Alphacam V7 + Xilog Plus + 5 Osi = Problem

Alphacam

Autor tematu
jendrejk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2010, 12:44
Lokalizacja: Toruń

Alphacam V7 + Xilog Plus + 5 Osi = Problem

#1

Post napisał: jendrejk » 01 maja 2011, 17:43

Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich :smile:.
Mam następujące pytanie do osób pracujących w Alphacamie z nakładką xilog plus (postprocesor jest do pięciu osi).
Czy można wygenerować program w Alphacam V7 w pięciu osiach na maszynę SCM ze sterowaniem xilog plus (dokładnie chodzi mi o cykle XG03D i XG13D)? Zaglądałem w postprocesor i te dwa cykle do obróbki pięcio osiowej są opisane dlatego nie wiem czemu mi nie generuje programu z nimi (w podglądzie obróbki oczywiście narzędzie pracuje w pięciu osiach).
Z góry dziękuję za odpowiedź



Tagi:


indor1000
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 08 wrz 2009, 22:03
Lokalizacja: Kalwaria

#2

Post napisał: indor1000 » 01 maja 2011, 20:19

W sumie to nie miałem styczności Xilong Plus w AlphaCAM ,ale przy postprocesorze Homaga WoodWOP 5AXIS. Przy tym postprocesorze po odpowiednim zdefiniowaniu danych post narzędzia włączają się odpowiednie cykle takie jak praca w pięciu osiach,pomijanie konturów itd.. Może to będzie jakąś podpowiedzią. :?:


pkar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 45
Rejestracja: 04 lip 2008, 09:46
Lokalizacja: Mazowieckie

#3

Post napisał: pkar » 02 maja 2011, 10:39

Jak dla mnie to trochę dziwnie sformułowane pytanie...

Z AC jak najbardziej wygenerujesz kod 5 osiowy, z tym, że SCM a w zasadzie licom italy zrobił postprocesor który jest normalnym makrem(dodatkiem) do programu. Trochę moim zdaniem przekombinowali ale to włosi, tak czy owak dodatek ten przedefiniowywuje sporo rzeczy w programie w tym np. obszar pracy, narzędzia, cześć cykli(np. piłka)

Dlatego jeśli korzystasz z tego posta musisz mieć dobrze skonfigurowany dodatek. Wymaga to zainstalowania jakichś plików dodatkowych związanych z maszyną definiujących np. narzędzia.

Oraz (i przede wszystkim) używanie opcji z dodatku a nie z programu(jest dodatkowe menu) pomimo tego, że na pierwszy rzut oka zdawało by się, że niema różnicy.

Może to coś pomoże.
Na pochyłe drzewo i Salomon nie naleje


Autor tematu
jendrejk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2010, 12:44
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: jendrejk » 02 maja 2011, 15:09

Dzięki za zainteresowanie
A wracając do tematu - czy mógł byś pkar dokładniej opisać o jakie pliki definiujące maszynę chodzi bo jeśli o plik z ustawieniami narzędzi def.tlg to mam go wczytanego z maszyny do alphacama. Aha i jeszcze jedno - opcje obróbki wybieram oczywiście z zakładki xilog plus tylko z tego co zauważyłem to nie ma tam opcji obróbki 5-cio osiowej. Jest tam co prawda polecenie "Interpolation with Vector axis" ale określamy w nim tylko jeden kąt i do tego jeszcze trzeba wybrać ścieżkę po której ma się poruszać narzędzie a mi natomiast chodzi o pięcio osiową płynną obróbkę powierzchni ze stałą zmianą kąta używającą cykli "XG03D" i "XG13D"


pkar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 45
Rejestracja: 04 lip 2008, 09:46
Lokalizacja: Mazowieckie

#5

Post napisał: pkar » 02 maja 2011, 15:46

jeśli chodzi o pliki konfiguracyjne to dokładnie nie wiem, robił to serwisant SCM, wiem tylko że było to wymagane.

co do operacji 5 osiowych to faktycznie tu już się używało standardowych opcji AC tylko definiując blok i narzędzia korzystamy z funkcji dodatku.

rozumiem że operacje 3 osiowe post generuje poprawnie?

operacje 5 osiowe również poprawnie tworzysz?

jeśli masz operację 5 osiową to co generuje post? całkiem syf czy może da się to do xiloga wczytać ale np niema kątów?

Tak mi się jeszcze kojarzy, że trzeba włączyć dodatkowe makro wyboru posta. Gdy klikasz "Zapisz NC" to jest takie normalne okno(jak bez dodatku xilog) czy inne?

Gdzieś miałem ten post/dodatek na dysku tylko AC nie mam/używam już od jakiegoś roku... a z tego co pamiętam ten addon działa tylko z wersją ROUTER a ciężko z witaminką do tej wersji.
Na pochyłe drzewo i Salomon nie naleje


Autor tematu
jendrejk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2010, 12:44
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: jendrejk » 02 maja 2011, 17:23

pkar pisze:jeśli chodzi o pliki konfiguracyjne to dokładnie nie wiem, robił to serwisant SCM, wiem tylko że było to wymagane.
Prawdopodobnie to może być przyczyną nie generowania programu w pięciu osiach
pkar pisze:co do operacji 5 osiowych to faktycznie tu już się używało standardowych opcji AC tylko definiując blok i narzędzia korzystamy z funkcji dodatku.

rozumiem że operacje 3 osiowe post generuje poprawnie?
tak, bezproblemowo mogę obrobić w trzech osiach nawet skomplikowane powierzchnie
pkar pisze:operacje 5 osiowe również poprawnie tworzysz?
Ok opiszę to dokładnie. Wygląda to tak Alphacam V7 -> moduł ROUTER (do drewna) -> uruchmiony mam 3D Advanced 5-axis Router ->wczytuję bryłę lub obiekt składający się z powierzchni ->w zakładce Xilog Plus ustawiam jego rozmiary i wybieram narzędzie do obróbki (frez kulisty) -> następnie wybieram zakładkę "Technologia" -> obróbki powierzchniowe 3D -> obróbka 5-cio osiowa -> dalej ustawiam parametry obróbki -> wybieram powierzchnie którą chce obrobić -> sprawdzam podgląd obróbki, gdzie narzędzie oczywiście pracuje w 5-ciu osiach -> zapisuje program który składa się (ku mojemu zdziwieniu) z samych XG0 i XL2P zamiast XG03D i XG13D.
pkar pisze:jeśli masz operację 5 osiową to co generuje post? całkiem syf czy może da się to do xiloga wczytać ale np niema kątów?
Mogę ten program wczytać do maszyny ale jest to program tylko w trzech osiach gdzie wrzeciono jest cały czas w pionie i nie pracuje oś "C" i "B"
pkar pisze:Tak mi się jeszcze kojarzy, że trzeba włączyć dodatkowe makro wyboru posta. Gdy klikasz "Zapisz NC" to jest takie normalne okno(jak bez dodatku xilog) czy inne?
Nie za bardzo wiem o co chodzi z tym dodatkowym makrem wyboru posta. Może chodzi ci o to że, gdy mam włączoną nakładkę Xilog Plus to ona posiada tzw. funkcję ONEPOST i w zakładce wyboru postprocesora mam tylko dwie opcje "Xilog Plus Postprocessor" i "Generic Postprocessor" Tylko nie wiem czy chodzi ci o to?
pkar pisze:Gdzieś miałem ten post/dodatek na dysku tylko AC nie mam/używam już od jakiegoś roku... a z tego co pamiętam ten addon działa tylko z wersją ROUTER a ciężko z witaminką do tej wersji.
Tak się zastanawiam czy może ta twoja wersja tego addona nie jest nowsza/inaczej skonfigurowana. Jakbyś dał radę ją mi przesłać to bym był bardzo wdzięczny, Aha i jeszcze jedno sprawdzałem tą nakładkę Xilog Plus w Alphacamie V5 i sytuacja jest identyczna więc raczej wykluczam problemy z witaminką. Najprawdopodobniej jest to problem z jak to mówiłeś plikami konfiguracyjnymi lub po prostu Alphacama musi wdrożyć ($$$) serwis :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Alphacam”