Problem z indeksowaniem osi Prasa Krawędziowa Weinbrenner

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
fifel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2013, 21:43
Lokalizacja: Kraków

Problem z indeksowaniem osi Prasa Krawędziowa Weinbrenner

#1

Post napisał: fifel » 14 lip 2015, 11:00

Witam Kolegów,

Mam problem z prasą krawędziową Weinbrenner, sterowaną Cybelec DNC 900.

Mianowicie prasa czasem ma problem z indeksowaniem osi, tzn do tej pory po skończonej pracy zostawiałem górna belkę w dole. Przy kolejnym uruchomieniu następowało indeksowanie osi do położenia startowego i maszyna była gotowa do pracy, wszystkie gięcia ok i generalnie z prasą nie było problemów.

Gorzej, kiedy prasę zostawiło się z belką górną w pozycji górnej - wtedy po ponownym włączeniu wyskakiwała informacja o indeksacji osi, belka podnosiła się gwałtownie na maksa w górę, ale informacja o indeksowaniu była cały czas wyświetlana i było słychać że pompa tłoczy cały czas olej.
Przy próbie ręcznego opuszczenia belki, po jakichś 8-10mm belka zaczyna iść krzywo, tj np lewy tłok zostaje, a opuszcza się tylko prawa strona.
Przy ponownej próbie indeksacji na trybie automatycznym, znów belka idzie w położenie górne i próbuje jeszcze pompować olej aż nie przerwie się czerwonym przyciskiem, jednak cały czas praca automatyczna, czy półautomatyczna jest niedostępna.

Kilka razy już tak było ale po długich próbach ręcznego opuszczania i indeksacji wreszcie prasa załapywała i udało się ją zindeksować.
Problem w tym że nieraz zajmuje to pół dnia, a w tym momencie walczę od wczoraj i nic, ciągle to samo, więc zakładam że nie jest to sytuacja normalna, a ja mam tego powoli dość bo jest to loteria, czy dam radę wykonać zlecenie czy nie.

Mam prośbę do kolegów, czy ktoś mógłby zdiagnozować problem i dać wskazówki prowadzące do rozwiązania.

Dodam tylko że nie jestem po żadnych szkoleniach, sam do wszystkiego dochodziłem i sam uruchamiałem prasę po sprowadzeniu z Niemiec.

Prasa Weinbrenner, 63 tony, 2m długości roboczej, 7 osi sterowanych CNC



Tagi:

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#2

Post napisał: clubber84 » 17 lip 2015, 16:22

Witam,
z opisu kolegi wnioskuję, że jest to problem z elektrozaworem nad lewym siłownikiem.
Nie załącza się, nie podaje oleju na siłownik i dlatego jedna strona belki zostaje w górnym położeniu - jednym słowem elektrozawór jest uszkodzony, a to że czasami załączy się, to jest kwestia przypadku.
Drugim czynnikiem może być uszkodzony sterownik elektrozaworu (taka płytka w szafie sterowniczej).
A to, że można pracować w trybie serwisowym, to każda krawędziarka taki tryb posiada - belka zjeżdża wtedy bardzo wolno i giąć detale się da.
Ale powyższe problemy może sprawdzić tylko serwis, bo na oko to chłop w szpitalu wiadomo co. :wink:

Awatar użytkownika

smigus1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:01
Lokalizacja: Starachowice
Kontakt:

indeksowanie

#3

Post napisał: smigus1 » 23 lip 2015, 19:09

Witam
A może poprostu kiedy maszyna zostanie nad indeksami (otwarta), trzeba po uruchomieniu, a przed nacisnięciem NC START (start indeksowania) wybrać tryb ręczny i zjechać parę centymetrów na dół. Kiedy maszyna jest na granicy, wtedy jedna strona może złapać indeks przy ruchu w gorę a druga nie, wtedy jest właśnie taki objaw. Maszyna zatrzymuję oś ktora ma indeks a ta bez indeksu jedzie w dół.
Spróbować nic nie szkodzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”