Minimum do zasilania sterownika silnika krokowego

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#11

Post napisał: DOHC » 18 lis 2013, 22:13

noel20 pisze:No tak, sorry, przeczytałem i za szybko skupiłem się na czymś innym.
Sterownik powinien działać, choć z tymi układami bywają problemy.
Więc ty chcesz podłączy się zamiast tamtego silnika zostawiając przekładnię ślimakową. Dużych obrotów nie osiągniesz, bo krokowce się tak nie kręcą jak zwykłe silniki (do tego na tych sterowniku), a przekładnia ślimakowa takich wymaga.
Ten sterownik można zasilić max 35VDC i tyle postaraj się mu podać to może jako takie obroty osiągniesz, choć wg mnie i tak będzie za mało do tego zastosowania.
No i w programie będziesz musiał rampę napisać, bo już sam widzisz jaki wpływ ma rozpędzanie. Bez rampy nie pójdzie. A reszta to w sumie adc i generowanie impulsów.
Jak już robisz i taki sterownik będziesz wkładał to wstaw już 2Nm. Nie zaszkodzi, a będziesz miał znacznie krótszy czas rozpędzania. W lepszych migach się ustawia czas od początku pracy silnika do podania prądu, więc lepiej żeby silnik był w miarę szybki, bo może ci drut topić i będzie co raz zaklejać dyszę prądową.
Do tego sterownika zasilacz jak wspomniałem 35VDC i 3A będzie ok.
Obrotów tam nie trzeba wielkich, generalnie do spawania drutem 0,8 z w pełni seryjną elektroniką maksymalna nastawa podajnika to bylo 3-4/12. Cały układ miał małą rozdzielczość i średnio się to regulowało, do tego te wahania. Rampe napisać to nie problem, generalnie programu się nie boje tylko zakłóceń. ADC raczej nie będę stosował tylko dwa przyciski stykowe i regulacja skokowa :). Znając średnice kółka będę mógł sobie jakąś sensowną jednostkę na wyświetlacz wyprowadzić np mm/s albo m/min.
Mając mikrokontroler będzie można z czasem dołożyć trochę bajerów typu opóźnienie wyłączenia gazu itp itd :)


Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#12

Post napisał: noel20 » 18 lis 2013, 22:50

Aha, no to ok. Powodzenia życzę w przeróbkach. Uważaj tylko na wysokie napięcia.
Mi właśnie w rękach wybuchła lutownica, bo od ciągłego ruszania kabelki się przetarły, a ruszały się bo chińczyk ich nie przymocował. Ciśnienie się podniosło. Dobrze, że obudowa wytrzymała, bo bym miał odłamek w oku, albo miałbym okazję sprawdzić, czy różnicówka działa :P
Dawaj kable z ekranem, uważaj na pętle masy, obudowy ekranowane, albo osłonięte blachą stalową i dużo kondensatorów na płytce do filtracji zasilania. W sumie watchdoga też można włączyć.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#13

Post napisał: DOHC » 19 lis 2013, 08:34

Ok, dzięki za rady. Jak mi się uda coś wydłubać to się pochwale :)


pozdrawiam


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#14

Post napisał: DOHC » 17 gru 2013, 20:07

Witam,

Panowie, wybrałem l298 do napędzania silnika 1,27 NM i mam pytanie. Trafo zasilające daje 17V i muszę ograniczyć prąd żeby nie spalić scalaka, zdecydowałem sie na wysterowania wyjścia enable PWMem. Liczyłem że wystarczy napędzić L298 z mikrokontrolera ale z tego co pokazuje mi po testach oscyloskop (bardzo słabe szczególnie opadające zbocze na wyjściu i to przy nie za dużej częstotliwości) będę musiał zmontować jakiś driver do szybkiego ładowania i rozładowywania bramki. Czy możecie to potwierdzić?

Pozdrawiam


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: Raven » 18 gru 2013, 08:43

Wyjścia UC dałeś na push/pull, pull-up czy pull-down?


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#16

Post napisał: DOHC » 18 gru 2013, 14:29

W atmedze wyjscia sa chyba push pull .

Pozdrawiam


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#17

Post napisał: Raven » 18 gru 2013, 21:37

Wszystko zależy od tego jak je ustawisz, dlatego pytam jak skonfigurowałeś wyjścia.

Sprawdź czy są push pull, czy przypadkiem nie jest to pull-down/pull-up.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#18

Post napisał: DOHC » 18 gru 2013, 21:57

Pull down / pull up to chyba przy wejściach (w atmedze jest chyba tylko pull up). Ja mam ustawiony port b tak :
DDRB = 0xFF
PORTB = 0x00 (w uproszczeniu bo program zmienia stany wyjść, sam PWM generuje jednak sprzętowo, może to ma jakieś znaczenie, chociaż w opisie timera generującego PWM jest jasno napisane że dany pin do momentu zrównania rejestru porównania z licznikiem ma stan wysoki a po zrównaniu stan niski. )

pozdrawiam


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: Raven » 19 gru 2013, 08:47

Na AVRa już dawno nie pisałem nic, ostatnio czasem w ARM dłubię więc może zapomniałem co można w AVR a czego nie.

W przypadku ARM wyjścia możesz mieć push-pull lub open drain, i jak to napisałem to coś "mi dzwoni", że w AVR wyjścia są tylko push-pull.

Aby nie było, że tylko namieszałem i nic z tego nie wynikło, możesz wstawić pomiędzy atmegę a L298 pośrednika w postaci tranzystora, będziesz musiał tylko odwrócić wyjścia atmegi - tj. dawać 0 tam gdzie było 1.

Obrazek
Rysunek z wikimedia.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#20

Post napisał: DOHC » 19 gru 2013, 12:40

No właśnie dokładnie taki mam plan :) Już dziś w międzyczasie nabyłem bc327 i bc337 i będę taki układzik lutował. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Ps Ja zaczynam z ARM (stm32) ale atmega jest tak tania i tak wdzięczna do takich prostych projektów że szkoda mi arma do tego :)

EDIT

ja jednak chce zrobić coś trochę innego, dwa tranzystory jeden ładuje drugi rozładowuje bramkę. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”