Strona 1 z 1

elektroniczne kółko do sterowania CNC

: 13 lis 2008, 18:56
autor: marekkowalski86
Witam, właśnie buduję frezarkę CNC i chciałbym zrobić ręczne kółko do sterowania. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć schematu, więc wpadłem na pomysł żeby zrobić je z małego silniczka krokowego, w końcu potrzeba coś co przy obrocie generuje impulsy, wystarczy je zsumować i podać na wspólne wyjście.
Problem się pojawił się jednak kiedy przyszło do zmiany kierunku obrotowego sterowanego silnika, bo ten sygnał tym sterujący powinien mieć 0 lub 5V w zależności w którą stronę się obraca kółkiem.

za pomoc z góry dziękuję

: 13 lis 2008, 19:20
autor: kwarc
witam. byc moze niema schematow do takiego kolka bo sprawa jest dosc banalna.ma pan trzy mozliwosci. najprostrze to kupic w sklepie z czesciami elektronicznymi tak zwany impulsator.wyglada jak potencjometr z oska .wewnatrz ma tarcze ze stykami i podczas obrotu podaje impulsy przesuniete w fazie .podlanczamy jadna koncowke do masy a dwie pozostale (wyjscia sygnalu)przez opornik np 1kom do +5v.umpulsator ma wade-mala liczba impulsow na obrut ,przecietnie 20-50 ale do prub jest OK.druga mozliwosc to kupic enkoder okolo 200 do 500 impulsow na obrut. enkoder zasila sie z 5V a na wyjsciu mamy dwie fale prostokatne przesuniete w fazie .wada -dosc drogi element ale profesjonalny inna wada to iz luzno obraca sie. trzecia mozliwosc to wykonac tarcze ponacinana na obwodzie (ilosc szczelin okresli X4 ilosc impulsow ) obracajaca sie a szczeliny mierzyc transoptorami szczelinowymi (tak nazywa sie ten element) musza byc dwa transoptory .sygnal wzmocnic na wzmacniaczach operacyjnych i gotowe. zalety-niski koszt. wady-trzeba samemu zrobic.
mozna tez z krokowki ale trzeba zadbac o durze wzmocnienie sygnalu.przy wolnym pokrecaniu napiecie z uzwojenia bedzie mialo z0,1v a przy szybkim z 10V .w profesjonalnych rozwiazaniach stosuje sie transoptory i tarcze ze szczelinami

: 13 lis 2008, 20:19
autor: diodas1
Schemat elektroniczny takiego samodzielnie budowanego enkodera podałem w wątku https://www.cnc.info.pl/topics14/enkode ... 616,10.htm Jest tam oprócz schematu dość proste wytłumaczenie jak toto działa. Na pewno będzie w każdym razie pewniejszy niż jakieś kombinacje z silnikiem krokowym.

Re: elektroniczne kółko do sterowania CNC

: 13 lis 2008, 20:53
autor: kwarc
marekkowalski86 pisze: Problem się pojawił się jednak kiedy przyszło do zmiany kierunku obrotowego sterowanego silnika, bo ten sygnał tym sterujący powinien mieć 0 lub 5V w zależności w którą stronę się obraca kółkiem.
kurcze niedoczytalem i rozpisywalem sie o budowie mechanizmu a koledze chodzi o przetworzenie sygnalu fazowego na step+dir .napewno gdzies w internecie na zagranicznej stronie widzialem taki ukladzik na kilku ttl.ale mozna cos takiego zrobic na malutkim mikroprocesorze,wyjdzie mniej czesci niz na ttl

: 13 lis 2008, 21:32
autor: JanWi
Zamiast silnika krokowego lepiej zastosuj przetwornik obrotowo-impulsowy. Ten najprostszy ma na wyjściu 2 sygnały TTL przesunięte w fazie. Wystarczy sprawdzać zbocze sygnałów i w zależności od tego które pojawi się pierwsze sterować kierunkiem obrotów. Zliczasz impulsy i po sprawie. Pozdrawiam.

Kierunek najprościej jest wykryć stosując dowolny przerzutnik D np. 4013. Na SET i RESET podajesz "0" (do masy). Na D podajesz kanał A, a na CLK kanał B. Na wyjściu Q otrzymasz kierunek np. umownie "0" - lewo, "1" - prawo.
Stosując standardowy impulsator np. ze starego radia kanały A i B musisz podciągnąć przez rezystor np. 4,7kom do Vcc.

: 13 lis 2008, 21:55
autor: jarekk

: 13 lis 2008, 23:08
autor: marekkowalski86
wielkie dzięki za pomoc, na elektrodzie.pl znalazłem enkoder z silnika krokowego podaję linka
http://webx.dk/oz2cpu/20m/encoder.htm może komuś się przyda :D

: 14 lis 2008, 17:03
autor: kwarc
fajny ukladzik .duze wzmocnienie i zbicie voltarzu na diodach :)

: 14 lis 2008, 17:54
autor: gwozdex
Firma ELTRON sprzedaje w ilościach detalicznych impulsatory (enkodery) produkcji ALPS od dobrych parametrach: ilość impulsów około 100, praca skokowa (tj. podczas obracania ośki wyraźnie czuć przeskok); dodatkowy przycisk- naciskając ośkę zwieramy styki przełącznika umieszczonego wewnątrz impulsatora. Poza tym jeśli ilość impulsów jest niewytarczająca to zawsze programowo można ją zwiększyć.