Strona 1 z 1
Jak działa regulacja skoku w prasie mimośrodowej?
: 09 mar 2011, 21:49
autor: michal32
Witam
Studiuję na wydziale mechanicznym, muszę sporządzić schemat prasy mimośrodowej. Na rysunkach pras które znajduję, wszystko jest przedstawione w rzucie od przodu i cała istota tego typu pras sprowadza się do paru prostokątów podpisanych mimośród. Chciałbym jednak wiedzieć, jak reguluje się skok takiej prasy. Wiem co to mimośród i rozumiem zasadę na jakiej działa, niestety nie znając technicznej nomenklatury nie jestem w stanie zrozumieć, jak wygląda i działa regulacja skoku suwaka. Gdyby ktoś łaskawy był w stanie wytłumaczyć to łopatologicznie, byłbym bardzo wdzięczny.
: 09 mar 2011, 22:14
autor: rynio_di
Skoro wiesz co to jest mimośród i jak on pracuje to zapewne wiesz ,że jak miejsce zamocowania korbowodu( tłoka ) jest zbliżone do środka koła to skok jest krótszy, a jak oddalisz od środka ku obwodowi to skok dłuższy. Widziałem też prasę w której regulowana była długość korbowodu .
: 09 mar 2011, 22:30
autor: BYDGOST
W prasach nie siedzę, ale wiem, że było tak: mimośród składał się z dwóch mimośrodów nałożonych jeden na drugi i tak ustawianych, że ich mimośrodowości się sumowały - zwiększenie skoku lub odejmowały - zmniejszenie skoku. Prasy wyposaża się też w półautomatyczne lub pneumatyczno - mechaniczne systemy regulacji skoku. Dzięki temu rozwiązaniu skok suwaka można przestawić bardzo szybko, np. w kilka sekund.
Kiedyś miałem okazję coś takiego ustawiać, ale to było tak dawno, że już szczegółów nie pamiętam. Trzeba zajrzeć do DTR takiej prasy, pogadać z ustawiaczami i wszystko się wyjaśni. A regulacja długości korbowodu jest potrzebna do tego, żeby dostosować się do wysokości narzędzia. Teraz w suwakach stosuje się przekładnie ślimakowe ( z napędem ręcznym lub silnikowym), dzięki którym można szybko i dokładnie ustawić suwak względem narzędzia.
: 09 mar 2011, 22:32
autor: michal32
Tyle wiem, ale nie wiem, jak się to robi

W międzyczasie znalazłem dość dobre zdjęcie prasy i chyba zrozumiałem.
Polega to na tym, że na mimośrodzie jest regulowany mimośród? i obkręcając ten drugi mimośród zmieniamy odległość zamocowania suwaka od środka wału zmieniając tym samym skok?
: 09 mar 2011, 22:41
autor: BYDGOST
Dokładnie tak. Mam DTR pras. Musiałbym tam popatrzeć czy są dokładne rysunki. Załączam widok pracy 16 tonowej. Strzałka pokazuje miejsce gdzie przeprowadza się regulację skoku.
: 10 mar 2011, 13:31
autor: RomanJ4
Może ten rysunek naprowadzi kolegę na trop (co prawda nie od prasy, ale zasada ustawania skoku ta sama) (rysunek i opis zapożyczyłem od jednego z naszych kolegów z forum-mam nadzieje ze się nie pogniewa

)

1 to wałek napędzany od silnika
2 to pierwszy mimośród przyspawany na stałe do wałka
3 to drugi mimośród zblokowany z pierwszym za pomocą podkładki i sruby nr 5
4 to obudowa razem z korbowodem zamocowana na mimośrodzie ale jeszcze między nie albo łożysko albo panewka jakaś żeby się lekko kręciło.
regulacja poprzez obrócenie mimośrodu 3 względem tego nr2 przez co albo powiększamy bicie albo je kasujemy.

: 10 mar 2011, 19:02
autor: michal32
Dziękuję wszystkim za pomoc, teraz regulacja tej prasy jest dla mnie jasna jak słońce

: 03 lis 2012, 20:28
autor: bujak81
Czy w takiej prasie da radę ustawić hamulec tak żeby suwak (korbowód) zatrzymywał się idealnie w górze czy jest to nie możliwe?
Co prawda od kilku lat jestem operatorem pras hydraulicznych i mimośrodowych lecz od niedawna mam do czynienia z "małymi" prasami i nie udało mi się rozkminić tej zagadki
: 03 lis 2012, 22:20
autor: clubber84
bujak81 pisze:Czy w takiej prasie da radę ustawić hamulec tak żeby suwak (korbowód) zatrzymywał się idealnie w górze czy jest to nie możliwe?
Co prawda od kilku lat jestem operatorem pras hydraulicznych i mimośrodowych lecz od niedawna mam do czynienia z "małymi" prasami i nie udało mi się rozkminić tej zagadki
Witam,
tak, jest taki mechanizm, który powoduje że mimośród zatrzymuje się w odpowiednim momencie, czyli w najwyższym położeniu.
W prasach mimośrodowych występuje
mechanizm krzywkowy, który powoduje zatrzymanie mimośrodu w wyznaczonym przez operatora miejscu. Operator sam ustawia ten mechanizm, aby dostosować maszynę do wymogów bezpieczeństwa, a także by w sposób ergonomiczny produkować detale (czyt. bez zbędnych przestojów).
Regulacji takiego mechanizmu dokonuje się identycznie, jak regulacji wałka rozrządu w silniku spalinowym.
Mechanizm krzywkowy działa w ten sposób:
Mechanizm ten, jest połączony z hamulcem wału mimośrodu i znajduje się w większości przypadków po lewej stronie, patrząc z przodu od strony sterowania pracą maszyny.
Pozdrawiam