Obsługa prasy krawędziowej Durma E30200 z Cybelec 880s.

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
sowa540
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2015, 20:15
Lokalizacja: Liwa

Obsługa prasy krawędziowej Durma E30200 z Cybelec 880s.

#1

Post napisał: sowa540 » 29 sty 2015, 20:08

Witam,

mam kilka problemów związanych z obsługą cybelec 880s na prasie krawędziowej Durma E 30200.

Zacznę może od najważniejszych:

1. Jak obrócić blachę o 180 stopni przy programowaniu gięć (bez automatycznego szukania kolejności gięć). Wpisuje stronę i od razu wyświetla przekręcić a ja chciałbym obrócić bo wtedy nie musiałbym dotykać skosem do zderzaka (dodaje zdjęcie). Tak więc w tym konkretnym kasuje „przekręcić” dodaje obrócić o 180 stopni i nic to nie daje zostaje tak jak było.

Obrazek

2. Gięcie promieni przy programowaniu CR. W ogóle mi to nie wychodziło. Chciałem zrobić promień 80 przy kącie 90 stopni. W trzech przypadkach zmieniałem tylko CR 16, 8, 4. Proszę spojrzeć na zdjęcia. To nie ma nic wspólnego z kątem 90 stopni. Nie mam pomysłu. Nie wiem co robię źle. Dodam że sigma i długość gięcia, grubość była zaprogramowana dobrze. Czy można w ogóle giąć duże promienie np. 1300?

Obrazek
hosting images

Obrazek
upload image

Obrazek
image upload

Obrazek
image hosting more than 5mb



3. Jak wyginać skrzynki żeby ścianki po wygięciu łączyły się. Mi ścianki nie połączyły się. Dodaje zdjęcie.
Dałem długość stron na 36 ale część wycięta z blachy też miała 36x36 i ścianki nie połączyły się. R 3 grubość blachy 1,5mm. Co zrobić żeby było ok. Wydaje mi się że blacha powinna mieć wycięta 34x34. Zgadza się? Jak to się robi gdybym chciał wygiąć takie skrzynki z grubszej blachy lub o większym promieniu.

Obrazek
upload img

Obrazek
upload a gif

4. Problem z gięciem wstępnym i ostatecznym. Na symulacji zderzak wjeżdża na blachę albo odwrotnie nie dotyka jej. Chciałem wygiąć ceówkę z wysokimi ramionami przy pomocy gięcia wstępnego i ostatecznego ale nic z tego. Dodatkowo ostateczne gięcie nie prostuje blachy tylko wygina. Dodaje zdjęcia.

Obrazek
image hosting no account

Obrazek
upload gambar

5.Jak bezpiecznie skopiować produkty i parametry maszyny i narzędzia. Dodaje zdjęcie, i pytanie czy to tu i co mam wybrać.

Obrazek
hosting images

6. A tu taki dziwny przypadek.

to jest program:

Obrazek
jpg images

a to co wyszło:

Obrazek
image hosting 10mb limit

Jak widać jedna strona jest dłuższa a nie była tak zaprogramowana.

A tu takie dodatkowe pytania:

7.Na tym samym gięciu od długości np. 1500 mm nie ma tego samego kąta, jedna strona dogięta jest bardziej niż druga i nie mówię tu o takim czymś w czym mogło by pomóc nakręcenie bomby.. Czy można to zaprogramować że jedna strona będzie bardziej doginana.

8.Jak programuje się na układzie współrzędnych (LU LW)

9.co to punkt ściskowy

10. gdzie są prowadzone dobre kursy, nie takie dwu dniowe tylko dłuższe gdzie mógłbym się czegoś nauczyć.


Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny.



Tagi:


Autor tematu
sowa540
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2015, 20:15
Lokalizacja: Liwa

#2

Post napisał: sowa540 » 31 sty 2015, 15:56

Pomoże ktoś? chociaż pierwsze 4 pytania. na pewno ktoś z was miał z tym do czynienia. a jeśli nie tu to gdzie szukać odpowiedzi?


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#3

Post napisał: trzasu » 31 sty 2015, 20:15

Np dla pkt. 3 masz źle wykonany wykrój, by ścianki ładnie się schodziły konieczne jest wykonanie wycięcia w narożniku.

Obrazek

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

Re: Obsługa prasy krawędziowej Durma E30200 z Cybelec 880s.

#4

Post napisał: clubber84 » 31 sty 2015, 20:40

sowa540 pisze: 1. Jak obrócić blachę o 180 stopni przy programowaniu gięć (bez automatycznego szukania kolejności gięć). Wpisuje stronę i od razu wyświetla przekręcić a ja chciałbym obrócić bo wtedy nie musiałbym dotykać skosem do zderzaka (dodaje zdjęcie). Tak więc w tym konkretnym kasuje „przekręcić” dodaje obrócić o 180 stopni i nic to nie daje zostaje tak jak było.
Bo to nic nie da, trzeba ustawiać strony gięcia i zderzak.
W prawym górnym rogu ekranu ma kolega takie pozycje jak "STRO" i "ZDERZ" - tam wpisujesz ustawienia detalu względem matrycy i zderzaka, twój detal posiada 5 ramion, więc pozycja "STRO" jest dobrze ustawiona (4), natomiast w pozycji "ZDERZ" należy wpisać 5.
I tyle, każde ręczne programowanie na Cybelecu przebiega w identyczny sposób - należy manipulować pozycjami detalu względem zderzaka wpisując odpowiednią liczbę, w zależności ile ramion posiada gięty detal.
2. Gięcie promieni przy programowaniu CR. W ogóle mi to nie wychodziło. Chciałem zrobić promień 80 przy kącie 90 stopni. W trzech przypadkach zmieniałem tylko CR 16, 8, 4. Proszę spojrzeć na zdjęcia. To nie ma nic wspólnego z kątem 90 stopni. Nie mam pomysłu. Nie wiem co robię źle. Dodam że sigma i długość gięcia, grubość była zaprogramowana dobrze. Czy można w ogóle giąć duże promienie np. 1300?
Tak, można giąć duże promienie gięciem krokowym (bo tak się ta operacja nazywa). Z tym, że najlepiej programować takie gięcia na automacie i nieznacznie zmieniając tylko liczbę kroków w pozycji CR, np. dla promienia R90 należy wpisać kilka kroków więcej, niż podaje automat i zmniejszyć odstępy między krokami o kilka mm, np. o 1 lub 2mm.
Jeśli zaś chodzi o to, że przegina takie promienie, to należy ustawić w parametrach detalu nieznacznie mniejszą grubość, np. gięcie krokowe blachy 2mm - ustawić grubość na 1,75 lub 1,8mm, ew. wprowadzić korekty gięcia całego detalu powiedzmy o kilkanaście stopni na plus.
3. Jak wyginać skrzynki żeby ścianki po wygięciu łączyły się. Mi ścianki nie połączyły się. Dodaje zdjęcie.
Dałem długość stron na 36 ale część wycięta z blachy też miała 36x36 i ścianki nie połączyły się. R 3 grubość blachy 1,5mm. Co zrobić żeby było ok. Wydaje mi się że blacha powinna mieć wycięta 34x34. Zgadza się? Jak to się robi gdybym chciał wygiąć takie skrzynki z grubszej blachy lub o większym promieniu.
Przede wszystkim należy dobrze zaprojektować detal, jakim jest taka otwarta skrzynka.
W narożnikach wewnętrznych należy wprowadzić otwór technologiczny - zawsze średnica takiego otworu powinna wynosić 2/3 grubości giętej blachy, może być więcej, np. dla blachy 3mm otwór można zrobić 4 lub 5mm.
Po co to, kolega zapyta? A no po to, aby detal w narożnikach się nie zdeformował podczas gięcia oraz aby ścianki na całej długości krawędzi czołowej złączyły się.
Na zdjęciu widzę, że kolega do gięcia 1,5mm blachy promieniem R3 używa za dużej matrycy, pewnie V25 lub V30. :grin:
Wystarczy matryca V16 lub V18 :wink:
Dalej - ścianki nie połączą się, jeśli szerokość giętej ścianki będzie dużo mniejsza od szerokości zagiętego detalu.
Idąc tym tokiem rozumowania, dla blachy 1,5mm i szerokości skrzynki po zagięciu 220mm, ścianka przeciwległa powinna mieć szerokość mniejszą o 2 x grubość blachy, czyli o 3mm. Przykład poniżej:

Obrazek
4. Problem z gięciem wstępnym i ostatecznym. Na symulacji zderzak wjeżdża na blachę albo odwrotnie nie dotyka jej. Chciałem wygiąć ceówkę z wysokimi ramionami przy pomocy gięcia wstępnego i ostatecznego ale nic z tego. Dodatkowo ostateczne gięcie nie prostuje blachy tylko wygina. Dodaje zdjęcia.
No przegina blachę, ponieważ w gięciu ostatecznym ustawia kolega za duży kąt gięcia.
Powinieneś zrobić to w trybie manualnym, czyli powoli opuszczać belkę, aż dotknie detalu i w taki sposób prostować do ostatecznego położenia, czyli lekko przegiąć (o 1 lub 2 stopnie mając na uwadze, że blacha powraca do pierwotnego stanu).
Co do zderzaka, to przy takim ceowniku (z wysokimi ramionami) radzę giąć na linię trasowaną (mazakiem, pisakiem, rysikiem), a zderzaki ustawić w maksymalnej tylnej pozycji.
5.Jak bezpiecznie skopiować produkty i parametry maszyny i narzędzia. Dodaje zdjęcie, i pytanie czy to tu i co mam wybrać.
Tutaj mówiąc szczerze, to nie pamiętam, czy to dobre menu do kopiowania listy narzędzi i programów - musiałby któryś z forumowych kolegów pracujących aktualnie na tym oprogramowaniu się wypowiedzieć.
6. A tu taki dziwny przypadek.
Jak widać jedna strona jest dłuższa a nie była tak zaprogramowana.
Przede wszystkim jest źle obliczone rozwinięcie (na marginesie - fachowo nazywa się taki detal "omega").
Co do takich za długich rozwinięć detali typu "omega" - powinno się je giąć ramionami do zderzaka i wprowadzić korekty długości gięcia ramion.
Jak powinno się giąć "za długie" lub "za krótkie" omegi:

Obrazek
7.Na tym samym gięciu od długości np. 1500 mm nie ma tego samego kąta, jedna strona dogięta jest bardziej niż druga i nie mówię tu o takim czymś w czym mogło by pomóc nakręcenie bomby.. Czy można to zaprogramować że jedna strona będzie bardziej doginana.
Trzeba wprowadzić korekty dla każdej strony belki (dla Y1 i dla Y2 osobno), czyli jedna strona schodzi niżej, druga wyżej.
Ewentualnie pod matrycę (w odpowiednich punktach) podłożyć kawałek papieru, np. z kartki od zeszytu w kratkę. :mrgreen:
8.Jak programuje się na układzie współrzędnych (LU LW)
Niestety nie pamiętam (programowanie narzędzi czy detali?).
9.co to punkt ściskowy
Nie spotkałem się z takim pojęciem, możesz dokładnie nakreślić temat?
10. gdzie są prowadzone dobre kursy, nie takie dwu dniowe tylko dłuższe gdzie mógłbym się czegoś nauczyć.
Szczerze? Nigdzie :grin:
Sam musisz do wszystkiego dojść metodą prób i błędów lub z pomocą serwisanta od pras krawędziowych.
Na Cybeleca (oraz z tego co wiem, także na same krawędziarki) jako takich szkoleń nie ma, ale możesz zgłosić się do polskiego dystrybutora tego oprogramowania, może uda ci się namówić ich na przedstawienie Tobie podstaw obsługi maszyny z Cybelec'iem.

Kontakt ws Cybelec'a:
dystrybutor
serwis


Autor tematu
sowa540
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2015, 20:15
Lokalizacja: Liwa

Re: Obsługa prasy krawędziowej Durma E30200 z Cybelec 880s.

#5

Post napisał: sowa540 » 03 lut 2015, 22:34

Dzięki wielkie za odpowiedź.
Jeśli chodzi o punkt pierwszy to muszę to sprawdzić w wolnej chwili.

2.
np. dla promienia R90 należy wpisać kilka kroków więcej, niż podaje automat i zmniejszyć odstępy między krokami o kilka mm, np. o 1 lub 2mm.
Z tego co widziałem to CR trzeba podać samemu chyba, że wpisze się w rubrykę CR 99 to wyskakuje maksymalna ilość gięć (powtórzeń). ale pewnie czegoś nie wiem :) jak zmniejszyć te odstępy między krokami?

3.
Idąc tym tokiem rozumowania, dla blachy 1,5mm i szerokości skrzynki po zagięciu 220mm, ścianka przeciwległa powinna mieć szerokość mniejszą o 2 x grubość blachy, czyli o 3mm.
Mówisz tu o skrzynce która po wygięciu miałaby 220x220 tak? bo rysunek trochę mylący. Jeśli tak to wszystko jasne.
Pytanie tylko czy jeśli ścianki po wygięciu tej skrzynki miały by mieć powiedzmy 30 mm to jakie powinno być te wcięcie w blasze(rogi). jeśli będzie to wycięty kwadrat 30x30 i ustawię zderzak na 30 to czy ścianki wyjdą na 30. a co gdybym miał zrobić taką krzynkę z blachy grubości 4mm. jak wtedy powinna być wycięta i na jakią odległość ustawić zderzak. Wtedy to już inny promień...

6.
Przede wszystkim jest źle obliczone rozwinięcie
tak z ciekawości to po czym to stwierdziłeś? :) ja sobie poradziłem z tym w trochę inny sposób ale kilka blaszek się zmarnowało

8.Jeśli chodzi o LU LW to programowanie detali. Nie używam tego ale tak z ciekawości zapytałem bo mogłoby się przydać zależy jak zwymiarowany jest rysunek.

9.na punkt ściskowy natknąłem się czytając podręcznik wzorcowy 2D i tam też nie było wyjaśnione.

10. A jakiego sterowania warto byłoby się uczyć? chociaż i tak najlepiej uczyć się jak już się pracuje na jakiejś maszynie...

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

Re: Obsługa prasy krawędziowej Durma E30200 z Cybelec 880s.

#6

Post napisał: clubber84 » 04 lut 2015, 19:24

2.
Z tego co widziałem to CR trzeba podać samemu chyba, że wpisze się w rubrykę CR 99 to wyskakuje maksymalna ilość gięć (powtórzeń). ale pewnie czegoś nie wiem :) jak zmniejszyć te odstępy między krokami?
Za kolumną "CR" jest następna o nazwie "TOLERANCIA" i tam, jak pamiętam wprowadza się odstępy między krokami - domyślnie automat wstawia wartości +0,1 lub 0,2, wpisując tam +1 lub -2 lub +0,6 zwiększasz lub zmniejszasz odstępy między krokami o wpisaną wartość.
3.
Mówisz tu o skrzynce która po wygięciu miałaby 220x220 tak? bo rysunek trochę mylący. Jeśli tak to wszystko jasne.
Pytanie tylko czy jeśli ścianki po wygięciu tej skrzynki miały by mieć powiedzmy 30 mm to jakie powinno być te wcięcie w blasze(rogi). jeśli będzie to wycięty kwadrat 30x30 i ustawię zderzak na 30 to czy ścianki wyjdą na 30. a co gdybym miał zrobić taką krzynkę z blachy grubości 4mm. jak wtedy powinna być wycięta i na jakią odległość ustawić zderzak. Wtedy to już inny promień...
Nie, spójrz na ten "poglądowy" rysunek, tam nie jest narysowane rozwinięcie skrzynki 220x220, ja mówiłem tylko o przykładzie na jednej ściance, widzę na twoim zdjęciu, że to jest tzw. "pół skrzynki" - do tego się sugerowałem.
Co do wycięcia kwadratu, to trzeba odliczyć grubość blachy, np. gniesz skrzynkę z blachy o gr. 2mm, półki o wymiarze 30mm, więc odejmując grubość blachy daje wymiar odcięcia 28x28 + otwór technologiczny w narożniku (min. ø2).
Co do blachy 4mm, to program automatycznie obliczy odległość zderzaka od matrycy. Jeśli zaś idzie o wycięcia w takiej blaszce, to tutaj panuje taka sama zasada (+ otwór w narożniku min. ø4), nic nie trzeba dodawać ani odejmować - promień gięcia nie ma tu specjalnie nic do rzeczy (chociaż zdarzają się skrzynki, gdzie jedna ścianka zachodzi na drugą nie licując się krawędziami).
6.
tak z ciekawości to po czym to stwierdziłeś? :) ja sobie poradziłem z tym w trochę inny sposób ale kilka blaszek się zmarnowało.
Z mojego doświadczenia wywnioskowałem, że ta omega była gięta bazując się tylko jedną krawędzią do zderzaka i maszyna potraktowała dwa pierwsze ramiona gięte jako wymiar resztkowy.
Moje wnioski nt. gięcia tej omegi (nie mam talentu rysowniczego na komputerze, ale mam nadzieję, że sens jest zrozumiały):
Obrazek
Przyznam, że nie znam innych operacji gięcia takich detali, jak te dwie przedstawione przeze mnie (w poście wyżej i w tym).
10. A jakiego sterowania warto byłoby się uczyć? chociaż i tak najlepiej uczyć się jak już się pracuje na jakiejś maszynie...
Kolega już sam sobie w ostatnim zdaniu odpowiedział, chociaż warto poznać też sterowania innych producentów maszyn. :wink:


Autor tematu
sowa540
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2015, 20:15
Lokalizacja: Liwa

#7

Post napisał: sowa540 » 15 lut 2015, 21:15

Przepraszam za tak późną odpowiedź. miałbym jeszcze takie dwa pytania

jest taki problem że nie umiem wprowadzać korekt.(poniżej zdjęcie) no i tam gdzie jest kursor wprowadzam to co wyszło np. 93 przechodzę dalej na kolejne gięcie lub zabezpieczam albo naciskam enter i rubryka robi się pusta, po prostu to co wpisałem znika, Może jest jakiś inny sposób na wprowadzanie korekt? aaa i nie zależnie czy tą korektę wpisze do jednego gięcia, przekroju czy całego produktu to i tak jej nie przyjmuje.

Obrazek
upload gambar

a drugie to jak dobrze (ręcznie) wyregulować odległość zderzaków. wiem jak to się robi (trzeba odkręcić śrubę przy zderzaka i odpowiednio kręcić pokrętłem) tyle że zauważyłem że bardzo ciężko to idealnie wyregulować. sprawdzać odległość od zderzaka do matrycy miarką? suwmiarką? wydaje mi się że już dobrze wyregulowałem a za jakiś czas znów to samo a śruby dobrze dokręcone.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#8

Post napisał: clubber84 » 15 lut 2015, 21:43

sowa540 pisze:Przepraszam za tak późną odpowiedź. miałbym jeszcze takie dwa pytania

jest taki problem że nie umiem wprowadzać korekt.(poniżej zdjęcie) no i tam gdzie jest kursor wprowadzam to co wyszło np. 93 przechodzę dalej na kolejne gięcie lub zabezpieczam albo naciskam enter i rubryka robi się pusta, po prostu to co wpisałem znika, Może jest jakiś inny sposób na wprowadzanie korekt? aaa i nie zależnie czy tą korektę wpisze do jednego gięcia, przekroju czy całego produktu to i tak jej nie przyjmuje.
Znika, ponieważ korekta została wprowadzona - po wprowadzeniu korekty na kącie, zobacz kolego jak zmienią się wartości dla Y1 i Y2 (w górnej tabeli wartości adekwatnie do poszczególnych pozycji "GIĘCIE", "PRZEKRÓJ" i "PRODUKT"). :smile:
a drugie to jak dobrze (ręcznie) wyregulować odległość zderzaków. wiem jak to się robi (trzeba odkręcić śrubę przy zderzaka i odpowiednio kręcić pokrętłem) tyle że zauważyłem że bardzo ciężko to idealnie wyregulować. sprawdzać odległość od zderzaka do matrycy miarką? suwmiarką? wydaje mi się że już dobrze wyregulowałem a za jakiś czas znów to samo a śruby dobrze dokręcone.
Ustawienie palców zderzaka pozycjonuje się za pomocą suwmiarki - najdokładniej za pomocą suwmiarki zegarowej, ale i elektroniczną da radę ustawić palce w odpowiedni (z grubsza) sposób.
Jednakże ustawianie palców zderzaka proponowałbym zrobić we współpracy z serwisantem, on wyjaśni ci jak to zrobić dokładnie i na przyszłość będziesz już kolego wiedział od czego zacząć.


Autor tematu
sowa540
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2015, 20:15
Lokalizacja: Liwa

#9

Post napisał: sowa540 » 16 lut 2015, 21:37

OK. dzięki wielkie za pomoc. :)


Autor tematu
sowa540
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2015, 20:15
Lokalizacja: Liwa

#10

Post napisał: sowa540 » 06 mar 2015, 18:39

witam. jestem ciekawy czy jest możliwość kupienia takiej części ułatwiającej wprowadzanie blach do giętarki. na zdjęciu pierwszym pokazałem blokady (zaznaczone na czerwono) i teraz jest pytanie czy zamiast takich blokad można kupić coś podobnego ale z kulami transportowymi (które pokazałem na drugim zdjęciu). to bardzo mi ułatwi pracę. szukałem ale nie wiem nawet jak to nazwać. ewentualnie będziemy to dorabiać.

Obrazek
how to do a screenshot on a pc

Obrazek
photo uploading

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”