Strona 1 z 3

Czujnik krańcowy

: 27 sie 2005, 22:01
autor: deemon
Witam.Do tej pory myslałemże wiem dużo o cnc dzieki wam oczywiście aż tu nagle.
Jeden aspekt o którym nie wiem prawie nic - czujnik połozenia krańcowego - gdzie go umiejscowic, po co i czy jes konieczny.Jakie zalecacie - mam chyba jakies czujniczki z drukarki.Jak podłączyć dodriverów i czy wogóle do driverów sie to podłącza??

: 27 sie 2005, 22:59
autor: Virus_7
Jak nazwa wskazuje na końcu. :P Którym? - Na tym na którym obierzesz sobie początek (np. lewy, górny punkt jest początkiem). Czy jest konieczny? - Tak! Po co? - Skąd komputer ma wiedzieć gdzie się znajduje narzędzie? Jak nie będzie czujnika to może sobie jeździć w jedną i w drugą stronę bez punktu odniesienia. Może też doprowadzić do uszkodzenia maszyny. Czy podłącza się do drivera? - Nie, jest on najczęściej podłączany bezpośrednio do portu LPT, chyba, że masz jakiś specjalistyczny sterownik.

PS To mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich! :]

: 28 sie 2005, 11:13
autor: ludas
deemon pisze:(...)czujnik połozenia krańcowego - gdzie go umiejscowic, po co i czy jest konieczny
Wydaje mi się, że "czujnik" to zbyt wielkie słowo. Jest to zwykły przełącznik, który zmienia swój stan gdy zostanie osiągnięty jakiś punkt krańcowy.

Virus_7 pisze:Jak nazwa wskazuje na końcu. Którym? - Na tym na którym obierzesz sobie początek (np. lewy, górny punkt jest początkiem)
Nie do końca się z tym zgodzę. Czujniki krańcowe nie służą tylko do określania punktów początkowych (kalibracji urządzenia), ale mają również za zadanie informowanie sterownika (programu sterującego) o tym, że dalszy ruch po osi jest niemożliwy (bo karetka jest już na końcu). Gdy np. wg G-code wrzeciono ma wykonać 1000 kroków na osi x, a oś x ma długość 750 kroków, to po osiągnięciu 750 kroku powinien załączyć się wyłącznik krańcowy informując program o błędzie.

: 28 sie 2005, 11:13
autor: deemon
Virus dzięki za odpowiedź - co do posiadanych czujników t by ły w xerach skąd je wymontowłałem - firma omron, oraz trochę mniejszych z lexmarka i HP też omrony

: 28 sie 2005, 12:18
autor: pit202
czujniki krancowe moga pelnic role czujnikow referencyjnych ... juz to opisywalem ... https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=853

: 28 sie 2005, 12:43
autor: Virus_7
ludas pisze:Nie do końca się z tym zgodzę. Czujniki krańcowe nie służą tylko do określania punktów początkowych (kalibracji urządzenia), ale mają również za zadanie informowanie sterownika (programu sterującego) o tym, że dalszy ruch po osi jest niemożliwy (bo karetka jest już na końcu).
Po przemyśleniu sprawy też do tego doszedłem... :P

: 29 sie 2005, 00:29
autor: Maciek_S
Jako typową krańcówkę powinno się stosować wyłącznik mechaniczny, który zadziała zawsze, nawet w przypadku awarii elektroniki. Stosowanie czujnika indukcyjnego jest tu bezzasadne, poniewaz krańcówka z reguły odpowiada za bezpieczeństwo jakiegoś podzespołu.

: 29 sie 2005, 00:53
autor: ottop
Maciek_S pisze:Stosowanie czujnika indukcyjnego jest tu bezzasadne
No nie wiem, oglądając zwykłe maszyny CNC można odnieś wrażenie że ich konstruktorzy mają jednak inne zdanie i często zamiast mechanicznych stosują w tym miejscu właśnie czujniki indukcyjne.

: 29 sie 2005, 01:31
autor: Maciek_S
Ja doszedłem do takiego wniosku, ponieważ zastosowałem czujnik indukcyjny w spawarce plazmowej i po kilku miesiącach eksploatacji wystąpił jakiś błąd sterownika (zwiecha), co poskutkowało zerwaniem paska zębatego. Przeprosiłem się z zespołami stykowymi i dołożyłem krańcówkę mechaniczną, odcinającą zasilanie silnika.
Przekazuję po prostu swoje doświadczenie.

A

: 29 sie 2005, 10:32
autor: anoda
Jeżeli zastosujemy wyłączniki krańcowe mechaniczne i podepniemy do ukąldu zasilania to mamy pełną gwarancję, że narzędzie nie wyjedzie nam poza wyznaczony obszar działania. W wielu obrabiarkach mażna się spotkać z tym, że krańcówki realizują funkcję tylko wyłączenia awaryjnego. Poza tym stosuje się krańcówki do precyzyjnego określania punktu położenia narzędzia. Np Omron produk-ował(-uje) przełącznik położenia o histerezie przełączania 1 mikron właśnie do zastosowań w obrabiarkach sterowanych numerycznie . do określania punktu odniesiena.

Pozdrawiam