Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

potrzebuję porady dotyczącej kierunku

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
Jannki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2020, 14:27

Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#1

Post napisał: Jannki » 28 sie 2020, 15:01

Panowie,

Do prototypu urządzenia, które zaprojektowałem wykonuję właśnie obudowę - będzie to gięte aluminium ~4mm, obudowa jest dosyć mała - całość mieści się w obrysie 200x100x60 (może będzie ~10% większy). Finalne wymiary jeszcze do ustalenia - chcę wziąć pod uwagę możliwości technologiczne.

Projekt koncepcyjny:
giete obudowy Drawing v2.pdf
(121.9 KiB) Pobrany 234 razy

Pytania:
- Czy taki kształt w tym wymiarze jest możliwy do uzyskania na rynku (PL) bez większych kłopotów? Czy wymaga specjalnego uzbrojenia maszyny i nikt się nie będzie w to bawił dla małej produkcji?
- Czy któryś z tych wymiarów jest szczególnie kłopotliwy i jego zmiana umożliwi znaczne uproszczenie produkcji?
- O co pytać? prasa krawędziowa CNC czy to jakaś inna technologia?
- Czy możecie kogoś polecić?


Potrzebuję na początek kilka sztuk prototypów, docelowo ~500-1000szt.
Przy prototypach koszt nie jest bardzo istotną zmienną, przy produkcji "seryjnej" jak najbardziej (dlatego jestem skłonny mocno przerobić projekt gdyby to miało radykalnie zmniejszyć koszt)

Wybaczcie laickie pytania, taki temat mam na tapecie po raz pierwszy.

Pozdrawiam,
Jannki



Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#2

Post napisał: Zienek » 28 sie 2020, 15:29

Bardzo mało ścianki zostaje po obrzeżach otworów 52mm. Pięta Achillesowa.

Czy promień 8mm jest istotny? Czy można dostosować promienie pod posiadaną technologię?

Pozdrawiam,
Paweł z Prototypujemy.pl


Autor tematu
Jannki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2020, 14:27

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#3

Post napisał: Jannki » 28 sie 2020, 15:34

Tak, to 52mm faktycznie jest ryzykowne, pewnie dołożę trochę wysokości tej ścianki. Promień 8mm nie jest bardzo istotny, wizualnie lepiej wygląda niż gięte na ostro ale jestem gotowy na rożne kompromisy żeby to się trzymało kupy i w prototypie i w produkcji.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#4

Post napisał: Zienek » 28 sie 2020, 16:06

Jeśli to istotne, żeby otwory były na dziesiąte części milimetra osiowo - to lepiej je wykonać po gięciu.

Płaskownik giąć, pogięty zamontować na frezarce i wyfrezować oba z jednego zamocowania.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#5

Post napisał: Avalyah » 28 sie 2020, 16:13

Koszt wtedy chyba kosmicznie wzrośnie, nie? Bo zamysł to zapewne cięcie laserem, potem gięcie i finito. Takie operacje rzeczywiście powinny wyjść niedrogo, ale jak to potem trzeba jeszcze mocować, frezować itd to sytuacja zgoła odmienna.


Autor tematu
Jannki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2020, 14:27

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#6

Post napisał: Jannki » 28 sie 2020, 16:45

tak, nie ukrywam że taki był zamysł laser->gięcie->montaż. Te otwory w obecnej konfiguracji mają funkcje konstrukcyjne, ale mogę przeprojektować całość tak żeby gięty element był tylko maskowaniem konstrukcji.

Pytanie: rozumiem że osiowość otworów na przeciwległych ściankach jest zagrożona, a czy geometria samego otworu (tego fi52) też tj. może zrobić się elipsa? Jeżeli tak to co na to najbardziej wpływa? odległość od linii gięcia?

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#7

Post napisał: gelo » 29 sie 2020, 09:47

Ja to bym wziął dwa profile 120x100 + 80x40, podocinał i pospawał. Po spawaniu wykonujesz otwory i cześć pieśni.
Standardowym oprzyrządowaniem nie zagniesz tego na prasie i chodzi tu przede wszystkim o profil 40mm. Musiałbyś mieć mieć specjalny 2 stemple tzw gęsia szyjka z rogami - coprawda jest to standard dla pras krawędziowych, ale dla twojego profilu musi być stempel wysoki ze względu na kolizje z suwakiem. W linku masz symulację wykonania twojego elementu ( oprogramowanie do pras krawędziowych LVD - Cadman-B). Użyłem tam 2-ch stempli z rogami, bo po zagięciu trzeba zluzować stemple i je rozsunąć, żeby wyjąc detal.
Otwory są do wykonania po gięciu, gdyż leżą za blisko linii gięcia i będzie je zaciągało, ale to załatwisz na frezarce.

https://we.tl/t-laXLLBFCc2
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Jannki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2020, 14:27

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#8

Post napisał: Jannki » 29 sie 2020, 16:15

@gelo wow, wielkie dzięki że poświęciłeś temu swój czas! to jest dla mnie mega wartościowe - dopiero teraz mniej więcej rozumiem jak to by było gięte.

Pytania:

- czy skrócenie wymiaru 200 (o ile?) jakoś rozwiązuje problem kolizji z suwakiem? jeżeli nie, to czy wydłużenie go o 20mm powoduje dodatkowe problemy?
- czy przesunięcie (na dowolne inne miejsce na obwodzie) miejsca gdzie styka się początek z końcem czyni ten detal bardziej produkcyjnym?
- czy wydłużenie (o ile?) wymiaru 40mm upraszcza produkcję?
- ile mniej więcej powinien wynosić margines otworu do linii gięcia żeby było bezpiecznie dla geometrii otworu (ten wymiar nie musi być precyzyjny, przerobię wnętrze tak żeby to było tylko maskowanie) ?

Pomysł ze spawaniem jest ok na prototyp ale nie rozwiązuje produkcji a zanim wypuszczę prototyp muszę mieć pewność że on jest "produkowalny" ekonomicznie dla podanej skali.

Jeszcze raz dzięki za symulację!


atlc
Posty w temacie: 7

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#9

Post napisał: atlc » 29 sie 2020, 16:43

To może inaczej - co zamierzasz zrobić z miejscem gdzie schodzą się końce giętej blachy?
Może podziel swoją obudowę na dwie części i skręcaj ze sobą łącznikiem z blachy włożonym od wewnątrz.


Autor tematu
Jannki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2020, 14:27

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

#10

Post napisał: Jannki » 29 sie 2020, 16:45

jest to opcja, najbardziej zależy mi na ustaleniu które wymiary / aspekty tej konstrukcji są najbardziej problematyczne, jeżeli nie ma innego sensownego wyjścia niż podział na 2 to biorę to pod uwagę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”