Prosta prasa krawędziowa - pomoc w budowie.

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
slay70
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 90
Rejestracja: 25 lut 2013, 21:03
Lokalizacja: pomorze

Prosta prasa krawędziowa - pomoc w budowie.

#1

Post napisał: slay70 » 04 cze 2013, 20:06

Witam, mam do wykonania kilkanaście regałów magazynowych (boki, półki, wzmocnienia), poza tym dość często pojawia się potrzeba posiadania takiego urządzenia w warsztacie.
Do wykonania regałów muszę pozaginać blachę 1,5mm pod kątem 45 stopni na długości 2m. Ponieważ akurat mam materiał na konstrukcję maszyny, to może warto byłoby takie coś sobie zmajstrować.

Założenia:
- materiał to: dwuteownik 220x98x8, ceownik gorącowalcowany 120x55x7, blacha 30mm (ramię mimośrodu), blacha 15mm (mocowanie ramienia).
- skok matrycy – około 30mm, stempel będzie nieruchomy.
- promień zagięcia – 3mm (wystarczy).

Pytania, jakie mam do Was, to:
- czy taka konstrukcja ma sens i poradzi sobie z grubością blachy 1,5mm na odcinku 200cm?
- czy łożysko walcowe np: NJ316-E-TVP2 wytrzyma nacisk?
- jak można inaczej rozwiązać miejsce, w którym ramie docisku działa na belkę z matrycą (u mnie jest to kilkanaście wałków z twardej stali ø12 i płaskownik 30mm)?
- z czego i jak najprościej zrobić stempel i matrycę?
- jaki siłownik i pompę zastosować?
Załączniki
mocowania.jpg
mocowania.jpg (19.68 KiB) Przejrzano 5300 razy
całość.jpg
całość.jpg (17.81 KiB) Przejrzano 5229 razy
góra.jpg
góra.jpg (17.45 KiB) Przejrzano 5219 razy
belka dolna.jpg
belka dolna.jpg (14 KiB) Przejrzano 5211 razy
docisk.jpg
docisk.jpg (19.37 KiB) Przejrzano 5212 razy
sposób łożyskowania docisku.jpg
sposób łożyskowania docisku.jpg (20.33 KiB) Przejrzano 5217 razy



Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#2

Post napisał: trzasu » 05 cze 2013, 11:52

Bardzo ciekawa koncepcja rozwiązania nacisku na zginaną blachę ... mam jednak wątpliwości czy te dwie dźwignie będą pracować jednakowo na skutek działania jednego siłownika ... może być tak iz na skutek wymiarowych niedokładności lub mniejszego oporu na jednym końcu zginanej blachy jeden mimośród może wykonać większy obrót względem drugiego przez co zagięcie nie będzie jednakowe na całej długości, zrezygnowałbym również z wałeczków na rzecz zamocowania na wierzchołkach łożyska tocznych, grunt aby te łożyska miał w miarę szeroką bieżnię ze względu na naciski, prasa dosyć prototypowa, aby zakończyć całość sukcesem trzeba po przeliczać węzły wytrzymałościowo, inaczej można łatwo polenić błąd polegając tylko a intuicji.
Bez porządnej obróbki nie wykonasz stempla i matrycy, najtaniej byłoby chyba poszukać gotowych rozwiązań z innych pras ...


Autor tematu
slay70
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 90
Rejestracja: 25 lut 2013, 21:03
Lokalizacja: pomorze

#3

Post napisał: slay70 » 01 paź 2016, 09:49

Witam, czy ktoś próbował zrealizować moją koncepcję? - widzę, że było dużo pobrań rysunków i ciekaw jestem efektów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”