Pytanie odnośnie Ciecia, Giecia na prasach.

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
Jarkx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2011, 23:53
Lokalizacja: xxx

Pytanie odnośnie Ciecia, Giecia na prasach.

#1

Post napisał: Jarkx » 01 mar 2014, 17:13

Witam jestem studentem na politechnice i mam do wykonania wzmocnienie słupka w rejonie Górnego zawiasu w samochodzie osobowym. Wzmocnienie to juz zaprojektowanej jednak musze jeszcze napisać proces technologiczny wykona tego elementu. Zastanawiałem sie nad wycięciem kształtu a następnie jego gieciem. Wycięcie oraz giecie wykonalbym na prasie ze względu na produkcje wielkoseryjna.

I do tych właśnie operacji mam kilka pytań. Jezeli chodzi o proces ciecia. Czy jest możliwość wycięcia elementu o skomplikowanym kształcie w jednym trakcie na prasie( wykonanie wykrojnika który kształtem odwzorowują mój element). Czytałem sporo na ten temat ale znalazłem tylko ciecia za pomoca wykrojnikow ale sa to proste kształty. Mógłbym zastosować waterjet albo ciecie plazma jednak bedzie to proces na który potrzeba więcej czasu porównaniu z prasa oraz bardziej kosztowny.

Jezeli chodzi o proces giecia to zastanawiałem sie czy mozna to tez przyspieszyć w postaci zastosowania tak jakby formy cos na kształt tłoczenia jednak bedzie to giecie ( czytałem cos o giecie na prasie za pomoca tłocznikow ale nie moglem znaleźć nic na youtubie wiec nie wiem czy to jest to co potrzebuje) . Bo wiem ze mozna to wykonać na prasie krawedziowej jednak przedkładanie elementu zeby zaginąć wszystkie krawędzie zajmie duzo czasu. Chciałbym to wykonać przez pare taktów.

I na koniec z jakiej najlepiej stali wykonać takie wzmocnieunie. Czytałem o stalach dwufazowych i niskostopowych. Ale jakies konkrety.

Załączam moje wzmocnienie oraz jego rozwiniecie. (Sa to rysunki jeszcze do poprawy lecz załączam je ponieważ procesy ciecia i giecia beda podobne dla tej konstrukcji).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Prosze o wyrozumiałość i z gory dziekuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2014, 11:55 przez Jarkx, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


Zdolny1989
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 141
Rejestracja: 30 lip 2009, 22:56
Lokalizacja: Podkarpacie

#2

Post napisał: Zdolny1989 » 01 mar 2014, 20:19

Cześć,
Jeśli chodzi o wykrawanie to na rozwinięciu są miejsca w których stempel (lub matryca w zależności od sposobu cięcia) będzie baardzo cienki/a. Musisz coś pozmieniać aby zlikwidować te miejsca.
Gdy to poprawisz to naraz dałoby radę wyciąć kształt zewnętrzny, ale będzie potrzebny duży nacisk prasy i raczej bym tak nie robił. Tym bardziej, że zostaje środek. Ja bym to wycinał na tłoczniku postępowym, wycinanie z pasa. Będzie to opłacalne, gdy jest to produkcja wielkoseryjna.
Następnie musiałbyś na osobnych tłocznikach wykonać przetłoczenia.
Kolejne tłoczniki to gięcie.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#3

Post napisał: clubber84 » 02 mar 2014, 08:48

Kolego Jarkx, po pierwsze - najpierw przeeedutyj swój post, umieść zdjęcia jedno pod drugim, bo temat jest nieczytelny dla osób posiadających monitor niepanoramiczny.
Po drugie - podaj parametry blachy, z której ma zostać wykonany element (rodzaj materiału, gatunek, przede wszystkim grubość blachy).
I źle podszedłeś do tego elementu już na etapie projektowania. Dlaczego?
Bo te "uszy" zaginane do środka są niepotrzebne - w zdecydowanej większości takie konstrukcje są upraszczane do minimum operacji, w celu zmniejszenia skomplikowania lub wagi elementu.
Najpierw rozwinięcie twojego detalu należy przeprojektować - usunąć te "uszy" i połączyć wszystkie ścianki w jedną powierzchnię, zrobić otwory w miejscu łączenia trzech powierzchni tłoczonych (aby nie dochodziło do deformacji):

Obrazek

Kroki etapów produkcji wzmocnienia słupka:
1. Rozwinięcie detalu dać do wycięcia na wycinarce wodnej, laserowej lub plazmowej (z uwagi na wielkoseryjność, jest to najlepsza pod kątem kosztów operacja wycięcia).
2. Następną operacją jest zrobienie przetłoczeń usztywniających.
3. Kolejna (ostatnia) operacja, to przetłoczenie całego detalu.

Wszystkie operacje formowania wykonywane są w odpowiedniej formie na prasie hydraulicznej bramowej lub wysięgowej - oczywiście operacje te można wykonać po kilka sztuk na raz, jak na poniższym filmie (to tylko przykład):
[youtube][/youtube]


Autor tematu
Jarkx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2011, 23:53
Lokalizacja: xxx

#4

Post napisał: Jarkx » 02 mar 2014, 22:34

Dziękuję bardzo za wszystkie porady.


Odnośnie tych przetłoczeń usztywniających to wykonuje się je po czy przed zagięciem kształtu podpory ?

Bo piszecie ze przed ale one muszą ograniczyć możliwy ruch na tym zgięciu więc nie powinny być wykonane po zagięciu podpory ?

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#5

Post napisał: clubber84 » 03 mar 2014, 17:26

Odnośnie tych przetłoczeń usztywniających to wykonuje się je po czy przed zagięciem kształtu podpory ?
Muszą być wykonane przed zagięciem całego detalu, ew. razem z zagięciem końcowym, jako jedna operacja, z tym że już musi kolega zaprojektować formę do ostatecznego wykonania kształtu (usztywnienia i zagięcia).
Oczywiście należy projektować formy zgodnie ze sztuką - najważniejsza to wizualizacja zachowania się detalu podczas formowania, czyli analiza tłoczenia.

[youtube][/youtube]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”