Jaki silnik wybrać ???

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Roko
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 28
Rejestracja: 17 lip 2005, 11:35
Lokalizacja: SŁUPSK

#11

Post napisał: Roko » 05 mar 2009, 23:12

Hej.

Co do linisteppera to gdzieś u mnie w gratach leży. Ja robiłem na16f628 bo na 16f84 jest gorszy. Cały pic w nim polega na tym, że ze wztostem częstotliwości sterowania (obrotów silnika) wzrasta liniowo prąd. Jest w nim użyta drabinka C/A w gałęziach baz Tip-ów 122.
Linisteper jest w swoim zamyśle konstrukcjnym kozakiem. To, że się gotują tranzystory stopnia mocy to normalne, to konstrukcja sterowania pół-analogowego tranzystorów mocy.
Obejrzyj oscylogramy jaki piękny sinus przy 3600.
Większość sterowników (amatorskich) przy szybkich przejazdach gubi kroki ponieważ silniki są zbyt słabe przy dużych obrotach i wówczas zwiększając napięcie możemy coś polepszyć. Proste sterowniki mają ograniczenie prądowe ustawione na sztywno.
W nowoczesnych sterownikach jest to rozwiązane m.i. w TMC w ten sposób, że programowo możemy odczytywać z innej tabeli lub kilku tabel dla różnych progów prędkości i zmieniać wartość prądu tego właśnie brakuje w prostych sterownikach, w których trzeba sobie radzić zwiększeniem napięca. W nowoczesnych sterownikach np.TMC zwiększanie napięcia oddziaływuje w mniejszym stopniu na silnik, a w niktórych przypadkach wywołuje skutki negatywne..

Roko.



Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”