Pomoc przy wykonaniu tłoczonego detalu

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
8zaxior8
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 27 sie 2011, 21:04
Lokalizacja: Wieluń

Pomoc przy wykonaniu tłoczonego detalu

#1

Post napisał: 8zaxior8 » 31 mar 2016, 19:00

Witam użytkowników forum. Piszę temat na tym forum bo wiem że doświadczeni koledzy znają odpowiedzi na moje pytanie. Potrzebuję pomocy przy wykonaniu głęboko tłoczonego detalu z załącznika. Jeżeli chodzi o cięcie na prasie to jako taką wiedzę posiadam natomiast odnośnie tłoczenia nie mam żadnego doświadczenia.

Moje pytania są następujące:

1. jaki materiał do tego tłoczenia się nadaje? (czy z S235 lub S355 da się coś takiego wytłoczyć)

2. czy da się wytłoczyć taki element np: za jednym uderzeniem czy trzeba wykonać kilka tłoczeń

3. czy da się uzyskać równą krawędź dolną bez okrawania?

4. jaka jest potrzebna minimalna siła do wytłoczenia takiego detalu.

5. czy powinienem o czymś jeszcze wiedzieć o czym nie zapytałem

Proszę o wyrozumiałość. Założyłem ten temat ponieważ mam ogromną ochotę nauczyć się czegoś nowego, z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
Załączniki
wytłoczka.JPG



Tagi:


Zdolny1989
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 141
Rejestracja: 30 lip 2009, 22:56
Lokalizacja: Podkarpacie

#2

Post napisał: Zdolny1989 » 25 kwie 2016, 20:44

1 - chyba najlepiej DC01 lub DC04
2 - nie wiem (ale może jeden razy wystarczy). trzeba by zrobić symulację tłoczenia
3 - nie. po wytłoczeniu obcinamy naddatek (np. na laserze 3D lub na tokarce)
4 - nie wiem. trzeba by zrobić symulację tłoczenia

5 - musisz wiedzieć że w rzeczywistości nie będziesz miał rónomiernej grubości ścianki. na dnie będziesz miał najcieńszą ściankę, mniejszą niż 2 mm.


bamsek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2014, 22:44
Lokalizacja: bielsko

#3

Post napisał: bamsek » 05 maja 2016, 22:06

witaj,
podpowiedz do czego te detale mają służyć - podpowiedz przeznaczenie;
co do samego kształtu - jaki jest promień górnej kopułki ?i sugeruję dookoła niego dodać promień przejścia na stożek, materiał będzie tam lepiej płynął i może nawet nie będzie pękał
jak dokładny ma być kształt?
jaka jest grubość blachy?
jako pomiarowiec podpowiedziałbym, że brakuje wymiaru środka górnej kopułki od krawędzi podstawy oraz promienia górnej kopułki

1. bez przeznaczenia nie podpowiem materiału, ale zgadzam sie ze DC będzie łatwiej przetłoczyć,
2. nawet na bardzo miękki materiał dałbym min dwa kroki, gdzie drugi to kalibracja
3. powinno zostać coś do okrojenia, bo płynięcie się zmieni wraz z grubością i podatnością na odkształcenie samej partii materiału (jeśli to coś bardzo dokładnego to wpływ będzie miała też temperatura, rodzaj środka smarnego, powłoka na stemplu) tak jak sugeruje kolega - trzeba by dorobić mocowanie na tokarkę, żeby obciąć naddatek,
4. podaj odpowiedzi na powyższe (zwłaszcza grubość) i pomyślimy.
5. na górze jest fi90 na dole fi100 czy ważna jest krągłość tych średnic?
/bamsek

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#4

Post napisał: ONATOS » 06 maja 2016, 18:05

Witam,
... czy nie najłatwiej i najprościej byłoby taki detal wykonać po prostu na drykierce ?


Autor tematu
8zaxior8
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 27 sie 2011, 21:04
Lokalizacja: Wieluń

#5

Post napisał: 8zaxior8 » 09 maja 2016, 14:40

Witam, dziękuje za zainteresowanie tematem. Jest to dolna część słupka która jest wbijana w ziemię. Zamiast promienia może być stożek byle by nie głęboki. Odnośnie kształtu to nie ma sztywnych ustaleń. Najważniejsza sprawa to równy koniec wytłoczki ponieważ musi być prostopadle dospawany do końca rury. Grubość wyjściowa materiału to 2mm Może być cieńszy po przetłoczeniu oczywiście w granicach rozsądku. pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”