Wykrawanie elementów z blach grubości 5 / 6 [mm]

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
SoP-PeL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2013, 13:49
Lokalizacja: Poznań

Wykrawanie elementów z blach grubości 5 / 6 [mm]

#1

Post napisał: SoP-PeL » 22 sty 2014, 00:01

Witam,

Dostałem ostatnio ciekawe zapytanie od klienta.
Zażyczył sobie narzędzie do wykrawania elementów o kształtach krzywoliniowych ( jakichś tam zawiasów)- detale z blachy 5 i 6 mm. Jednym z jego wymagań było posiadanie obszaru wybłyszczenia na krawędzi cięcia o wartości 400-50% grubości blachy. Standardowo mamy to w około 20% przy założeniu odpowiedniego luzu wykrawania.
Minimalizacja luzu spowoduje nieładną linię cięcia, zadziory ect. Czy któryś z kolegów zna może patent aby tego uniknąć?

Słyszałem o patencie z płytą dociskową , a zarys stempla posiada offset - ale nie znam tego rozwiązania i troche mi to "magią" zalatuje.

Pozdrawiam!
Maciek



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wykrawanie elementów z blach grubości 5 / 6 [mm]

#2

Post napisał: WZÓR » 22 sty 2014, 15:45

SoP-PeL pisze:Witam,

Dostałem ostatnio ciekawe zapytanie od klienta.
Zażyczył sobie narzędzie do wykrawania elementów o kształtach krzywoliniowych ( jakichś tam zawiasów)- detale z blachy 5 i 6 mm. Jednym z jego wymagań było posiadanie obszaru wybłyszczenia na krawędzi cięcia o wartości 400-50% grubości blachy. Standardowo mamy to w około 20% przy założeniu odpowiedniego luzu wykrawania.
...
I nic już nie zmienisz .... , te 20% jest efektem cięcia , a reszta rwania.

p.s.
Zaproponuj klientowi laser ...... , będzie miał powierzchnie jednolitą.
... Słyszałem o patencie z płytą dociskową ...
Płyta dociskowa służy do innego celu ....

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#3

Post napisał: clubber84 » 22 sty 2014, 16:53

Płyta dociskowa zapobiega odkształceniom i deformacjom materiału podczas wykrawania.
A jeśli chodzi o luz między krawędziami stempla i matrycy, to proces odkształceń (w zależności od użytego luzu) przedstawiają poniższe ilustracje:

Obrazek

Obrazek
pisze:...a zarys stempla posiada offset...
Offset, czyli odpowiedni odstęp między stemplem a matrycą, między którymi musi się znaleźć materiał wykrawany - wymiar offsetu to zawsze grubość wykrawanego materiału.


Autor tematu
SoP-PeL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2013, 13:49
Lokalizacja: Poznań

Podaje hasło: " Fineblanking"

#4

Post napisał: SoP-PeL » 22 sty 2014, 21:56

Panowie mam doświadczenie w konstrukcji wykrojników, i doskonale wiem do czego służy luz. Chodziło o inne podejście do tematu niż klasyczna "myśl".
2 godziny na zagranicznym forum pozwoliły mi znaleźć hasło: "fineblanking" i o to chodziło mojemu klientowi. Schemat pokazuje idee krojenia w takim stylu.

Obrazek

No i filmik:



Obrazek

Widać że do "krojenia" a raczej wyciskania precyzyjnego potrzebna jest poduszka w stole.

Ciekawi mnie jak liczy się siłę takiego wyciskania i jak to wychodzi w porównaniu do klasycznego wykrawania.

Kolego WZÓR: znam metody aby wybłyszczenie wynosiło 80-90% grubości blachy ale metoda ta działa tylko dla otworów. Tak więc 20% nie jest nie do przeskoczenia.

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#5

Post napisał: maz » 23 sty 2014, 00:04

Tylko odpad zostaje w środku i robi się półautomatyczna praca, a nie wszystko się zdmuchnie jak na filmiku ;)
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


bamsek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2014, 22:44
Lokalizacja: bielsko

#6

Post napisał: bamsek » 28 kwie 2014, 23:30

poduszke w stole mozesz zastapic gazowkami, czyli naciac detal stemplem w matrycy nie okrawajac go do konca, po czym siłą gazówek wepchnac odpad z powrotem do stripa. odciac do reszty w nastepnym kroku mniejsza sila (przepraszam jesli nie chodzi o narzedzie postępowe).
w teorii fine blanking brzmi wspaniale, w praktyce nie widzialem ciecia na automatach dluzszego niz 0.5T (grubosci blachy). stemple do nacinania muszą miec stałą długość po ostrzeniu.

/bamsek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”