Kształt narzędzia do dennic - aluniuowych małe średnice.

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Kształt narzędzia do dennic - aluniuowych małe średnice.

#1

Post napisał: acetylenek » 24 mar 2017, 19:11

Czy są jakieś wytyczne przy projektowaniu narzędzi do tłoczenia dennic?

Chodzi mi o dennicę fi 50 do fi 80 z aluminium ścianka 5mm.

edit :Coś pomyliłem ma być ścianka 3mm.

Czy da się taką zrobić prymitywnymi narzędziami? Wyobrażam to sobie tak że pierścień o średnicy krążka materiału do tłoczenia jest wytoczony po łuku do średnicy 50mm coś jak w tym filmie (1 min):

na to wciskany wałek o kształcie wewnętrznym dennicy.

Chodzi mi o to żeby nie robić docisku jak w innych narzędziach - wydaje mi się że do cieńszych blach w stosunku do średnicy to by się nie udało - który przytrzymuje krążek i wprowadza naprężenia rozciągające. Jeden element mniej i siły docisku nie trzeba ustawiać.

Jakieś sugestie?



Tagi:


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#2

Post napisał: acetylenek » 01 kwie 2017, 03:03

Tak są wytyczne. Przy dużej grubości i płytkiej miseczce można zrezygnować z docisku czyli wykonać tłoczenie swobodne. Współczynnik ciągnienia dla aluminium wytłaczania 0,55 do 0,6 przetłaczanie 0,75 do 0,8. Stosunek średnicy po i przed tłoczeniem/przetłaczaniem.

Mniej więcej takie wartości uzyskałem doświadczalnie. Przedstawiony krążek ma fi 75mm i jest wytłaczany na fi 50mm czyli 0,66 potem z fi 50 przetłaczany na fi 35 czyli 0,7.

Maksymalnie udało mi się wytłoczyć średnicę 90mm - nie ma na zdjęciach.

Materiał bliżej nieokreślone aluminium prawdopodobnie 1050A raczej nie 5754. Prasa ... stół frezarki, materiał narzędzi stal ... 45 i 40hm ale nie obrobione cieplnie.

Wnioski, da się w prymitywny sposób uzyskać małe denniczki aluminiowe o dość dużej grubości ścianki. Kształt narzędzi dobrany na oko i zadziałał za pierwszym razem więc nie jest krytyczny albo mam dobre oko.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”