterownika z +5v(Vcc)płyty głównej.
Silnik trzyma cały czas ale sterować z programu sie go nie da za nic( przynajmniej ja nie umiem :sad: )
Nie wiem co jeszcze mogę pozmieniać aby działało
Może płyta główna jest uszkodzona ??

: 02 paź 2009, 15:57
autor: SQ3VAZ
Jak trzyma to dobrze. Proponuję rezystor i diodę LED - do sprawdzenia stanów logicznych i zobaczyć, czy na płycie wyjścia dir i clk dają jakikolwiek sygnał. Same sterowniki powinny działać, jednak i tak sprawdziłbym je na jakimś generatorku.
A komp jaki - baza czy laptop? Czasami port może się różnie zachowywać...

: 02 paź 2009, 20:02
autor: krzysiekgrab
ustaw sterownik w półkroku i podłącz pul- do gnd na płycie głównej, natomiast kabelkiem +5V dotykaj do pul+ na sterowniku. Przy każdym dotknięciu +5V silnik powinien wykonać jeden krok wynoszący 360/400=0.9stopnia(trzymaj ręką za wałek silnika, aby wyczuć ruchy) w ten sposób sprawdzimy sterownik, no chyba że masz jakiś generator :). Natomiast płytę możesz przetestować za pomocą diod tak jak to zaproponował kolega SQ3VAZ post wyżej. J3eszcze raz upewnij się że dobrze program zainstalowałeś. A poprawnie go zainstalowałeś?? zainstalowałeś drivery portu, robiłeś restart kompa po instalacji?? Sory że tak wypytuję, ale najczęściej nie działa z głupiego powodu.