Podlaczenie silnikow krokowych do LPT

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
areksu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 07 lip 2004, 22:53
Lokalizacja: ?Ăłd?

Podlaczenie silnikow krokowych do LPT

#1

Post napisał: areksu » 09 lip 2004, 23:08

Koncze budowac ploter do styroduru. Niestety pogubilem sie i niewiem jak podlaczyc silniki (jestem jeszcze przed ich zakupem).Wiem ze sa silniki bipolarne i unipolarne. Nie potrafie sobie uporzadkowac wiedzy na temat sposobow podlaczenia ich do LPT . Raz czytam ze do obslugi jednego silnika potrzebne sa cztery piny LPT innym razem ze tylko dwa piny, jeden ktory sluzy do kierunku i drugi do czegos tam... Czy moglby ktos cos na ten temat napisac. Sposob podlaczenia silnkow uzalezniam rowniez od programu ktorego rowniez jeszcze nie wybralem , a nie wiem czy to ma jakis wplyw..



Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#2

Post napisał: pit202 » 09 lip 2004, 23:33

jesli to 2D , to wystarczy jakis stopien mocy na LPT wtedy do 1 LPT podlaczysz teoretycznie 3 silniki, 4 piny na 1 silnik, ale sterowac to potrafi TURBOCNC lub wlasny program

jednak chyba lepiej zbudowac jakis sterownik STEP/DIR i sterowac silnikiem
2 pinowo, wiecej programow tak chodzi i jest wiekszy wybor.

ja polecam L297+L298 , lub IMT901
PiteR

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#3

Post napisał: ottop » 13 lip 2004, 17:32

Jeśli chodzi o sterowanie silników przez port LPT to faktycznie zależnie od posiadanego sterownika potrzebujesz 4 lub 2 piny. Jeśli sterownik nie posiada żadnej logiki to do jego podłączenia potrzeba cztery piny za pomocą których sterujemy tranzystory mocy. Sterowanie silnika w tej sytuacji odbywa się poprzez odpowiednie ustawianie stanów na tych pinach w celu wł i wył faz silnika. Natomiast jeśli sterownik posiada odpowiednią logikę do jego sterowania wystarczają dwa piny step/dir. Sterowanie w takim przypadku polega na podawaniu impulsów kroku na jeden z pinów (step) a silnik wykonuje obrót o w/w ilość kroków w kierunku zależnym od stanu linii kierunek (dir.). Odpowiednim wł i wył faz silnika zajmuje się już sam sterownik.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”