sterownik na LMD18245 - zbyt dużo ciepła

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
dsc
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 02 mar 2009, 14:34
Lokalizacja: Gdansk

sterownik na LMD18245 - zbyt dużo ciepła

#1

Post napisał: dsc » 19 cze 2009, 19:47

Witam serdecznie,

zmontowałem sterownik oparty na dwóch LMD18245 i PICu 16f877A. Wszystko działa w miare płynie z wyjątkiem:

- przy kręceniu silnikiem w trybie przerywanym czasem słychać dziwne dźwięki jakby gubił kroki lub wibrował w okół jednego mikrokroku przez chwilę. Jeśli kręcimy nim dłużej w jedną stronę jest cisza i silnik obraca się bez problemów. (mogę wrzucić filmik pokazujący jak to wygląda)

- jeden z uC 18245 grzeje się mocniej niż drugi i to do tego stopnia, że tego typu heatsink nie odprowadza wystarczająco dużo ciepła:

Obrazek

[7.1*C/W, układy 18245 ustawione są na dostarczanie około 2A każdy]

Po kilku minutach pracy (nawet postoju, gdy nic nie robi) jest gorący w dotyku. Drugi (osobna płytka) jest jedynie ciepły.

Zastanawiam się gdzie leży problem i będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam,
dsc.



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 20 cze 2009, 11:02

Proponuję zamienić miejscami pary przewodów fazowych silnika. Jeśli po zamianie drugi radiator będzie się mocniej nagrzewał, to problem jest w silniku, jeśli nie - w sterowniku. Możliwe, że inna wartość prądu ustawiona jest w fazie A a inna w B.


Autor tematu
dsc
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 02 mar 2009, 14:34
Lokalizacja: Gdansk

#3

Post napisał: dsc » 20 cze 2009, 11:25

Witam,

Dzięki za odpowiedź.

już to zrobiłem, zamieniłem tak jak piszesz miejscami pary i nadal grzeje się ten sam heatsink, więc problem jest w sterowniku. Dzisiaj pomierze wartości elementów na płytce, może pokręciłem rezystory odpowiadające za wartość prądu.

Pozdrawiam,
dsc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”