Strona 1 z 2

Projekt wykrojnika części: nóż rozdrabniacza grubość 10mm

: 17 lut 2014, 10:51
autor: Duczek
Witam,
Chcę zaprojektować wykrojnik do pewnej części. To ma być sam projekt tak wstępnie mam kilka problemów pytań i wątpliwości. Przejrzałem kilka wątków związanych z wykrojnikami i chciałbym najpierw posłuchać sugestii użytkowników. Zapoznałem się też po troszku z literaturą np. Marciniak, Konstrukcja wykrojników czy też aktualnie poszukuję Album konstrukcji tłoczników- Edward Markiewicz, Feliks Wajda. Na uczelni doktor nie wiele chce mi pomóc a ma chłop łeb jak sklep albo może i chce ale ja pierwszy raz mam do czynienia z takim tematem jak wykrojnik i czasami nie możemy się dogadać. Załączę rysunek wykonawczy pozyskany od pewnej firmy bez większych problemów i teraz będę chciał zrobić do tego przyrząd. Dużego problemu przysparza mi samo to że materiał ma 10mm grubości i będzie potrzebna duża siła którą już raz liczyłem ale dziś jeszcze będę liczył od podstaw. Z innych wątków poczytałem na temat luzów i różnych problemów, cieszyłbym się gdyby pomógł ktoś ogarnięty w temacie bo ja szczerze przyznając wykrojnika na oczy nie widziałem.

Obrazek

: 17 lut 2014, 16:34
autor: WZÓR
W Twoim przypadku nie jest potrzebny wykrojnik , lecz tłocznik.
.... do ukształtowania profilu.
Odpowiedni materiał o tych wymiarach na metry jest dostępny na rynku.
Pozostaje jedynie obróbka mechaniczna w/g rysunku.

Mariusz.

: 17 lut 2014, 16:43
autor: Duczek
Dziękuję za odpowiedź tak na wstępie. A można to połączyć że najpierw ukształtować profil wprowadzając płaskownik a następnie jak w w wykrojniku nie zdejmując obciążenia wykroić ten otwór i uciąć to na taki kształt jaki ma być tak by uzyskać te fazy i odciąć na prosto żeby można było zaraz wprowadzić pozostałą część płaskownika i proces powtórzyć? Czy nie ma to większego sensu komplikować sobie tak życie?

: 17 lut 2014, 17:23
autor: WZÓR
Nie ma sensu komplikować sobie życie.
.... , a wykrojnik kosztuje. :razz:

Mariusz.

: 17 lut 2014, 17:40
autor: Duczek
Co racja to racja. Jutro trzeba będzie się brać i zacząć jakieś obliczenia do tego tłocznika. Jeśli ktoś będzie jeszcze chciał się wypowiedzieć w tym temacie z innej strony bardzo chętnie poczytam bo najważniejsza jest konstruktywna dyskusja. Dzięki WZÓR za odpowiedź.

: 17 lut 2014, 22:48
autor: maz
Zadaj pytanie swojemu mentorowi, jaka jest przewidziana produkcja ;-)

Jak mała, to ja bym się nie bawił w wykrojniki, bo blache 10 mm to w ofrezowac można, zwłaszcza, że tu masz poole do popisu, bo mozna rzucić 10 sztuk razem i zrobić gabaryty, otwór wywiercić, boki na frezarce.

Do tłoczenia potrzebne narzędzie, tego sie nie ominie.

A jak duża, to ja bym zrobił tylko dziurkownik do otworu, a reszta na potężnej gilotynie i ;-)
Czyli wykrojnik znów nie potrzebny ;)

: 18 lut 2014, 10:05
autor: Duczek
Dzięki MAZ za odpowiedź. Zapytam ile to w przybliżeniu będzie wynosić wielkość tej produkcji. Czyli śmiało mogę myśleć nad tłocznikiem będę coś zaraz liczył. jak napotkam jakieś problemy będę pisał wrzucał obliczenia czy co tam będzie potrzebne.

[ Dodano: 2014-02-18, 11:55 ]
To takie wstępne obliczenia jeśli chodzi o sprężynowanie i moment gnący. Czy to wszystko jest słuszne? Póki co więcej nie zrobię bo muszę pojechać tu i tam...

Obrazek

: 20 lut 2014, 21:08
autor: Zdolny1989
Żeby wykroić taki otwór w tak grubej blasze to trzeba sporo siły. A co to jest za gatunek blachy?
W sumie to nigdy nie robiłem i nie widziałem wykrojników do tak grubej blachy (jestem z branży lotniczej i samochodowej). A pozostali koledzy widzieli takie wykrojniki?
Pozdro

: 20 lut 2014, 22:13
autor: clubber84
Ja osobiście nie widziałem.
Detale z takiej blachy najczęśsciej wycina się na wodzie lub plazmie, potem na centrum obróbczym robi się dokładną obróbkę (otwory, fazowania, itp.), a na końcu zagina się detal na prasie krawędziowej lub giętarce do rur i profili.

: 20 lut 2014, 22:27
autor: maz
widziałem

zaraz zapodam filmik

[ Dodano: 2014-02-20, 22:34 ]


tak na szybko

Wszystko kwestia skali