Strona 1 z 1
czy można wyodrębnić sterownik silnika z układu drukarki ??
: 23 paź 2008, 16:22
autor: Grzecho83
Witam,
wymontowałem dwa silniki krokowe z drukarki i teraz potrzebuje do nich sterowników.
Mam pytanie, czy jest możliwość wyodrębnienia sterowników z układu drukarki (bo na pewno są tam te sterowniki), nie chodzi mi o mikroprocesor ale cały układ sterownika.
Jeśli jest taka możliwość to podam szczegółowe informacje dotyczące drukarki wraz z foto
: 23 paź 2008, 17:49
autor: szalonyelektron
Odczytaj nazwy scalaków i popatrz na
http://www.alldatasheet.com/
Obawiam się że gra jest i tak nie warta świeczki, prościej i szybciej będzie zakupić układy typu l298 i l297 niż bawić się od podstaw w budowanie sterowania z pozyskanych części.
: 23 paź 2008, 18:03
autor: Grzecho83
niejasno się wyraziłem, nie chcę niczego rozmontować, chciałem podłączyć zasilacz i silniki do płytki w ich pierwotne gniazda i znaleźć miejsca w płytce na które mógłbym podawać impulsy sterujące silnikami, chciałem to zrobić metodą prób i błędów ale boje się że pierwszy błąd może być ostatni dla silników
: 23 paź 2008, 18:48
autor: diodas1
Jeżeli będziesz majstrował przy płycie z elektroniką drukarki to silnik będzie ostatnim elementem który może tych eksperymentów nie przeżyć. Wyodrębnienie funkcjonalnie spójnych podzespołów oczywiście jest możliwe jeżeli się wie jak się do tego zabrać i umie wydedukować na podstawie układu ścieżek oraz datashitów elementów jak to wszystko działa. Przykładowo można z zewnątrz posterować silnikami krokowymi siedzącymi w stacji dyskietek bo akurat wszystkie potrzebne sygnały są wyprowadzone na jej złącze itd. Domyślam się że nie dysponujesz dokumentacją serwisową tej drukarki.
Wiele zależy od tego jaka to drukarka, czy na przykład miała ona funkcję przesuwania papieru w obie strony. W każdym razie nie bardzo to opłacalne bo dochodzenie do prawdy może być czasochłonne a przecież czas to też pieniądz. Chyba że chodzi o cel poznawczy a nie praktycznie użyteczny.
: 23 paź 2008, 19:56
autor: Leoo
Można, pod warunkiem, że translatory sterowników nie są częścią procesora drukarki. Kilka rozebrałem i w jednej było to możliwe.
Zamieść fotki lub linki do nich i odczytaj nazwy układów - zobaczymy.
: 24 paź 2008, 13:14
autor: Grzecho83
Teraz jestem w pracy ale wieczorem załączę szczegółowe informacje o układzie, drukarka była uszkodzona, wymieniłem ją za przełącznik warty 3,50zł i z załatwieniem następnej nie będę miał większych problemów więc w sumie to eksperymenty nie są takie straszne.
Dzięki za zainteresowanie.
[ Dodano: 2008-10-24, 19:18 ]
witam ponownie, foto płytki jest pod linkami:
trochę powoli się ładuje ale za to wyraźne zdjęcia są, jedna wtyczka ma 7 pin ale jeden jest nieużywany więc obie praktycznie są takie same, zrobiłem foto tylko części ze sterownikami ale jeśli trzeba to zrobię całość. Na scalkach jest napisane:
MP4411
JAPAN 0A
: 02 gru 2008, 20:43
autor: domator
Witam
Z tej drukarki nie wykorzystasz tych sterowników, bo są one sterowane z procesora drukarki.
: 02 gru 2008, 20:54
autor: Leoo
Dopiero dziś widać zmiany w wątku.
Tak czy inaczej potwierdzam zdanie kolegi domator.
Układy MP4411 zawierają po cztery klucze tranzystorowe i same w sobie nie są sterownikiem silnika.