Strona 1 z 1

Sterownik silnika z trzema wyprowadzeniami

: 25 kwie 2009, 21:39
autor: komar54
Witam.
Nie mam dużego doświadczenia w elektronice ale trochę poczytałem i przejrzałem parę schematów i wymyśliłem coś takiego:
Obrazek
Miał to być prosty układ który umożliwi sterowanie silnika krokowego. Jest szansa, że załączając odpowiednie przyciski silnik ruszy? Układ na pewno nie jest super ale ma on być zbudowany w celu mojej edukacji.
Pozdrawiam.

: 25 kwie 2009, 22:58
autor: Leoo
komar54 pisze:Jest szansa, że załączając odpowiednie przyciski silnik ruszy?
Szansa jest, pod warunkiem, że Kolega nie pomyli się i nie przyciśnie jednocześnie np. S5 i S6, gdyż nastąpi zwarcie. Wartości oporników w bramkach trochę za małe, 1000R będzie bezpieczniejsze dla mikroprzełączników.
Mogę zapewnić, że po 5min używania układu znudzi się Kolega wciskaniem guziczków.

: 25 kwie 2009, 23:30
autor: komar54
Leoo pisze: Mogę zapewnić, że po 5min używania układu znudzi się Kolega wciskaniem guziczków.
A nawet pewnie i szybciej. Miałem taki plan żeby zrobić i przetestować to samemu ale stwierdziłem ze jak już mam narysowany schemat to dla pewności zapytam. Docelowo wszystko ma sterować mikrokontroler.

[ Dodano: 2009-05-05, 00:22 ]
Zrobiłem taki układ:
Obrazek
Do sterowania użyłem ATtiny2313 i napisałem prosty program żeby silnik obracał się w jednym kierunku. I tu pojawił się kolejny problem. Posiadam silnik KT56KM4-003 firmy JAPAN SERVO (nie znam ani napięcia ani prądu). Zmierzyłem rezystancje na uzwojeniach i wynosi ok 1,5ohm(z tego co pamiętam). Od razu zaznaczę, że używam zasilacza komputerowego co według mnie jest przyczyną takiej sytuacji(mogę się mylić): po bezpośrednim podłączeniu silnika do sterownika i włączeniu zasilania wykonuje on jakby jeden krok i zasilacz się wyłącza. Gdy podłącze szeregowo do każdej cewki opornik 1,5ohm to wszystko działa ale silnik ma bardzo mały moment obrotowy. czy jest to faktycznie wina zasilacza czy z układem jest coś nie tak? A może istnieje jakiś sposób żeby temu zapobiec?