Zaginarka Bernardo - moja modyfikacja - dołożenie zderzaka sterowanego CNC

powtarzalność i dokładność 0,1-0,2mm po modyfikacji

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Zaginarka Bernardo - moja modyfikacja - dołożenie zderzaka sterowanego CNC

#1

Post napisał: minipc » 20 kwie 2018, 21:38

Witajcie,

Na prośbę jednego z forumowiczów wrzucam opis modyfikacji wraz ze zdjęciami giętarki ręcznej Bernardo Multibend 1040.

Maszyna nowa, zakupiona została w połowie 2016 w Niemczech od firmy WEBER -> http://www.weber-werkzeugmaschinen.com/. Z tego co wówczas przekazał polski dystrybutor ten model przestał być produkowany i obecnie jest trudno dostępny.

Po dotarciu zaginarki wpadłem na pomysł, że można idealnie wykorzystać tylne podpory na których leżał płaskownik z blachy 10mm mocowany śrubami motylkowymi. :)

W pierwszej wersji zastosowałem dwie prowadnice liniowe z wózkami HIWIN po bokach i jedną śrubę kulową fi 16/400 na środku. Jednak szybko okazało się, że dopychając mocniej blachę do oporu dochodzi do jego uciekania (przekoszenie). Zmieniłem koncepcję: na środku prowadnica HIWIN, a po bokach dałem dwie śruby kulowe fi 16/500 mm skok 5. Takie rozwiązanie jest do dzisiaj.

Dodatkowo wprowadziłem dwie kontry, dzięki prostokątnej nakrętce włożonej w profil obu podpór wystarczy z góry przykręcić zderzak za pomocą śrub imbusowych. Oczywiście trzeba pamiętać, aby je popuścić przed korektą położenia na sterowniku. :wink:

Dodałem także aluminiowe płaskowniki przykręcone od frontu: 3mm wyższy i 2mm niższy. Dzięki temu stemple lepiej stoją :lol: i mocniej dociskają gięty detal.

Jeśli chodzi o stemple i podpory zamówiłem cały komplet dzielonych w Plasmecie. Koszt ponad 9000 PLN ale było to konieczne, oryginalne do precyzyjnej pracy się nie nadawały. Zależało mi na promieniu R=1. Stemple zostały wykonane w następujących długościach:

1 szt. 25,00mm
1 szt. 30,00mm
1 szt. 36,00mm
1 szt. 39,00mm
1 szt. 40,00mm
1 szt. 43,00mm
1 szt. 50,00mm
1 szt. 60,00mm
1 szt. 77,00mm
1 szt. 100,00mm
1 szt. 150,00mm
1 szt. 500,00mm

Powtarzalność przy umiejętnej obsłudze maszyny wynosi 0.1-0.2mm. Jak za te pieniądze giętarka jest bardzo dokładna i jak to mówią "robi robotę". Maszyna od samego początku gięła miękką blachę DC01 1mm, wymieniony jedynie został jeden siłownik główny odpowiadający za podnoszenie i utrzymywanie górnej belki.

Za około 8-9 tygodni maszyna będzie na sprzedaż, niedługo wyjedzie do nas LVD Dyna-Press. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Zaginarka Bernardo - moja modyfikacja - dołożenie zderzaka sterowanego CNC

#2

Post napisał: bh91 » 21 kwie 2018, 13:56

Hej! Aż dziwne, że nie robią firmowo takiego ulepszenia jako opcjonalny upgrade ;) Mam parę pytań:
- Jakiego sterownika używasz do sterowania zderzakiem? Trzeba podpinać pod komputer?
- jaki najmniejszy kątownik możecie zagiąć na tych narzędziach?
- czy występuje problem z promieniem gięcia po środku? (miałem kiedyś podobna konstrukcję, i po środku był większy promień - belka się uginała)
- Co robi kawałek drewna? Jakiś odbojnik? :D

Ja mam rozwiązanie podobne jak wy wcześniej. Tylko w mojej prasie idealnie wchodziły dwa wałki 16mm. Dałem śrubę po środku ale dokładnie taki sam problem z przekoszeniem mam. Pokuszę się o dodanie drugiej śruby :D
Ja niestety mam drętwe rozwiązanie z liniałem do określenia odległości zderzaka. Lecz mimo to działa 10000% lepiej niż oficjalne rozwiązanie.

Gratuluję prasy LVD :) Moja sakiewka jeszcze jest zbyt lekka na takie rozwiązania ;)
Jest robota - jest pinonc :wink:


Autor tematu
minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: Zaginarka Bernardo - moja modyfikacja - dołożenie zderzaka sterowanego CNC

#3

Post napisał: minipc » 15 cze 2018, 11:44

Witaj bh91,

Widzę, że zadałeś pytania w tym wątku, gdzieś mi umknęły, a więc nadrabiam:
bh91 pisze:
21 kwie 2018, 13:56
Hej! Aż dziwne, że nie robią firmowo takiego ulepszenia jako opcjonalny upgrade ;) Mam parę pytań:
- Jakiego sterownika używasz do sterowania zderzakiem? Trzeba podpinać pod komputer?
Sterownik jest od CNCProfi, to model Profi D2, w pełni autonomiczny, nie ma potrzeby stosowania komputera
bh91 pisze:
21 kwie 2018, 13:56
- jaki najmniejszy kątownik możecie zagiąć na tych narzędziach?
Najmniejszy wymiar to 3,80-3,90mm. W przypadku mniejszych długości stempel nie dociska materiału.
bh91 pisze:
21 kwie 2018, 13:56
- czy występuje problem z promieniem gięcia po środku? (miałem kiedyś podobna konstrukcję, i po środku był większy promień - belka się uginała)
Nie takiego problemu nie zauważyłem. Zdarza się że ucieknie 0.1-0.2 mm na długości 400mm z jednej lub drugiej strony, ale uważam, że to całkiem niezły wynik jak na taką zaginarkę.
bh91 pisze:
21 kwie 2018, 13:56
- Co robi kawałek drewna? Jakiś odbojnik? :D
Po prawej stronie maszyny jest mimośród, odbojnik służy do tego, aby nie przeskakiwał dalej. Później ciężko było zjechać belką na dół.

Kilka osób mówiło, aby zostawić Bernardo, może się jeszcze przydać. ;)

bh91 - z jakiego regionu Polski jesteś? DynaPress jeszcze nie dojechała, ale jak będziesz w pobliżu to zapraszam :)


Autor tematu
minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: Zaginarka Bernardo - moja modyfikacja - dołożenie zderzaka sterowanego CNC

#4

Post napisał: minipc » 25 cze 2018, 20:55

W związku z pytaniami telefonicznymi oraz przez PW krótki film pokazujący działanie zderzaka w osi X i sterownika CNC. Powrót do pozycji 0 jest dokładny, widać to po nieruszonych płytkach wzorcowych po dojeździe do bazy. Maszyna na sprzedaż za 2 tygodnie.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”