Jak poprawnie sterować silnikiem krokowym z mikrokrokiem?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Jak poprawnie sterować silnikiem krokowym z mikrokrokiem?

#1

Post napisał: korinsj » 27 lis 2008, 06:07

Zrobiłem dwa sterowniki z mikrokrokiem do silników krokowych. Pierwszy działa na zasadzie czopera prądowego - dwa wyjścia DAC w procku zadają poziom prądu dla obu uzwojeń jaki czoper prądowy ma za zadanie stabilizować. Drugi sterownik ma dwa wyjścia PWM które bezpośrednio sterują mostkami typu H - prąd jaki będzie na uzwojeniu zależy więc od napięcia zasilania, indukcyjności silnika i aktualnego wypełnienia PWM.

Aby otrzymać mikrokrok, przebieg prądu (lub też przebieg wypełnienia) zadaję na dwa sposoby:
1. sygnał dla jednego uzwojenia to sinus, dla drugiego to cosinus,
2. podobnie jak pkt 1, ale obie wartości przemnożone przez taką wartość, aby zawsze jedna z nich była równa +/- 1.

Mam więc cztery kombinacje (dwa różne sterowniki i dwie różne metody generowania przebiegów), ale żadna nie dawała mi równomiernego mikrokroku.

Połączyłem więc silnik krokowy z enkoderem i dopiero to umożliwiło mi dobranie takich przebiegów przy których podział kroku jest równomierny.

Czy ktoś spotkał się z tym problemem stosując gotowe scalaki ze sterowaniem mikrokrokowym?



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 27 lis 2008, 09:34

korinsj pisze:Połączyłem więc silnik krokowy z enkoderem i dopiero to umożliwiło mi dobranie takich przebiegów przy których podział kroku jest równomierny.
Może kolega zamieścić oscylogramy prądów fazowych przy nierównomiernym podziale?

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Jak poprawnie sterować silnikiem krokowym z mikrokrokiem

#3

Post napisał: kwarc » 27 lis 2008, 16:59

korinsj pisze:
Czy ktoś spotkał się z tym problemem stosując gotowe scalaki ze sterowaniem mikrokrokowym?
witaj. oczywiscie ze tak .sterowniki dziela sie na te o nierownym podziale przy mikrokrokach i z rownym podzialem.to zalerzy do czego sa dedykowane.jesli idzie o gotowe uklady scalone niestety dokladniejszych informacji nieposiadam ale pewnie idzie to wyczytac w notach katalogowych.pozatym mysle iz zalezy to tez od silnika. sprawdzales czy rowny podzial byl przy kilku typach silnikow?
zapowiada sie jakis wysyp polskich konstrukcji sterownikow :) ciekawe kto zrobi cos fajnego? :)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: jarekk » 27 lis 2008, 20:23

Leoo pisze:korinsj napisał/a:
Połączyłem więc silnik krokowy z enkoderem i dopiero to umożliwiło mi dobranie takich przebiegów przy których podział kroku jest równomierny.

Może kolega zamieścić oscylogramy prądów fazowych przy nierównomiernym podziale?
Ja chętnie też obejrzę.

Uzywałem w swoim sterowniku metody pierwszej ( przetwornik C/A po SPI ), układ komparatora, sterowanie programowe gaszeniem.
Nie sprawdzałem czy mikrokrok był równy - tylko prąd na oscyloskopie ( miałem przebiegi sinusoidalne). Czy te przetworniki DAC w procku to były napięciowe ? ( a nie PWM) ? Może kolega pokaże kawałek schematu - może będzie coś widać ( ja u siebie miałem problemy z szybkością komparatora).


Autor tematu
korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

#5

Post napisał: korinsj » 29 lis 2008, 17:08

Narazie uruchamiam jeszcze sterownik do serwa DC. Potem wrócę do krokówki i zbiorę przebiegi prądowe. Chociaż wydaje mi się że przy metodzie drugiej (PWM) a nie czoperowanie prądu, prąd "sam się" powinien ustalić właściwy.

Co do DAC - używam 10bitowych w procku (ARM Analog Devices).

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#6

Post napisał: kwarc » 04 gru 2008, 23:21

to napisz cos o uruchamianym servie DC !! albo niech kol. dokonczy temat stera dla krokowcow bo jak narazie zalewa nas chinszczyzna

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”