Strona 1 z 5

Kto chętny do testów kontrolera CNC/USB ? 1,22zł

: 03 wrz 2008, 11:28
autor: prokopcio
Witam.
Dość dawno zaprojektowałem i uruchomiłem prototypową wersję sterownika CNC współpracującą z komputerem przez port USB ale byłem zmuszony projekt odstawić do szuflady ze względu na brak wolnego czasu, ale zamierzam powrócić do tematu. Chciałbym kilka sztuk (3-5) czyli niewiele sprezentować forumowiczom do testowania (poprawiono 8-10-2009 : kontrolerów nie mogę sprezentować tylko sprzedaję za 1zł netto ) - PROSZĘ O WYROZUMIAŁOŚĆ - NA PEWNO NIE DAM RADY WYSŁAĆ WSZYSTKIM, KTÓRZY SIĘ ZGŁOSZĄ i będę musiał jakoś wybrać w niewiadomy jeszcze dla mnie sposób :( to będzie trudne. Program komunikacyjny i symulacyjny pracę jak również sam program zawarty we wnętrzu kontrolera jeszcze kuleje ale działa. W skrócie o sterowniku i programie:

Rzeczy, które już są i działają (jeszcze kilka rzeczy trzeba dopieścić):

1. obsługiwane pliki : HPGL (testowane Corel, CadStd)
2. kontroler podłączany do portu USB
3. kontroler zawarty we wtyczce DB25
4. obsługa 3osi (na razie 2,5D)
5. "inteligentne" rozpędzanie/hamowanie
6. prędkości lotu / obróbki
7. podgląd wykonywania w czasie rzeczywistym
8. symulacja pracy
9. skalowanie
10. obszar pracy maszyny i obszar materiału
11. możliwość pracy wielu maszyn jednocześnie (1konwerter / 1maszyna)
12. możliwość aktualizacji oprogramowania kontrolera

do wykonania jeszcze:
13. obsługa dodatkowych wejść / wyjść
14. korekcja luzu
15. import innych popularnych plików
16. łączenie (najczęściej przypadkowo wykonanych) przerw w rysunku.
17. jeszcze trochę funkcji ;)

Obrazek

tutaj krótka prezentacja z pierwszego uruchomienia (ręką się bawiła moja córeczka ;) ):


Układ jest jedynie "silnikiem" większego sterownika do wypalarki plazmowej, który docelowo projektuję. Zależy mi bardzo na Waszej opinii, sugestiach i wyszukaniu felerów itp. Wybór osób będzie trudny i na pewno sterowniki nie powędrują do osób świeżo zapisanych na forum. Niestety z góry podkreślam, że projekt będzie się rozwijał dość powoli :(. Planuję obiecane kontrolery wysłać początkiem listopada żeby jeszcze wersję dopracować przystępnie dla ogółu ponieważ teraz to tylko ja umiem to ustrojstwo obsłużyć ;). Choć pliki aktualizacyjne będziemy zmieniać pewnie bardzo często.

Wszystkie pytania/sugestie/propozycje proszę pisać w tym temacie.
Podkreślę, że nie przewiduję konkretnie tego kontrolera rozbudowywać do wersji Super-Hiper-Extra....... tylko usprawnić to co jest, żeby działało bardzo stabilnie i niezawodnie więc proszę nie pytać czy dołożę 4 i 5 oś itp.... Program PC ograniczę tylko do symulacji i wizualizacji pracy - przygotowanie pliku musi być wykonane w zewnętrznym programie CAD np CorelDraw (tutaj dość łatwo wprowadzić offset narzędzia), CadStd, eduCAD (jeszcze nie testowałem ale pójdzie mam nadzieję ;) )...

kontroler w aktualnej wersji posiada wtyczkę męską DB25 ponieważ mam sterownik MIXPOLU, który przypadł mi do gustu i jego standardem wyprowadzeń się kierowałem. ale wersja może być również żeńska.

EDIT:
Nie piszczie pytań na PW tylko tutaj - po co je dublować i odpowiadać na PW kilka razy na to samo pytanie:
ad. schemat nikomu się i tak raczej nie przyda bo jest tam tylko i wyłącznie atmega8 i rezonator. RX/TX Do konwertera USB/UART zawartego we wtyczce a reszta pinów bezpośrednio do pinów LPT. Jak już wspomniałem to jest jedynie układ testowy i jest "silnikiem" większego sterownika który powstanie. Kodu źródłowego konwertera niestety nie mogę udostępnić ponieważ zawiera on dekoder zakodowanych plików FirmWare używanych w bardzo wielu moich projektach i byłby to raj dla crack'erów. Zamierzam jeszcze przerzucić konwerter USB na drugą stronę pcb, żeby nie używać różnych konwerterów zewnętrznych.

: 03 wrz 2008, 12:50
autor: markcomp77
jaką szybkość STEP udało się uzyskać?

: 03 wrz 2008, 12:55
autor: prokopcio
max. częstotliwość głównie zależy od "zagęszczenia wektorów" i wynosi
ok.50kHz.

: 03 wrz 2008, 14:34
autor: webserver
Interesuje mnie czy plik w tym wypadku HPGL jest wgrywany do atmega8 i dopiero później procesor przekształca na sygnały dla sterownika czy już gotowe sygnały idą do atmega a on tyko to taktuje ? bo ogólnie wygląda ciekawie a przede wszystkim zawiera minimum części.

: 03 wrz 2008, 15:38
autor: prokopcio
do procesora są ładowane wektory i inne komendy potrzebne do prawidłowej pracy a właśnie tak jak piszesz - na podstawie tych danych ( współrzędnych ) z pliku kontroler generuje sygnały step/dir dla 3 osi.

[ Dodano: 2008-09-03, 15:47 ]
webserver pisze:czy plik w tym wypadku HPGL jest wgrywany do atmega8
to zależy od wielkości pliku - przeważnie się nie mieści i jest nim uzupełniany bufor na bierząco, ale jeśli danych jest mało (np współrzędne otworów do wywiercenia) to plik się zmieści w całości ;) - piszę plik choć plikiem HPGL przesyłane dane nie są ponieważ nie wszystkie dane z HPGL są rtansmitowane a dodawane są informacje z samego programu sterującego - tak mniej więcej to wygląda.

[ Dodano: 2008-09-03, 16:13 ]
prosiłem pytania kierować tutaj a nie np. GG :
"inteligentne" rozpędzanie / hamowanie - obejmuje nie tylko proste ale również łuki i kąty - kontroler analizuje ścieżkę z wyprzedzeniem w stosunku do aktualnej pozycji i "wie", czy np.promień łuku jest na tyle ostrzy, że trzeba przed nim zwolnić - jeśli nie to przejedzie z ustawioną prędkością a jeśli jest zbyt ostry to zwolni do "bezpiecznej" prędkości. Np kwadrat z zaokrąglonymi rogami przejedzie bez spowalniania a z ostrymi rogami spowolni przy każdym rogu - oczywiście zależne to jest od promienia zaokrąglenia łuku i ustawień prędkościowych - starałem się żeby program "inteligentnie" wyliczał na podstawie zadanych parametrów które odcinki ścieżki można przejechać z ustawioną prędkością a które nie - dzieje się to poza plecami użytkownika i dzięki temu pozbyłem się wielu ustawień konfiguracyjnych.

: 03 wrz 2008, 20:38
autor: webserver
napisałeś interpreter usb czy urządzenie działa bardziej jako com ( na pewno zrozumiesz o co pytam )

: 03 wrz 2008, 20:57
autor: Wojciech11
Witam,
Jestem zainteresowany wypróbowaniem tego sterownika w grawerce laserowej.
pozdrawiam
Wojciech

: 03 wrz 2008, 20:59
autor: prokopcio
prokopcio pisze:RX/TX Do konwertera USB/UART zawartego we wtyczce


[ Dodano: 2008-09-03, 21:04 ]
oj - to był cytat dla webserver, ;)
Wojciech11 pisze:Jestem zainteresowany wypróbowaniem tego sterownika
Wojciech11 --> Dołączył: Dzisiaj 20:54 (10 minut temu ;) ) Posty: 1
hmmm właśnie tego się obawiałem - co ja ma z takimi "forumiwoczami" zrobić - pomyślę ;)

: 04 wrz 2008, 07:10
autor: Piotr Rakowski
Ponieważ takie nieskomplikowane rozwiązanie bardzo i mnie by się przydało w przyszłości, chętnie dopisuję się do listy. Jeśli dasz mi specyfikację protokołu transmisji także pomyślę na integracją Twojego kontrolera ze STEP2CNC (lub eduCADem).

Oglądałem film - to nie układ CNC steruje maszyną, a CNCórka :grin: - Panie Łukaszu, tak Pan wykorzystuje biedne dziecko. No i oczywiście wtedy Pański komputer pracuje stabilnie (bo maszyną steruje ktoś zupełnie inny). Normalnie trzeba będzie donieść do Rzecznika Praw Dziecka o wykorzystywaniu dzieci do CNCelów :lol: ).

: 04 wrz 2008, 08:31
autor: webserver
Podejrzewałem ze tak to jest rozwiązane ja poszedłem o krok dalej i zrobiłem już na USB ale niestety brak czasu nie pozwala mi dokończyć tego projektu. Ale oczywiście jestem zainteresowany testowaniem twojego układu.