Pytanie z cyklu "Jak to wygiąć? "

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
kamlak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2013, 00:26
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie z cyklu "Jak to wygiąć? "

#1

Post napisał: kamlak » 26 maja 2017, 23:40

Witam forumowiczów,
Mam problem - pytanie z cyklu "czym to wygiąć ?"

Mianowicie pracuje nad pewnym elementem dekoracyjnym wykonanym z profilu 30x20x1mm.
Posiadam giętarkę trójrolkową która posiada metalowe kamienie - tokarz mi już je kilkukrotnie przerabiał i doszedłem do wniosku, że odpuszczam sobie swoją gdyż najprawdopodobniej jest źle wykonana więc nie poruszajmy tematu mojej giętarki dalej.
Obdzwoniłem wiele firm i jedni nie robią aluminium, inni owszem ... Panie będzie to kosztować tyle i tyle, a jak proszę o próbkę za którą chce zapłacić (ewentualnie wysyłam towar) to dostaje odpowiedź z serii "noo niestety pękł nam w trakcie gięcia" ... potrzebuję porad specjalistów, nie ludzi którzy napiszą " szukałeś w google ? , albo nie znam się na tym, ale myślę że .... " nie myśl - poprostu nie pisz jak nie wiesz jak pomóc ok ??

Przepraszam za taką bezpośredność ale mam już głowę zrytą tysiącami opini i pomysłami.

Do rzeczy - czym i jak wygiąć profil aluminiowy 30x20x1 ewentualnie metalowy 30x20x1 w taki sposób jak prezentuje zdjęcie BEZ WIĘKSZEGO USZCZERBKU NA ZDROWIU PROFILA... Nie chcę akurat robić lampy, ale muszę mieć dokładnie takie gięcie, jak oni to zrobili i czym ? jak to wykonać i u kogo ?
dzięki i pozdrawiam


Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 27 maja 2017, 00:23

"Przepraszam za taką bezpośredność" to pomijam ale napisałeś: "z profilu 30x20x1mm." bez określenia czy to kątownik czy profil zamknięty, i bez foto "wpadamy w błoto".
A teraz do rzeczy - dość trudno jest giąć profil zamknięty ale możliwe pod warunkiem posiadania giętarki z odpowiednimi rolkami i wypełnieniem wewn. zapobiegającemu deformacji i oczywiście nie za jednym przejściem.
Podaj promień wewnętrzny gięcia (r ok. 150 mm ?) bo to oprawa lampy sufitowej (?).
"..profil aluminiowy 30x20x1 ewentualnie metalowy 30x20x1.." - Al to nie metal ?
Jak chcesz to napisz do mnie PW.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
kamlak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2013, 00:26
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: kamlak » 27 maja 2017, 08:08

Yarec pisze:"Przepraszam za taką bezpośredność" to pomijam ale napisałeś: "z profilu 30x20x1mm." bez określenia czy to kątownik czy profil zamknięty, i bez foto "wpadamy w błoto".
A teraz do rzeczy - dość trudno jest giąć profil zamknięty ale możliwe pod warunkiem posiadania giętarki z odpowiednimi rolkami i wypełnieniem wewn. zapobiegającemu deformacji i oczywiście nie za jednym przejściem.
Podaj promień wewnętrzny gięcia (r ok. 150 mm ?) bo to oprawa lampy sufitowej (?).
"..profil aluminiowy 30x20x1 ewentualnie metalowy 30x20x1.." - Al to nie metal ?
Jak chcesz to napisz do mnie PW.
Z Twojej wypowiedzi wnioskuję. że zdjęcie się nie wyświetla - dlaczego ? nie wiem ... Dlatego precyzuję swoją wypowiedź:

Jest to profil zamknięty 30x20x1 nie zależy mi na materiale gdyż wszystko i tak idzie pod farbę liczy się tylko waga detalu (jak najlżejsza) oraz estetyka po gięciu.

Promienia gięcia nie mam sztywno ustalonego dlatego, że na razie jest problem ogólnie z gięciem - założenie jest takie, że 2 odcinki o długości 100cm (po odcięciu końcówek które zostają proste [odstępy między rolkami] ) mają zamykać pełne koło. Wszystko zależy od tego jak się uda to wygiąć, na jakiej maszynie i jakie odstępy zostaną. (szczegółowy zamysł wyślę na pw.

I tak na koniec przepraszam za ton mojego pytania itd. Wczoraj zjechały mi paczki od różnych firm które liczą kasę za robociznę, a profile wróciły zmasakrowane z dopiskami, że tak musi być. Kosztuje mnie to kupę kasy i nerwów, a nadal nie mam nikogo kto mi z grubej rury powie Kamil - to trzeba zrobić tak i tak. Na każdym etapie tego projektu przechodzę przez katorgę, a gdy już dopracowałem detale polegam na podstawie czyli na gięciu, bez tego mój projekt całkowicie legnie w gruzach. Kiedyś walczyłem z maszyną cnc i dlatego postanowiłem prosić o pomoc na tym forum. Dziękuje Yarec-u budzisz we mnie nadzieje jeszcze. Jeszcze raz przepraszam i obiecuję pokutę i poprawę :roll:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 27 maja 2017, 08:17

ale próbowałeś to giąć na gientarce ?

nie musi być tak pro. można zrobić
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
kamlak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2013, 00:26
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: kamlak » 27 maja 2017, 09:02

Nie chce rzeźbić nowej maszyny do puki nie będę miał pewności, że to ma sens. Mam już jedną giętarkę trójrolkową ewentualnie będę ją przerabiał moja mimo, że wygląd i mechanizmy mają bynajmniej z wyglądu dość profesjonalne to wygląda, że jest i tak źle skonstruowana, bo ma problem z gięciem czego kolwiek - jedynie co jej wychodzi to gięcie rurek, ale takich co można by je wygiąć ręcznie wokół wiadra ...

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 27 maja 2017, 09:41

jak widać zdaje egzamin https://youtu.be/FbqaH1kDztk?t=11m2s
jeśli musisz się upewnić to znajdź w okolicy (np. przez forum) kogoś kto zrobi dla ciebie test na swojej giętarce.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Yarec » 27 maja 2017, 12:04

kamlak - adamFx zapodał wyżej przykład, wypowiedź (Twoją) wstępną zrozumiałem.
I masz odp. na PW
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
kamlak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2013, 00:26
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: kamlak » 27 maja 2017, 13:06

adam Fx pisze:jak widać zdaje egzamin https://youtu.be/FbqaH1kDztk?t=11m2s
jeśli musisz się upewnić to znajdź w okolicy (np. przez forum) kogoś kto zrobi dla ciebie test na swojej giętarce.
No tak Adamie, ale zobacz jakie on długie ogcinki walcuje to jedno, dwa ścianka tych profili widać,że to minimum 2-ka ... trzy jak zatrzymasz filmik to widać, że z tego profilu robi mu się delikatne "jajko" i jest to profil kwadratowy - na prostokątnym będzie to widać ...


Marcin Stachera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 186
Rejestracja: 22 lut 2005, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Marcin Stachera » 27 maja 2017, 15:34

Witam
Czy te profile są tylko gięte? Na zdjęciu widać , że jeszcze skręcone po osi.
Jeśli tylko gięte i produkcja jednostkowa to mam pewien pomysł jak
to wykonać w/g wymogów


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 27 maja 2017, 16:51

skręcone po osi? to chyba inne zdjęcia oglądamy.
często dla potrzeb architektury wnętrz, różnorakie lampy, ramy, poręcze itd wykonuję i zawsze jest problem z zamkniętymi profilami cienkościennymi, najlepsze efekty choć dalekie do ideału to wypełnianie takiego profilu np piaskiem, zapobiega odkształcaniu, chociaż teraz przy bardziej skomplikowanych kształtach wycinam na wjet lub laser i spawanie. Wszystko zależy od ilości bo u mnie to jednostki.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”