
Jest to schemat z
Kod: Zaznacz cały
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/
Kod: Zaznacz cały
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/
Tak, jest prawidłowy a sterownik reaguje na poziomy L.kubusek32 pisze:A czy mój sposób podłączenia jest prawidłowy ??
Raz Kolega pisze, że masy się nie rysuje w układach cyfrowych (wnioskuję, że zna się na rzeczy), za chwilę jednak wyciąga wniosek, że prąd transoptora nie płynie. Otóż płynie, w tym celu narysowałem symbol baterii VCC, która musi być połączona z masą PC i sterowania. Prąd transoptora wypływa (jak na schemacie) od źródła (baterii) VCC i wpływa do pinu LPT w PC. Jeśli masy PC i sterowania nie będą połączone prąd transoptora nie popłynie.kubusek32 pisze:Co znaczy ta dodatkowa "bateria", która jest włączona w obwód Vcc i masy. Zgadzam się, że nie podłączyłem masy ale to wynika z standardów rysowania schematów (chodzi mi o symbol Vcc, który jest tylko analizowany w wypadku sygnałów cyfrowych i nie trzeba rysować masy). Ale nie o to pytam, wróćmy do właściwego zagadnienia. Dalej podtrzymuje swoją wypowiedź, prąd wracający ze sterownika będzie wchodził do pinu więc prąd wyjściowy (nawiązuje do wypowiedzi kolegi Leoo) w czasie trwania zera logicznego nie wchodzi w rachubę. Dlatego pytam, po co stosować odwrotną logikę ??
Gdzie ja tak powiedziałem, że nie płynie ?Leoo pisze: Raz Kolega pisze, że masy się nie rysuje w układach cyfrowych (wnioskuję, że zna się na rzeczy), za chwilę jednak wyciąga wniosek, że prąd transoptora nie płynie.
Symbol Vcc jest źródłem napięcia 5V zgodnego ze standardem TTL. Vcc jest oznaczeniem dodatniego bieguna zasilania a przecież podłączyłem masę do portu LPT a dokładniej do pinów od 18-25 więc prąd płynie przez transoptor, następnie wpływa do pinu 2, wypływa masą portu i wraca do ujemnego zacisku Vcc.Leoo pisze: Otóż płynie, w tym celu narysowałem symbol baterii VCC, która musi być połączona z masą PC i sterowania.
Trafiła po następnej wypowiedzi:Leoo pisze:
Jeśli ta argumentacja nie trafiła
Za to jestem ogromnie wdzięczy i to dopiero wyjaśniło mi istotę problemu. Nie wiedziałem że napięcie (niby 5V) może tak spadać przy stanie H w porcie LPTLeoo pisze: Dla czego logika odwrotna?
To proste - zero logiczne (L) to napięcie bliskie 0V niezależnie czy w PC VCC wynosi 5V czy 3,3V. Oczywiście można włączyć transoptor sterownika między pin LPT i masę ale stan H jest mniej wydajny a jego napięcie bywa sporo niższe od VCC i może nawet wynieść 3V przy 5V VCC. Biorąc pod uwagę wbudowane oporniki ograniczające prąd diody transoptora w sterowniku (optymalizacja dla 5V), często okazuje się, że sterowanie nie działa w takiej konfiguracji.
Programy sterujące posiadają możliwość konfigurowania stanu aktywnego na poszczególnych wyjściach, więc można je ustawiać dowolnie.