Praca inżynierska, gięcie na prasie krawędziowej

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
LrPrl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 12 sty 2016, 15:15
Lokalizacja: Lbn

Praca inżynierska, gięcie na prasie krawędziowej

#1

Post napisał: LrPrl » 25 paź 2016, 16:13

Cześć. Przymierzam się do napisania pracy inżynierskiej w której będę MES'em analizował proces gięcia jakiegoś detalu. Co prawda mam jakąś literaturę, ale chciałbym się od Was dowiedzieć jaką najbardziej byście polecali? Głównie chodzi mi o taką, która pomoże np. dobrać odpowiednie narzędzia do obróbki i będę mógł się powołać na tą literaturę.
Chciałbym też usłyszeć od Was w jakim programie najlepiej i najłatwiej jest wykonać model gięcia, podobno są do Solid Edge jakieś dodatki, gdzie projektujemy model jak ma wyglądać wygięty, a program sam go przekształca w półfabrykat, licząc wszelakie naddatki, może macie gdzieś pod ręką jakiś poradnik poruszający tą kwestię.

Może ktoś pisał pracę o bardzo podobnej tematyce, ma jakieś uwagi co koniecznie zawrzeć w pracy, o czym warto wspomnieć lub o czym nie warto? Właściwie wszystko co pomoże napisać pracę jest na wagę złota.



Tagi:

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#2

Post napisał: clubber84 » 25 paź 2016, 20:33

Witam,
a tak się zapytam:
- Co robiłeś przez całe "studiowanie", że piszesz teraz "podobno są do Solid Edge..."?

Na dzień dzisiejszy, na etapie pisania pracy inżynierskiej powinieneś już mieć w małym palcu, jakie są dodatki do SE i temu podobnych CADach, aby ułatwić sobie jej napisanie i wykonanie - tym bardziej, że jako student już od I semestru masz bezpłatny dostęp do pełnych wersji oprogramowania CAD/CAM.
Ba, już powinieneś umieć praktycznie stosować to oprogramowanie.

Wiesz gdzie i kim byłbym teraz, gdybym miał w czasie moich studiów dostęp do takich źródeł i materiałów, jakie Wy studenci macie teraz? Lepiej nie pytaj...

A jeśli idzie o literaturę, to jeśli jeszcze nie masz, to polecam książki:
"Technologia metali" - Stefan Okoniewski
"Procesy przeróbki plastycznej" - Jan Sińczak
oraz opracowania własne producentów pras krawędziowych (do znalezienia w internecie lub popytania u serwisantów tych maszyn).

Co do dobierania narzędzi do obróbki, to tutaj się wysilać nie musisz, bo w Solid Edge możesz zadać wewnętrzny promień gięcia jaki chcesz - na tym etapie nie trzeba Ci wiedzy na temat doboru narzędzi, tym zajmują się operatorzy-programiści pras krawędziowych.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2016, 20:36 przez clubber84, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Praca inżynierska, gięcie na prasie krawędziowej

#3

Post napisał: pitsa » 25 paź 2016, 20:35

Musisz odróżniać gięcie blach w programach do konstruowania od komputerowego modelowania zjawisk.
http://www.tenlinks.com/cad/mcad/produc ... tmetal.htm
https://scholar.google.pl/scholar?q=mes ... ling&hl=pl
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
LrPrl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 12 sty 2016, 15:15
Lokalizacja: Lbn

#4

Post napisał: LrPrl » 26 paź 2016, 15:50

clubber84
Na studiach CAD/CAM ogranicza się do zajęć na jednym semestrze i są to totalne podstawy. Dodatkowo tylko na grafice inżynierskiej są zajęcia z CAD'a. Na zajęciach typowo CADowskich miałem NX'a, który totalnie mi nie pasuje. Na grafice inżynierskiej miałem właśnie SE, tylko ograniczało się to do prostego rysunku koła zębatego (i to bez rysowania uzębienia). SE i SW znam najlepiej ale z tego podstawowego poziomu, bo robiłem w nich wszelakie rysunki do projektów.
Co robiłem w "czasie wolnym"? Pracowałem (w sumie dalej to robię), nie wspomniałem ale studiuję zaocznie, ciężko połączyć pracę i studia.

Dobrać narzędzia muszę, bo praca ma się opierać na zrobieniu analizy procesu gięcia MES, w deformie. Więc potrzebuje zaprojektować model 3D, jego rozwinięcie tak aby mieć "co wsadzić" do deforma oraz narzędzia które będą giąć materiał.
Wiem, że w praktyce takich narzędzi nikt nie dobiera - robi to oprogramowanie, sprawdzając przy okazji wszelakie kolizje. Aczkolwiek "ja muszę", bo na tym opiera się taka praca :P

pitsa
Odróżniam, po prostu muszę zaprojektować model 3D, jego rozwinięcie (formę płaską) i symulację zjawisk procesu gięcia we wspomnianym deformie. A przynajmniej ja bym tak to widział.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#5

Post napisał: clubber84 » 27 paź 2016, 18:47

LrPrl pisze:clubber84
Na studiach CAD/CAM ogranicza się do zajęć na jednym semestrze i są to totalne podstawy. Dodatkowo tylko na grafice inżynierskiej są zajęcia z CAD'a. Na zajęciach typowo CADowskich miałem NX'a, który totalnie mi nie pasuje. Na grafice inżynierskiej miałem właśnie SE, tylko ograniczało się to do prostego rysunku koła zębatego (i to bez rysowania uzębienia). SE i SW znam najlepiej ale z tego podstawowego poziomu, bo robiłem w nich wszelakie rysunki do projektów.
Co robiłem w "czasie wolnym"? Pracowałem (w sumie dalej to robię), nie wspomniałem ale studiuję zaocznie, ciężko połączyć pracę i studia.

Dobrać narzędzia muszę, bo praca ma się opierać na zrobieniu analizy procesu gięcia MES, w deformie. Więc potrzebuje zaprojektować model 3D, jego rozwinięcie tak aby mieć "co wsadzić" do deforma oraz narzędzia które będą giąć materiał.
Wiem, że w praktyce takich narzędzi nikt nie dobiera - robi to oprogramowanie, sprawdzając przy okazji wszelakie kolizje. Aczkolwiek "ja muszę", bo na tym opiera się taka praca :P

pitsa
Odróżniam, po prostu muszę zaprojektować model 3D, jego rozwinięcie (formę płaską) i symulację zjawisk procesu gięcia we wspomnianym deformie. A przynajmniej ja bym tak to widział.
Nawet studiując zaocznie masz dostęp do pełnych wersji oprogramowania CAD/CAM, wystarczy tylko popytać u promotora, gdzie załatwić licencję i skąd pobrać wersje studenckie.
Wtedy robisz sobie tam wszystko, co ci potrzebne do wykonania pracy inżynierskiej. :smile:
Nawet dobór narzędzi się znajdzie. A jeśli czegoś nie będziesz wiedział, to są dostępne tutoriale dla SW i SE.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 30 paź 2016, 08:26

Clubber : gosciu wcale nie musi miec dostepu do zadnych programow na swojej uczelni. Teraz sory ale poziom jest coraz gorszy. W teorii kierunek MIBM to zawsze byla elita - uczono o materialach, maszynach, technologiach i to doglebnie. AIR ju nie miala tyle nacisku na wytwarzanie i technologie, ZIP przygotowywal do calkiem innych zadan.
Wmojej ocenie jeden semeste CAD to jest calkowite nieporozumienie. 2 semestry tak, program powinien obejmowac ACad, i ktorys z programow do 3D bycmoze Inventor albo SE.

Odnosnie samego studiowania.
Znajdz firme w okolicy gdzie zajmuja sie taka produkcja o jakiej piszesz prace. Sam fakt ze studjujesz i to taki temat da Ci duza szanse ze dostaniesz prace. Popracujesz chociarzbty fizycznie przy takiej maszynie i wiecej sie nauczysz niz po przeczytaniu 10 ksiazek ( ksiazki tez poczytaj ). Albo przy komputerze w biurze projektowym wykonujac rysunki na warsztat.


wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: wujek_11 » 31 paź 2016, 22:05

Cześć,
Musisz sobie zadać pytanie jaki proces gięcia chcesz symulować. Jeżeli na zwykłej prasie krawędziowej wtedy znajdź katalog np. trumpfa, zrób model stempla i matrycy, wymyśl detal i wrzuć do deforma. Możesz pójść do zakładu produkcyjnego i zobaczyć jak to się odbywa przykład na LBN to edbak, lift service, sipma. Jeżeli ma być to złożony proces wówczas zaprojektuj sam stempel i matrycę, detal i wrzuć do deforma. Książek i poradników w bazie biblioteki jest bardzo dużo, trzeba wpisać tylko hasło, zapytaj promotora.
Dobór narzędzi, parametrów: w zakładach produkcyjnych na maszynach są tabele zależności grubości blachy, szerokości matrycy oraz siły nacisku. Dodatkowo w pdf producentów narzędzi są takie informację.
Modelować najlepiej w inventorze, łatwy program, łatwo można wykonać rozwinięcie. Samouczków jest bardzo dużo. Nawet w solid edge jest sheet metal gdzie możesz sobie zrobić jakiś element a następnie go rozłożyć.
Nauka programów CAD/CAM: Tak jak napisał Clubber. Obecnie na uczelniach dostęp do programów CAD/CAM jest bardzo prosty. Dostępne są studenckie wersję pakietów: Autodesk Autocad/Inventor, Solid Edge. Podobno ostatnio wyszła nawet studencka wersja NX UG. Moim zdaniem jak ktoś chce pracować z tym ostatnim program, robiąc jednego CASTA dziennie spokojnie go opanuje.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”