Wykonanie płytek PCB - proszę o pomoc w wyborze metody

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#21

Post napisał: Inf-el » 22 lis 2007, 10:14

gmaro pisze:dodałem grzałkę i termometr akwariowy
Jakiej mocy jest ta grzałka akwariowa ?
Jaką osiągasz temperaturę ?
I czy wystarcza ?

Ja podgrzewam czystą wodę na kuchence gazowej w "czajniku" przed rozpuszczeniem środka trawiącego.
Potem dogrzewam płytą grzejną całe naczynie szklane od spodu (40W), ale to jest niewystarczające.
Naczynie kupiłem w sklepie AGD z różnymi dziwnymi szklanymi kształtami.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#22

Post napisał: pukury » 22 lis 2007, 11:06

witam !! nie umieszczę zdjęć mojego " zestawu " - trochę wstyd :lol: . jako bardziej leniwy od kol. Gmaro nie zastosowałem ceowników alu - podpieram " akwarium " deseczką :lol: . co do podgrzewania - niby jest szybciej - ale jakie to ma znaczenie ? . szybko robię płytkę a potem leży sobie ona i czeka na resztę elementów - spokojnie . ważny jest obieg powietrza i pionowe umieszczenie płytki . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#23

Post napisał: gmaro » 22 lis 2007, 11:51

pukury pisze:. jako bardziej leniwy od kol. Gmaro nie zastosowałem ceowników alu - podpieram " akwarium " deseczką
A ja się wahałem czy pokazać :D na forum bo to powstało z potrzeby i też myślałem o przerobieniu i usprawnieniu tego ale wiadome pozostało na myśleniu ..
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#24

Post napisał: Leoo » 22 lis 2007, 12:07

Nie stosuję trawiarek. Kiedyś trawiłem kwasem azotowym, później solnym z perhydrolem. Aktualnie chlorek żelaza jest łatwo dostępny i trochę mniej groźny od kwasów. Staram się dobierać wielkość pojemnika do płytki. Przeważnie robię to w plastikowym, płaskim pudełku po lodach. Woda powinna być destylowana, nalewam tyle by płytka zatonęła na 2, 3mm - czyli niewiele. Roztwór mieszam przed włożeniem płytki. Efekt końcowy zależy głównie o tego co zrobimy na początku trawienia. Używam małego, plastikowego pędzelka, którym smagam powierzchnię miedzi. W ten sposób usuwam drobne pęcherzyki powietrza i wspomagam proces, zwłaszcza w miejscach, gdzie odległość między ścieżkami jest mała. Niewielkie skupiska włókien celulozy, po oderwaniu wydruku, zostają poruszone i ryzyko zwarć spada prawie do 0. Pędzel doskonale sprawdza się w końcowym etapie, kiedy widać nośnik płytki i miejsca, które jeszcze się trawią. Nie podgrzewam roztworu. W razie potrzeby dosypuję chlorku, zawsze obok płytki.
Braki pojawiają się z kilku powodów.
Najważniejszy z nich to niewłaściwe prasowanie. Należy pamiętać, że podłoże na którym kładziemy płytkę musi być równe, twarde i nie powinno odbierać ciepła. Kamień czy metal odpadają. Osobiście prasuję na dębowym taborecie, na podkładce z książki. Pierwszy etap to przyłożenie i dociśnięcie stopą żelazka (bez przesuwania) przez kilkanaście sekund. Pod wpływem temperatury płytka odształca się i należy sporo uwagi poświęcić jej centralnej części, prasując przednią częścią stopy. Prasowanie kończę kiedy papier (dwustronny kredowy) lekko zbrązowieje.

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#25

Post napisał: Inf-el » 22 lis 2007, 17:13

Leoo pisze:Nie podgrzewam roztworu
Ciekawe.
Przecież w temp. pokojowej trawienie trwa nawet godzinę
a w 60-80 st. 20 - 10 minut - przynajmniej u mnie.


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#26

Post napisał: berrrcik21 » 22 lis 2007, 17:19

Witam,
dziękuję za pomoc :) Wytrawiarka jest już prawie zrobiona, muszę tylko doprowadzić powietrze z pompki do dna naczynia, w którym będe trawił. Domyślam się, że napewno nie może to być rurka mosiężna, a już napewno meidziana :mrgreen: Zastanawiam się nad aluminiową, bo mam taką fajna ø3, no ale nie wiem czy wogóle może być metalowa. Chyba będę musiał słomke skombinować ;) Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam! :)
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#27

Post napisał: Asza PL » 22 lis 2007, 18:11

Aluminium to zje jeszcze szybciej , najlepiej pcv z izolacji jakiegoś przewodu .
Najwięcej dał mi ten opis przy pierwszych próbach prasowania.
Załączniki
PCB.pdf
(520.81 KiB) Pobrany 431 razy
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#28

Post napisał: Leoo » 22 lis 2007, 18:46

Inf-el pisze:Ciekawe.
Przecież w temp. pokojowej trawienie trwa nawet godzinę
a w 60-80 st. 20 - 10 minut - przynajmniej u mnie.
Może Kolega używa chlorku uwodnionego? Nigdy nie trawiłem dłużej jak 15min.


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#29

Post napisał: berrrcik21 » 22 lis 2007, 22:58

Dzięki Asza PL za opis metody, właśnie czegoś takiego na początek szukalem ;) Jutro będę wykonywał piersze trawienia, ciekawy jestem jak to wyjdzie. Jeżli płytki wyjdą ładnie, zrobię zdjecie wraz z wytrawiarką. Mam nadzieje, że konstrukcja z wiaderka po farbie emulsyjnej, butelce po płynie do paneli, dwóch szprych rowerowych, pompki samochodowej od spryskiwacza oraz kilku sciągów plastykowych sie sprawdzi ;) Powiedzcie mi koledzy ile plytek mogę wytrawić w jednym roztworze nadsiarczanu sodu? Będę miał 5 płytek do wytrawienia, czy będę je mógł wytrawić w tym samym roztworze? Dzięki za opdpwiedź i pozdrawiam!

:)
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#30

Post napisał: ALZ » 22 lis 2007, 23:28

Nadsiarczan sodu jest dość paskudny do trawienia pcb ze względu na dość dużą tendencję do podtrawiania a więc mogą być kłopoty przy cienkich poszarpanych ścieżkach. Pompka do spryskiwacza także długo nie wytrzyma ze względu na stalową oś którą w dość szybkim czasie zeżre. Jedyny metal który wytrzyma środki trawiące to tytan.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”