Konstruowanie wykrojnika

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
radek85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2009, 21:14
Lokalizacja: Rzeszow

#11

Post napisał: radek85 » 26 kwie 2009, 15:00

Bardoz przperaszma za zamieszanie, zle podalem wymiar na rysunku.
Olepiotr zgadzam sie ze nalezy dobrac plyty do detalu, jednak projekt nie bedize uzywany w celach komercyjnych wiec dlatego pozwalam na takie ustepstwa :) Co do rozmieszczenia stempli to nie mam w tym doswiadczenia, wiec przyjme najlepsze rozwiazanie.

Poprawiony rys
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#12

Post napisał: WZÓR » 26 kwie 2009, 15:28

Okrągłe stemple ( z kołnierzem ) obsadź na jednej płycie w/g wymiarów na płycie górnej przyrządu , a drugi (wykrawający kontur) na dolnej ( skręcony śrubami od spodu - otwory pod kołki zastosuj nieprzelotowe).
Ostatnio zmieniony 04 lip 2011, 14:41 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#13

Post napisał: jasiu... » 26 kwie 2009, 16:20

Nie mam czasu, by tak jak niektórzy podawać gotowe rozwiązania od razu. Przypuszczam, że jeśli chodzi o pracę teoretyczną, to problemem nie będzie zrobienie wykrojnika, ale zrobienie go dobrze.

Dlatego właśnie zanim coś zepsujesz, korzystając z rad kolegów, zacznij od określenia siły, jaka jest potrzebna do przecięcia wzdłuż wszystkich krawędzi (otwory, obrys). Według wartości siły cięcia dobierzesz prasę oraz np. grubość matrycy. Wówczas problemem miejsc, pokazanych przez WZÓR-a na czerwono nie musisz się teoretycznie (praktycznie też) martwić. Na marginesie: wzór na maksymalną siłę cięcia, to: F=KxLxgxRt, gdzie: F - wartość maksymalnej siły cięcia, L - długość linii cięcia (musisz policzyć obwody wszystkich otworków i kształtu zewnętrznego), g to oczywiście grubość, a K jest współczynnikiem uwzględniającym występowanie przy cięciu gięcia, stępienia stempli itp. Z reguły jest przyjmowany jako: K=1,3 do 1,7.

Oczywiście Rt, to wytrzymałość materiału na ścinanie (z tablic).

I tak kolego WZÓR konstruuje się wykrojniki w dobrych narzędziowniach. Nie od doboru (ta by pasowała) skrzynki, ale od określenia parametrów obróbki (cięcie to też jest obróbka).

Oczywiście można siłę cięcia zmniejszyć i czasem się tak robi. Można różnie, najłatwiej za pomocą stempli o różnej długości (najpierw wycinają cztery otworki, później kolejne dwa i środek) wada - trudności w ostrzeniu. Można też stempel zrobić z płaszczyzną pod kątem, matryca płaska, ale stempel tnie stopniowo, jakby klinem.

Czasem tnie się materiał gorący, w kuźniach, wówczas Rt jest mniejsze, ale to w tym przykładzie nie wchodzi w rachubę.

Mając siłę cięcia dobierasz np. grubość matrycy (żeby się nie odkształcała, bo pęknie), długości stempli dobierzesz na podstawie płyty stemplowej, prowadzenia i skoku. Mając przekładkę, stemplową, prowadzenie i matrycę możesz zaprojektować skrzynkę.

Ale zawsze na początek siła cięcia - to jest podstawa, a nikt o tym nie wspomina, pisząc o jakimś wykruszaniu. Dobrze zaprojektowane, wyliczone, skonstruowane i wykonane (hartowanie, grubości płyt) narzędzie nie ma prawa się wykruszać.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#14

Post napisał: WZÓR » 26 kwie 2009, 21:33

olepiotr pisze:
WZÓR pisze:W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na usadowienienie ,,głównego'' stempla (wykrawającego kontur) , który zamocowałbym na dolnej płycie przyrządu.
Tylko jest jedno ale... W tym rozwiązaniu grat otworów będzie w jedną strone a grat na obrysie w drugą. Jeśli nie ma to znaczenia to wszystko ok.
Dziękuję ,że zwróciłeś na to uwagę. Z tym gratem w tym przypadku to nie problem , ale płytę dociskową musiałbym podzielić wtedy na dwie części (a nie ma potrzeby!!!).


olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#15

Post napisał: olepiotr » 26 kwie 2009, 23:38

Jeśli chodzi o samą budowe wykrojnika to ja bym to zrobił tak:

- pierwszy takt - wykrawanie fi 35
- drugi takt - wykrawanie otworów w detalu.
- trzeci takt - wykrawanie obrysu ze stemplem umieszczonym w płycie stemplowej (pomijam grat obustronny że powstanie :P)

Skorzystałbym z porady Kolegi jasiu.... Chodzi mi o długość stempli. W I i II takcie takie same a w takcie III dłuższy o (0.2-0.5mm +grubość materiału).

W stemplu okrawającym umieścił bym jeszcze pilot fi 35. Ładnie nam zabazuje detal i wtedy fi 35 i fi 60 będziemy mieli jednoosiowe. Przy tym rozwiązaniu powstaje jeszcze jeden problem ;) W stemplu okrawającym trzeba umieścić jakieś wypychacze.

Detal obruciłbym o 45 stopni. Umieszczejąc otwory fi 4 w osi pionowej. Dlaczego?

Obrazek

Zmniejsza nam się długość taktu a zarazem odległość między wykrawanymi detalami. Co nam zmiejsza zużycie materiału :)

Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D


Autor tematu
radek85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwie 2009, 21:14
Lokalizacja: Rzeszow

#16

Post napisał: radek85 » 27 kwie 2009, 17:25

Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi, obecnie jestem na etapie obliczen. Obliczona sila ciecia dla materialu C20 (Rt = 410 MPa) i grubosci 2mm to 468 kN, na tej podstawie dobralem prase PMS63B, jednak nie mam pojęcia czy lepiej wziasc prase wychylna czy stala. Nie moge nigdzie znalezc informacji na ten temat. Postepuje wg instrukcji kolegi jasiu... Co do ilosci taktow, to wolalbym 2 takty, wtedy budowa wykrojnika zapewne byla by bardziej zwarta i latwiejsza w konstruowaniu, jesli sie nie myle ? :) Co do taktu to jesli dobrze rozumiem jest to odleglosc na jaka przesuwany jest material po kazdorazowym wycieciu detalu? Przperaszam za banalne pytania ale dopiero ucze sie tego wszystkiego :) Bede informowal na bierzaco o postepie prac. Jestem bardzo wdzieczny wszystkim za pomoc. Sadze ze pomoc ta bedize jeszcze niejednokrotnie potrzebna :)

Pozdrawiam wszystkich
Radek


olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#17

Post napisał: olepiotr » 27 kwie 2009, 18:48

Co do ilości taktów to upierałbym się przy trzech. Między otworem fi 4 i fi 35 jest ile? 3mm? Zrobisz w matrycy podcięcie i na dole będzie ten wymiar 2mm... Matryca w tym miejscu się w końcu wyłupie. Bardzo mało podparcia jest. Takt więcej to tylko przesunięcie fi 35 wcześniej.
jasiu... pisze:Bazowanie zwykłym pilotem na wyciętym kształcie zewnętrznym powinno wystarczyć (nie potrzebny nóż). Taśma idzie między listwami.
Wg mnie takie bazowanie nie jest dobre. Niewielki błąd w wykonaniu wykrojnika i otwory nie będą osiowe (fi35 i fi 60). Na pierwszych detalach będzie to niewidoczne, ale jeśli ma to "iść" z taśmy to przy błędzie np 0.01mm przy setnej sztuce błąd przesunięcia osi będzie 1mm!! Błąd 0.01mm będzie się powielał na każdym kolejnym detalu. Przy umieszczeniu pilota w stemplu okrawającym tego problemu nie ma ;) Pilot ładnie zabazuje a później ciaaaach i ucięte :)

ps. Jaką koncepcje nie wybierzesz to obróć ten detal tak jak pisałem o 45 stopni ;)


Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#18

Post napisał: jasiu... » 27 kwie 2009, 19:06

olepiotr pisze:Na pierwszych detalach będzie to niewidoczne, ale jeśli ma to "iść" z taśmy to przy błędzie np 0.01mm przy setnej sztuce błąd przesunięcia osi będzie 1mm!!
Nie rozumiem o czym piszesz? Dla mnie chodzi po prostu o ząbek - pilot, o który będziesz opierał taśmę po wycięciu sztuki. Są duże problemy z pilotami w stemplach (choćby z ostrzeniem - po ostrzeniu pilot wystaje), stąd lepiej przy wyjściu dać taki właśnie ogranicznik na którym opierasz taśmę. Przy tysięcznej sztuce niedokładność będzie taka, jak przy pierwszej, bo za każdym razem będziesz opierał taśmę w ten sam sposób. W ostateczności lepszym rozwiązaniem jest dołożenie dodatkowego stempla, wykrawającego otworek, na którym bazuje się taśmę przy cięciu. Nawiasem mówiąc jako taśmę będzie się używać najczęściej (przy tej grubości) pociętą na gilotynie blachę. Ciekawe, czy odpad (jak kiedyś) ktoś wykorzysta do budowy ogrodzenia?

Pamiętaj, że to wszystko musi wejść na prasę. Wielkość stołu prasy również czasem decyduje o narzędziu.

Dla tak grubej blachy ja bym docisku nie dawał. płyta stemplowa, prowadząca i taśma leży bez docisku na matrycy. Taśma jest na tyle gruba, że docisk jest tu moim zdaniem niepotrzebny.

Może warto byłoby przemyśleć konstrukcję wykrojnika jednoczesnego, choć z uwagi na skomplikowanie nie każdy to lubi. Ale wykrojniki jednoczesne też mają zalety.

Ktoś pisał o zadziorach. Ja myślę, że bębnowanie wykrojów jest standardem i nie ma się czym zajmować. Poza tym przy odpowiednio wyliczonym luzie zadzior nie jest specjalnie duży.


olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#19

Post napisał: olepiotr » 27 kwie 2009, 21:11

Rozumiem że Koledze jasiu... o takie rozwiązanie chodziło?

Obrazek

Czerwone stemple, niebieskie pilot. Pilot nie do końca taki jak Kolega pisał ale myśle że obrazuje zamysł.

Nie przemyślałem do końca zagadnienia :( Przepraszam za zamieszanie :( Zapędziłem się :( Błąd będzie jednakowy...

Mi chodzi o coś takiego.

Obrazek

A stempel taki:

Obrazek

Rysowany na szybko...

Wybaczcie że sprężyn nie rysowałem ;) Ostrzenie to chyba niewielki problem. Po zaostrzeniu stempla, można szlifnąć pilot od góry i podłożyć podkładke z blaszki pod kołnież.

Oczywiście że wilekość stołu prasy ma znaczenie. W obu przypadkach jednak które teraz zamieściłem długość matrycy jest podobna. A wykrawanie otworu fi 35 jest bezpieczniejsze i żywotność narzędzia jest napewno większa gdy ten otwór wybijemy wcześniej. Chodzi mi o te 3mm(?) na matrycy.

Oczywiście też jestem zdania że docisk jest niepotrzebny.

Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#20

Post napisał: WZÓR » 27 kwie 2009, 22:15

To jest krawędź tnąca stempla? (miejsca zaznaczone na czerwono).
Oczywiście też jestem zdania że docisk jest niepotrzebny.
...jasne , jak detale mają ,, przelatywać '' do pojemnika w dół przez całą matrycę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”