Strona 1 z 2

Prasa 100T wlasnej konstrukcji

: 02 gru 2015, 22:55
autor: blasterpl
Decyzja zapadła , po bezowocnych poszukiwaniach gotowca zdecydowałem się na budowę prasy. Założenia to nacisk ≈100T , prześwit miedzy kolumnami ≈100cm. Konstrukcja ma umożliwić gięcie blach ale tez standardowe prace typu wciśnij , wyciśnij , dobrze by bylo gdyby siłownik był przesuwny na prawo-lewo.
I tu rodzą się pytania.
1.jaki siłownik: tłokowy 1 czy 2 stronnego działania :?: ; nurnikowy :?: , jakie ø tłoka :?:
2.zasilacz hydrauliczny o jakich parametrach ciśnienie , wydajność.. :?: (tu jestem zupełnie zielony)
Jako ze jestem na ukończeniu plotera plazmowego to elementy na konstrukcje mogę sobie wypalić dowolne , ze spawaniem tez problemu nie będzie. Interesuje mnie tego typu konstrukcja: http://www.ebay.de/itm/06-1778XL-Bernar ... SwEetV8X~9
Wszelkie podpowiedzi mile widziane.

Znalazłem siłownik o tłoku ø 200mm i zasilacz 315bar , czy dobrze liczę ze ten zestaw dal by nacisk ≈ 397t :?:

: 03 gru 2015, 13:22
autor: Mat3ys
Siłownik jednostronnego działania to taki który cofa się pod własnym ciężarem. Jeśli siłownik będzie miał cofnąć się do góry nie pójdzie.

: 03 gru 2015, 15:37
autor: blasterpl
Zasadę działania siłowników to mniej więcej ogarniam :wink: wydaje mi się ze 2 stronnego działania najbardziej pasuje ale może są jakieś ale , czy moje wyliczenia są poprawne :?:

: 03 gru 2015, 16:42
autor: pltmaxnc
Jeżeli tłok ma 200 mm , to jego powierzchnia wynosi ok. 314 cm2 , przy ciśnieniu 315 barów nacisk wyniesie ok. 96,7 T

: 03 gru 2015, 17:24
autor: blasterpl
:oops: no pewnie pomerdałem coś z powierzchnią . A jaka wydajność pompy powinna być :?:

: 03 gru 2015, 19:32
autor: pltmaxnc
Wydajność zależy od potrzebnego skoku i czasu cyklu.
Trzeba obliczyć jaka ilość oleju jest niezbędna aby napełnić cylinder w określonym czasie.
Moja prasa z tłokiem 280 mm zasilana jest agregatem z pompą zębatą o wyd. 3 l/min , ciśnienie ok. 250 barów , siła 150T , skok wynosi kilka milimetrów a czas kilkanaście sek.
Trudno jest zgadywać jak będzie u Ciebie , za mało danych.

: 03 gru 2015, 19:58
autor: blasterpl
Wysuw 32cm a ø 20cm czyli objętość walca ≈ 10053,10 cm³=10,05l . Czyli licząc jakieś straty pełny wysuw to przepompowanie ≈10-12l :?:

: 08 gru 2015, 09:13
autor: blasterpl
Mam pytanie co do rozdzielacza , chce zastosować rozdzielacz mechaniczny (taki na dźwignie, dźwignia w przód to siłownik się wysuwa a dźwignia w tył to wraca , czyli 3 pozycyjny z samoczynnym powrotem dzwigni do pozycji środkowej). Czy są takie rozdzielacze w których oprócz zmiany kierunku przepływu oleju można tez poprzez mocniejsze/słabsze wciśniecie dźwigni regulować ilość przepływającego oleju :?: .Kiedyś miałem okazje pracować na Turze (taka łyżka dołożona z przodu ciągnika rolniczego) i pamiętam ze tam te rozdzielacze to pracowały zupełnie 0/1 pełne otwarcie/pełne zamkniecie.

Dzis przywiozlem siłownik , jest GIGANTYCZNY (wazy 500kg) , pracował we wtryskarce.Dwa mniejsze króćce to wiadomo ale do czego jest ten duży ø 50mm na końcu siłownika :?:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 11 gru 2015, 13:30
autor: niedal
blasterpl pisze:Mam pytanie co do rozdzielacza , chce zastosować rozdzielacz mechaniczny (taki na dźwignie, dźwignia w przód to siłownik się wysuwa a dźwignia w tył to wraca , czyli 3 pozycyjny z samoczynnym powrotem dzwigni do pozycji środkowej). Czy są takie rozdzielacze w których oprócz zmiany kierunku przepływu oleju można tez poprzez mocniejsze/słabsze wciśniecie dźwigni regulować ilość przepływającego oleju :?: .Kiedyś miałem okazje pracować na Turze (taka łyżka dołożona z przodu ciągnika rolniczego) i pamiętam ze tam te rozdzielacze to pracowały zupełnie 0/1 pełne otwarcie/pełne zamkniecie.

Dzis przywiozlem siłownik , jest GIGANTYCZNY (wazy 500kg) , pracował we wtryskarce.Dwa mniejsze króćce to wiadomo ale do czego jest ten duży ø 50mm na końcu siłownika :?:







Rozdzielacz mechaniczny ma możliwość stopniowego sterowania przepływem oleju, ponieważ jeżeli dzwignię popchniesz o połowę skoku roboczego, to otworzysz tylko częściowo przepływ na obwód którym sterujesz. Dodatkowo, gdyby to nie było wystarczające, możesz w obwód założyć regulowany zawór dławiący.

Co dso siłownika, to ten duży króciec to główne wejście zasilające siłownik. Kolejne obok to też zasilanie, najprawdopodobniej do drugiego układu a jeszcze kolejne to zasilanie do cofnięcia tłoka.

Dwa wejścia na wysuw tłoka są dlatego, że zasilany był najprawdopodobniej dwuobwodową pompą: pierwszą o niskim ciśnieniu i dużej wydajności przepływu na skok jałowy (duże przyłącze) a przy końcu cyklu, gdzie wymagany jest duży nacisk, pompowało olej mniejszym króćcem z małej pompy o niskiej wydajności a dużym ciśnieniu roboczym.

: 11 gru 2015, 16:07
autor: blasterpl
Prawdopodobnie jest tak jak pisze kolega niedal. Sprawdzałem sprężonym powietrzem i tak: to wielkie wejście nie wiem .Do wysuwu jest wejście tuz poniżej tego dużego i drugie po drugiej stronie siłownika (widać na fotce z czerwonym silowniczkiem) . Do powrotu jest wejście najbliżej podstawy. Czy zrobienie redukcji z 50mm (to duże wejście) na waż ø25mm wew. ma sens czy zasilać tylko przez te małe wejścia :?: