Jak zrobić sterowanie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Ventus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 40
Rejestracja: 08 sty 2006, 19:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak zrobić sterowanie

#1

Post napisał: Ventus » 09 sty 2006, 20:07

Jako że to mój pierwszy post, WITAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW!
Na to forum trafiłem przypadkowo, szukając czegoś zupełnie innego. Frezarka CNC marzyła mi się od dawna ale zawsze myślałem, że jest to wydatek pow. 30 tyś zł. Tutaj zobaczyłem że coś prostego i efektywnego można zrobić za kilkaset złotych. Zapałałem chęcią posiadania (zrobienia) czegoś podobnego, z mechaniczną częścią jakoś sobie poradzę ale przeraża mnie elektronika i to wszystko co obejmuje sterowanie. Aby nie zaczynać za wysoko postanowiłem zrobić na początku zwykły ploter, o polu roboczym A3 bo dość mam klejenia kartek A4.
Jako części chciałbym użyć demobilu po starszych drukarkach (Xerox C6), skoro mogą drukować to pisak chyba też popchają...
Mam dwa silniki PM55L (6 kabelków) OPIS
Zasilacz ze środka drukarki (4 kabelki, 2 wyjścia, 5V i 41.7V)
No i tu zaczynają się schody co z tym dalej zrobić...
Jaki sterownik no i jak to wszystko połączyć bo np. kabelki na silnikach nie są oznaczone.

Bardzo proszę o pomoc, sugestie i porady.



Tagi:

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: MAAK » 09 sty 2006, 21:39

Witam
Pisaki pociągną jak najbardziej
Tak na prawdę to mechanika zawsze jest trudniejsza
do wykonanie, ale jak uważasz że sobie
poradzisz, to nie musisz się martwić elektronikę
zawsze można dokupić
Od razu rób fotki jak rośnie mechanika, jak ma pisać pisakiem to przynajmniej musisz zastosować elektromagnes do opuszczania pisaka
Jak to się mówi - żeby się piwa napić nie trzeba zaraz kupować całego browaru
Nie wiem czy w ogóle miałeś do czynienia z elektroniką, bo jak nie to trzeba będzie zacząć od początku?


Autor tematu
Ventus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 40
Rejestracja: 08 sty 2006, 19:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: Ventus » 09 sty 2006, 22:24

W tym własnie jest rzecz, że elektronika to mój najsłabszy punkt. Przeglądałem forum i jest kilka układów sterowania i jeszcze więcej teorii i opinii na ich temat. Ja na moim poziomie potrzebuje prostej porady: wybierz ten, kup to i to, przeczytaj to.
Mechaniczna część to mniejszy problem, będę bardzo szczęśliwy jak w ogóle zacznie się coś ruszać.
Mam też pytanie, w jaki sposób będzie realizowany pomiar odległości tzn. skąd pisak wie że jest w tym miejcu gdzie powinien. W drukarce był taki pasek w paski i element optyczny, i nie wiem czy to się na coś przyda.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 09 sty 2006, 23:19

Ventus pisze:Mam też pytanie, w jaki sposób będzie realizowany pomiar odległości tzn. skąd pisak wie że jest w tym miejcu gdzie powinien. W drukarce był taki pasek w paski i element optyczny, i nie wiem czy to się na coś przyda.
ten pasek to raczej byl do kalibracji drukarki ;) a wszystko dzieje sie w silniku krokowym mozna w latwy sposub oliczyc ile czeba wyslac impulsow na sterownik zeby przykladowo pisak przejchal o 1mm co do steronika proponuje http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterowniki.htm na poczatek starczy ;)
Pozdrawiam PlotComplex.com

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#5

Post napisał: triera » 09 sty 2006, 23:28

zrób A1 lub A2 - koszt niewiele większy a inny zakres możliwości.
Oś "Z" jest zawsze problemem w ploterach pisakowych/tnących.
We frezujących nie ma tylu szybkich cykli
podnoszenia/opuszczania narzędzia.
Podczas kreślenia 1 rysunku mogą być ich setki.
Konieczny jest element elastyczny w mocowaniu
pisaka - inaczej szybko się zniszczy od uderzeń o stół.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#6

Post napisał: chomikaaa » 10 sty 2006, 15:49

silnik p55 to krokowiec firmy minebea electronics 48krokow na obrot jest slaby i ma za malo krokow szukaj czegos co ma 200 krokow no i mocniejszego ten ma chyba z 0.2Nm
https://www.cnc.info.pl/download.php?id=897

[ Dodano: 2006-01-10, 15:51 ]
looknij jeszcze na to czegos w tym rozmiarze potrzebujesz wg mnie ale zawsze mozesz startowac z tym co masz lecz szybko zmienisz zdanie pozadrawiam :D
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?p ... ight=#7138


Autor tematu
Ventus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 40
Rejestracja: 08 sty 2006, 19:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#7

Post napisał: Ventus » 10 sty 2006, 17:48

Dziękuje za odpowiedzi.
Rozumiem więc że powinienem zakupić dwa sterowniki SSK-B01, po jednym na każdy silnik. Do tego jeszcze chyba płyta główna, tak?
Oś Z tak jak kolega MAAK proponował, chciałbym zrobić na elektromagnesie, mam nawet dwa z demobilu z HP LaserJet 5, są niewielkie z gotowym ramieniem o skoku ok. 10 mm, myśle że na pisak będą dobre. Nie wiem tylko jaki prąd przez nie przepuścić aby zadziałały.
Skoro te silniczki są słabe, to zainwestuje w mocniejsze, tylko prosze o pomoc w wyborze bo jest tego zbyt wiele jak na początkujacego. (np. tu: http://www.silniki.pl). Potrzebowałbym do tego też jakieś śruby napędowe min. 10. Dobrze by było gdyby udało się większość rzeczy kupić w jednym miejscu bo obniży to koszty przesyłek.

Mam jeszcze pytanie jaka jest, lub od czego zależy prędkość obrotowa silnika, bo chciałbym wiedzieć jaka będzie mniej więcej prędkość pisaka przy danym silniku.


deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

#8

Post napisał: deemon » 11 sty 2006, 03:01

Nie chce namieszac ale osobiscie zrobiłbym tak:
skoro chcesz zrobic ploter do rysowania - minimum a3 (przyjmijmy a2 - jak sie bawic to sie bawic) to JA co nie znaczy Ty :D kupiłbym:

- 4 pręty chromowane fi 10 - długości odpowiednio 2 x około 500mm i 2 x około 650mm
(a to dlatego ze rozmiar formatu a2 to 420x594 - lepiej zostawic troche zapasu - z wiekszego mniejsze sie da zrobic a odwrotnie nie :wink: )

- profil stalowy bądź aluminiowy na ramę plotera i umieszczenie płyty

- kształtownik aluminiowy (sztywny i lekki choć drogi) ale konieczny na oś Y (choć nie wiem czy stal nie zdałaby egzaminu) o przekroju powiedzmy ceowym

- tulejki, łożyska liniowe otwarte(bo z założenia pręt ma być podparty na całej długości) lub też rolki,coś na wzór tych z galerji pana TRIERA(polecam!!!) - wybór w zależności od funduszy oczywiście.

Tu - link:


- przy takim obszare pracy odradzałbym za posuw odpowiedzialnym uczyić śruby - ale to tylko moje zdanie.
Osobiście zastosowałbym paski zębate + przekładnia przy silniku (reduktor dla uzyskania większej dkładności choć kosztem szybkości posuwu) Rozwiązanie napędu jak mniej więcej w tym ploterku.

Tu - link:


Oś Z - elektormagnes opuszczający i unoszący pisak - po co kosztować się na krokowca.:)

I tyle 8)

A ze swojej strony pokusiłbym się o wykrzystanie małego krokowca (nawet 48 kroków) do wykonania na osi Z czegoś co automatycznie zmienia nam powiedzmy kolor pisaka bądź np rodzaj ołówka:P

Co do sterwników:
Poleciłbym sklep cnc.forum ewentualnie jeśli masz chęci i chciałbyś sprówoać swoich sił jako elektronik przejrzyj stronkę :
http://www.ottop.republika.pl - dosłownie jak na talerzu sterowanie + płyta, zresztą forumowego kolegi OTTOP.

Cała konstrukcja gotowa.:)
Ps.Przepraszam tych których zdjęcia wykorzystałem ale post był pisany o1.30 w nocy więc jka tu pytać o pozwolenie skoro kolega w potrzebie. :)

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#9

Post napisał: triera » 11 sty 2006, 11:11

kolega Deemont proponuje dobre rozwiązanie,
może trochę uzupełnienia:

Można zastosować profile meblowe Kęty ze szczeliną 8mm,
są idealne do pozycjonowania prętów fi10,
np. A6038, łatwo dostępne w hurtowniach aluminium

Jak widać w osi Y pręty w ploterze mam zamocowane
tylko na końcach - przy rysowaniu itp. wystarczy,
mocowanie powinno być "sztywne".
Łożyska w tym miejscu ślizgowe IGUS.
Dla A2 długość prętów: 420+120 (80wózek +30mocowanie+10 zap. bezp.)
W sumie dla osi Y można zastosować
kompletny "odzysk" z drukarki igłowej A3

W osi X można zastosować rolki z łożysk,
np. 626 fi19(6)x6 mm, o możliwie grubych wieńcach.
Są typowe i można je tanio kupić.
(moja galeria str. 2 - wózek plotera 960x1520x8mm)
Długość prętów - 594 + 200 (150wózek +40 mocowanie +10 zap.bezp)

Długości podaję na podstawie własnych doświadczeń.
Nie staraj się robić bardzo sztywnej ramy.
Najważniejsze jest zachowanie kąta prostego
dla wózka XY - proste rysunki.....
W osi pionowej może się dostosować do stołu
- po co robić blat? - możesz mieć wtedy większy arkusz papieru,
niż obszar pola roboczego.

Dla ploterów rysujących tylko elektromagnes!
Problemem mogą być luzy w Z.
Magnes lub sprężyna w odpowiednim miejscu
pomogą je skasować.

Polecam elektronikę Kolegi Ottop.


Autor tematu
Ventus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 40
Rejestracja: 08 sty 2006, 19:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#10

Post napisał: Ventus » 11 sty 2006, 19:11

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia.
Myślałem właśnie nad wykorzystaniem profilu ALU A6038 z osadzonymi prętami, ale mam nieco wątpliwości jak skutecznie osadzić tam te pręty aby nic się nie rozłaziło, następnie mocowanie tych łożysk, kasowanie luzów to trochę zbyt wiele jak na brak doświadczenia w tym temacie.
Zdecydowałem się na wariant z prętem, łożyskami ślizgowymi i rolkami. Pręty wstawię trochę grubsze niż 10 mm coś 15 -20 mm aby nie trzeba było podpierać.

Zaciekawiło mnie rozwiązanie napędu tych ploterów z galeri TRIERA albo czegoś nie widzę albo napędzane są przez rolki. Jeśli tak, to bardzo by to upraszczało kwestię napędu.
W osi X można zastosować rolki z łożysk,
np. 626 fi19(6)x6 mm, o możliwie grubych wieńcach.

Czy te rolki jeszcze jakoś potem łożyskujesz czy tylko sworzeń lub śruba?

Co do elektroniki kolegi OTTOP być może dobra ale dla mnie ma zasadniczą wadę - musiałbym sam wykonać płytkę.

Pozostaje więc jeszcze kwestia doboru odpowiednich silników, bardzo bym prosił o konkretne wskazania co wybrać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”