Jak działa regulacja skoku w prasie mimośrodowej?

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
michal32
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2011, 21:41
Lokalizacja: Polska

Jak działa regulacja skoku w prasie mimośrodowej?

#1

Post napisał: michal32 » 09 mar 2011, 21:49

Witam
Studiuję na wydziale mechanicznym, muszę sporządzić schemat prasy mimośrodowej. Na rysunkach pras które znajduję, wszystko jest przedstawione w rzucie od przodu i cała istota tego typu pras sprowadza się do paru prostokątów podpisanych mimośród. Chciałbym jednak wiedzieć, jak reguluje się skok takiej prasy. Wiem co to mimośród i rozumiem zasadę na jakiej działa, niestety nie znając technicznej nomenklatury nie jestem w stanie zrozumieć, jak wygląda i działa regulacja skoku suwaka. Gdyby ktoś łaskawy był w stanie wytłumaczyć to łopatologicznie, byłbym bardzo wdzięczny.



Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 09 mar 2011, 22:14

Skoro wiesz co to jest mimośród i jak on pracuje to zapewne wiesz ,że jak miejsce zamocowania korbowodu( tłoka ) jest zbliżone do środka koła to skok jest krótszy, a jak oddalisz od środka ku obwodowi to skok dłuższy. Widziałem też prasę w której regulowana była długość korbowodu .

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 09 mar 2011, 22:30

W prasach nie siedzę, ale wiem, że było tak: mimośród składał się z dwóch mimośrodów nałożonych jeden na drugi i tak ustawianych, że ich mimośrodowości się sumowały - zwiększenie skoku lub odejmowały - zmniejszenie skoku. Prasy wyposaża się też w półautomatyczne lub pneumatyczno - mechaniczne systemy regulacji skoku. Dzięki temu rozwiązaniu skok suwaka można przestawić bardzo szybko, np. w kilka sekund.
Kiedyś miałem okazję coś takiego ustawiać, ale to było tak dawno, że już szczegółów nie pamiętam. Trzeba zajrzeć do DTR takiej prasy, pogadać z ustawiaczami i wszystko się wyjaśni. A regulacja długości korbowodu jest potrzebna do tego, żeby dostosować się do wysokości narzędzia. Teraz w suwakach stosuje się przekładnie ślimakowe ( z napędem ręcznym lub silnikowym), dzięki którym można szybko i dokładnie ustawić suwak względem narzędzia.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 22:38 przez BYDGOST, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
michal32
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2011, 21:41
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: michal32 » 09 mar 2011, 22:32

Tyle wiem, ale nie wiem, jak się to robi ;)
W międzyczasie znalazłem dość dobre zdjęcie prasy i chyba zrozumiałem.
Polega to na tym, że na mimośrodzie jest regulowany mimośród? i obkręcając ten drugi mimośród zmieniamy odległość zamocowania suwaka od środka wału zmieniając tym samym skok?

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 09 mar 2011, 22:41

Dokładnie tak. Mam DTR pras. Musiałbym tam popatrzeć czy są dokładne rysunki. Załączam widok pracy 16 tonowej. Strzałka pokazuje miejsce gdzie przeprowadza się regulację skoku.
Załączniki
prasa mimosrodowa 16T.jpg
prasa mimosrodowa 16T.jpg (27.4 KiB) Przejrzano 16161 razy
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 10 mar 2011, 13:31

Może ten rysunek naprowadzi kolegę na trop (co prawda nie od prasy, ale zasada ustawania skoku ta sama) (rysunek i opis zapożyczyłem od jednego z naszych kolegów z forum-mam nadzieje ze się nie pogniewa :cool: )
Obrazek
1 to wałek napędzany od silnika
2 to pierwszy mimośród przyspawany na stałe do wałka
3 to drugi mimośród zblokowany z pierwszym za pomocą podkładki i sruby nr 5
4 to obudowa razem z korbowodem zamocowana na mimośrodzie ale jeszcze między nie albo łożysko albo panewka jakaś żeby się lekko kręciło.

regulacja poprzez obrócenie mimośrodu 3 względem tego nr2 przez co albo powiększamy bicie albo je kasujemy.

Obrazek
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
michal32
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2011, 21:41
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: michal32 » 10 mar 2011, 19:02

Dziękuję wszystkim za pomoc, teraz regulacja tej prasy jest dla mnie jasna jak słońce :)


bujak81
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 03 lis 2012, 20:25
Lokalizacja: Żary

#8

Post napisał: bujak81 » 03 lis 2012, 20:28

Czy w takiej prasie da radę ustawić hamulec tak żeby suwak (korbowód) zatrzymywał się idealnie w górze czy jest to nie możliwe?
Co prawda od kilku lat jestem operatorem pras hydraulicznych i mimośrodowych lecz od niedawna mam do czynienia z "małymi" prasami i nie udało mi się rozkminić tej zagadki

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#9

Post napisał: clubber84 » 03 lis 2012, 22:20

bujak81 pisze:Czy w takiej prasie da radę ustawić hamulec tak żeby suwak (korbowód) zatrzymywał się idealnie w górze czy jest to nie możliwe?
Co prawda od kilku lat jestem operatorem pras hydraulicznych i mimośrodowych lecz od niedawna mam do czynienia z "małymi" prasami i nie udało mi się rozkminić tej zagadki
Witam,
tak, jest taki mechanizm, który powoduje że mimośród zatrzymuje się w odpowiednim momencie, czyli w najwyższym położeniu.
W prasach mimośrodowych występuje mechanizm krzywkowy, który powoduje zatrzymanie mimośrodu w wyznaczonym przez operatora miejscu. Operator sam ustawia ten mechanizm, aby dostosować maszynę do wymogów bezpieczeństwa, a także by w sposób ergonomiczny produkować detale (czyt. bez zbędnych przestojów).
Regulacji takiego mechanizmu dokonuje się identycznie, jak regulacji wałka rozrządu w silniku spalinowym.

Mechanizm krzywkowy działa w ten sposób:
Obrazek

Mechanizm ten, jest połączony z hamulcem wału mimośrodu i znajduje się w większości przypadków po lewej stronie, patrząc z przodu od strony sterowania pracą maszyny.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”