Strona 1 z 1
Podkłady ochronne
: 19 sty 2016, 09:46
autor: siebier
Witam.
Mam pytanie do osób, które stosuja podkłady pod cięte arkusze (w celu eliminacji uszkodzeń materiału w wyniku odbić strumienia od rusztu – na którym są położone cięte arkusze).
Jakich podkładów używacie?? Jaka jest żywotność takich podkładów?? Gdzie najlepiej kupić??
: 19 sty 2016, 18:50
autor: dance1
u nas przeważnie płyta hdf, mdf, pilśnia 3-4mm surowa, żywotność zależna co tniesz, jak drobnica to i po 1 razie do kosza, gdzie kupić? pewnie w hurtowni płyt całą paletę, najtaniej, czasami przy cięciu szkła płyta 18-20mm.
: 20 sty 2016, 08:08
autor: siebier
dzieki za pomoc. Nie uzywalem wczesniej podkladow, teraz mam takie wymagania technologiczne od producenta. Sugeruje wlasnie plyte pilsniowa (minimum 2x 4mm), albo jakies inne tworzywo sztuczne.
Re: Podkłady ochronne
: 11 gru 2017, 20:04
autor: Serwisjet
Do cięcia szkła i delikatnych materiałów dobrym i tanim rozwiązaniem jest płyta pilśniowa 4mm, można ją kupić w drugiej jakości (wyłamany narożnik, zamoknięta itp) przy cieciu w niczym to nie przeszkadza a jest o wiele tańsze. Można kupić takie płyty bezpośrednio u producenta. Płyty bywają pofalowana dlatego trzeba ją całą zwilżyć wodą tak żeby namokła, ważne też jest położenie płyty stroną gładką do dołu. Dzięki temu w chropowatościach strony sitowej gromadzi się garnet i nie uszkadza szkła, ale zawsze trzeba garnet spłukać przed położeniem nowego arkusza, oprzeć krawędzią i położyć nie przesuwając. Moim zdaniem jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż styropian, łatwiej jest utrzymać wannę w czystości.
Ponadto można na pociętą płytę położyć nawet kolejne dwie, trzeba pilnować żeby kawałki nie ponakładały się na siebie bo uniosą materiał i spowodują kolizję z dyszą miksującą. Kolejną zaleta tego rozwiązania jest równomierne rozłożenie ciężaru materiału, jest to szczególnie ważne podczas wykonywania dużych podcięć w tafli cienkiego szkła np. luster 4mm.
Zapobiega to odłamywaniu narożników, choć jest dodatkowy sposób prowadzenia cięcia który całkowicie pozwala kontrolować odcinanie wielkich i ciężkich odpadów bez uszczerbku dla detalu- ale to inny temat. Na płytach wycinałem nie tylko szkło ale też inne materiały, cienkie blachy, aluminium, pianki, gumy- zapobiega ugięciom między fiszbinami i unoszeniem przez "bomblowanie" wody, zmniejsza hałas przy opuszczonym lustrze wody.
Natomiast do cięcia bardzo delikatnego materiału np: blachy 0.2mm lub bardzo drobnych rozwiązaniem jest stosowanie DuroBrick specjalnych podkładów o strukturze komórkowej, są dostępne w arkuszach o wysokości 100 mm, szerokość 155 mm, 1200 mm długość. Wykonane są z tworzywa sztucznego o podwyższonej ścieralności i są dość wytrzymałe, oczywiście przy cieciu grubego materiału ulegną szybciej zużyciu niż przy większej prędkości głowicy, zaletą takiego rozwiązania jest też gęstość podparcia które minimalizuje przechylenie detalu podczas cięcia.