Wywinięcie obrzeża okręgu z blachy 3mm

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
Kordiano
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2013, 21:14
Lokalizacja: Siemianowice

Wywinięcie obrzeża okręgu z blachy 3mm

#1

Post napisał: Kordiano » 22 kwie 2013, 21:41

Witam wszystkich

Jak w temacie potrzebuję zawinąć obrzeże okręgu na wysokość 20mm pod kątem 90 stopni z ze zwykłej blachy St5 o grubości 3mm.

Próbuję zaprojektować do tego celu maszynę coś na kształt żłobiarki lub wywijarki obrzeży do produkcji kanałów wentylacyjnych lecz znalazłem tylko do blachy 1,5mm, jednak w żaden sposób nie mogę dojść jaką siłą muszę zadziałać żeby wygiąć taką blachę.

Próbowałem policzyć to w inventorze i wypluł mi siłę 60 ton co wydaje mi się abstrakcyjne :) Wszystko jest ok gdy robię symulację wygięcia płaskownika na ramieniu 20mm lecz przy okręgu troszkę inaczej to wygląda i siły na pewno muszą być większe :/

Myślałem także nad giętnikiem ale ze względu na duże wymiary dysku ok. 700mm byłby to za duży koszt.

Bardzo bym prosił kogoś kto lepiej czuje się w obliczeniach wytrzymałościowych o pomoc bo te zadanie spędza mi już sen z powiek :/ Potrzebuję takiej informacji aby dobrać średnicę wałów oraz dobrać odpowiednio przekładnię oraz silnik które wydaje mi się będą musiały mieć trochę powera żeby to uciągnąć :)

Poniżej znajduje się poglądowy model mojego rozwiązania:

Obrazek

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem



Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#2

Post napisał: trzasu » 22 kwie 2013, 22:56

Jeśli nie masz zamiaru produkować setki tysięcy sztuk tego rodzaju urządzenia (wówczas ma znaczenie każdy gram stali) to z zapasam dasz wały o średnicy ok 30 - 35 mm ( stal Re powyżej 340 MPa) i nic nie będzie się dziać ( zakładam iż podpora będzie oddalona nie więcej jak ok 80 mm od krawędzi blachy), da się to policzyć ale to nie takie proste, przy wywijaniu takiego kołnierza mamy tam złożone stany naprężenia a więc i kierunki sił w danym momencie procesu są rożnie zorientowane, najprościej było by zamodelować proces gięcia w programie do obliczeń metodą elementów skończonych np abaqus ...
Zdecydowanie szybciej, w przypadku produkcji jednostkowej, będzie przyjąć średnicę, przepłacić za materiał z 8 zł niż tracić czas na liczenie które pochłonie może i kilka godzin w zależności od wprawy osoby liczącej.


Autor tematu
Kordiano
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2013, 21:14
Lokalizacja: Siemianowice

#3

Post napisał: Kordiano » 22 kwie 2013, 23:20

Dziękuję bardzo za odpowiedź

W projekcie założyłem wały o średnicy 50-60 mm które według prostych obliczeń inventorowskich powinny wytrzymać w miejscu przyłożenia siły ok. 4-5 t przy podwójnym współczynniku bezpieczeństwa, mam nadzieje że taka siła wystarczy na wywinięcie takiego obrzeża w czasie jednego obrotu :)

Korzystając z okazji chciałbym jeszcze zapytać o poprawność moich założeń odnośnie doboru układu napędowego.

Napęd dobieram korzystając ze wzoru na moment tarcia tocznego Mt=N*f czyli wychodzi mi że jeżeli działałbym siłą 50000 N na koło napędzane to musiałbym pokonać opór 250 Nm + koło prowadzące + opory w łożyskach (mniej więcej bo musiałbym policzyć reakcje w podporach) + naddatek czyli ok 1500 Nm ?


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#4

Post napisał: trzasu » 23 kwie 2013, 15:03

kol. Kordiano, najprościej jest poobserwować maszyny o podobnym działaniu, po co odkrywać Amerykę ? :smile:

Oszacowałeś moment 1500 Nm, wygniatanie takiego kołnierza, zakładam iż prowadzi się przy prędkości obrotowej wału ok 30 obr/min ( strzelam) to wychodzi iż silnik (plus odpowiednie przełożenie) napędowy powinien mieć moc:

M=9550*P/n

P=(n*M)/9550 4,7 kW, pytanie czy do wywijania kołnierza z blachy 3 mm na bardzo krótkim odcinku potrzebujemy silnika o mocy 5 kW ?

Poszukaj podobnych maszyn, zobacz jakie są w nich zainstalowane silniki, możesz szukać pod nazwą: wywijarka, tutaj przykład:



http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... jogT-0RXbs

http://www.cnc-projekt.pl/?dzial=maszyn ... ych&id=117

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”