Strona 1 z 2

Krańcówki indukcujne

: 17 kwie 2009, 02:31
autor: RobWan
W maszynie cnc jako krańcówki są czujnik zbliżeniowe.Takie.
Obecnie podłączone pod sterownik Omron SYSMAC C40K (pewnie niebezpośrednio)
Muszę to podłączyć pod sterownik od płyty głównej nowej elektroniki do tej
maszyny. A tam przewidziane są krańcówki mechaniczne. Tak to wygląda:
Obrazek
Jak to zrealizować?

Robert

: 17 kwie 2009, 08:06
autor: GGG
może się mylę ale czy nie działa to tak(ten czujnik),że w momencie zadziałania porostu przewodzi?Zdaje się ,że mam do czynienia z podobnymi czujnikami do ustalenia położenia piły też 2 przewody jeden zasilam a na drugim jest napięcie w momencie zadziałania na siłowniku.

: 17 kwie 2009, 16:22
autor: kasjo
Ja bym próbował tak:
Biały przewód wspólny (+5V)
Czarny na wejścia

: 17 kwie 2009, 16:54
autor: gwozdex
Witam!
Według mnie Panowie jesteście w błędzie!

Kolego musisz zastosować przekaźnik aby zastosować te czujniki! dlaczego? Już tłumacze. Wyjścia tych czujników są typu NPN lub PNP co oznacza ze obiążenie podłącza się pomiędzy wyjście tego czujnika a plus (lub minus w zależności od typu).
Jeśli jest to czujnik PNP to w stanie aktywnym czujnik wystawia na wyjście +. Zatem jeśli chcesz podłączyć cewke przekaźnika to robisz to tak ze do jednego wyprowadzenia podłączasz na stałe "minus" a drugie wyprowadzenie podłączasz do wyjścia czujnika. potem styki wykorzystujesz jak zwykłą krańcówkę.

Jeśli będą jeszcze jakieś problemy to chętnie wyjaśnię.

: 17 kwie 2009, 17:32
autor: kasjo
Już chciałem się sprzeczać, ale po namyśle dochodzę do wniosku. że gwozdex może mieć rację :)
Jeżeli wejście sterownika nie jest podciągnięte do minusa przez rezystor (równie dobrze może być podciągnięte do "+" albo "wisieć" w powietrzu- trzeba by to sprawdzić miernikiem) to taki czujnik nie zadziała.

: 17 kwie 2009, 18:49
autor: Leoo
Czujnik ma dwa przewody i w zależności od biegunowości zachowuje się jak styk normalnie otwarty lub zamknięty. Bardzo możliwe, że nie trzeba podłączać przekaźnika a jedynie opornik podciągający. Trzeba jednak zmierzyć napięcie na zaciskach podczas pracy, by mieć pewność, że osiągają one progi stanów logicznych.

: 17 kwie 2009, 23:27
autor: paulg
Witam.
Używałem podobnych czujników nie jeden raz - i podłączanie do przekaźników nie jest potrzebne.
Czujniki mają : wejście zasilania , no i wyjście ( albo 2 ) typu właśnie PNP lub NPN
Po podłączeniu wyjścia PNP trzeba pamiętać o podpięciu masy zasilania czujnika z masą wejścia krańcówki , lub w przypadku NPN plusa zasilania.
Poza tym jakikolwiek przekaźnik w obwodzie krańcówki będzie powodował znaczne zakłócenia - chociażby od "drgających" styków , co może wpływać negatywnie na pracę , oraz na dokładność.

: 19 kwie 2009, 21:27
autor: RobWan
paulg pisze:Czujniki mają : wejście zasilania , no i wyjście ( albo 2 )
Ale te moje są dwuprzewodowe. http://tiny.pl/z7l3
I jak włączę je w obwód zamiast krańcówki to na nich jest spadek napięcia 4.6 V i na diodzie transoptora 1.6 V a zasilamy to 5 V.
No i transoptor przełącza przy 5 mA a minimalny prąd jaki musi płynąć przez tę krańcówkę to 4 mA. Tak więc według mnie się nie da bezpośrednio.

Robert

: 19 kwie 2009, 22:14
autor: Leoo
RobWan pisze:I jak włączę je w obwód zamiast krańcówki to na nich jest spadek napięcia 4.6 V i na diodzie transoptora 1.6 V a zasilamy to 5 V.
Żaden problem.
Czujniki trzeba zasilić napięciem 9V. Wszystkie włączamy jedną końcówką do +9V a do drugich podłączamy oporniki 72Ohm/0,5W do masy. Napięcia na opornikach będą wynosiły 0,06V lub 4,4V w zależności od stanu czujnika, czyli praktycznie standard TTL. Wejście stabilizatora 7809 należy włączyć tam gdzie wejście istniejącego 7812.

: 19 kwie 2009, 23:40
autor: RobWan
Na tej płytce nie ma 12 V (7812) jest 5 V (7805). Ale to nie problem. Chcę podłączyć te krańcówki pod istniejącą optoizolację na tej płytce (CNY 74-4). W szereg z diodą optoizolatora jest opornik 1k. I jeżeli zasilę je 12 V (w połączeniu takim jak pisałeś) to chyba będzie ok? Mam w maszynie 12 V to obejdzie się bez dodatkowego zasilacza.

Robert