WaterJet do szkła

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych
Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#11

Post napisał: skoti » 12 lut 2014, 22:48

piterrr20 pisze:I tu mamy pierwszy problem bo zanim pompa osiągnie wyższe ciśnienie to głowica przebędzie już pewną drogę i w tym miejscu szkło zostanie w najlepszym wypadku grawerowane.
Maszyna przecież może poczekać aż ciśnienie wzrośnie , to tylko kwestia oprogramowania . Ja nigdy przy cieciu szkła czy płytek nie miałem takiego problemu .
piterrr20 pisze:Idąc dalej załóżmy, że wyciąłeś pierwszy kontur i głowica jedzie do następnego, dojeżdża do punktu przebicia i co? I pompa stale jeszcze utrzymuje wysokie ciśnienie które spadnie do zadanych 500bar dopiero po otworzeniu zaworu co równa się jednocześnie z pękniętym szkłem.
Nie wiem jak na wzmacniaczu ale na tłokówce jest zawór upustowy który zwalnia ciśnienie z układu podczas przejazdu do następnego wcięcia .



Tagi:


piterrr20
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 29 sty 2011, 14:47
Lokalizacja: ja to znam?

#12

Post napisał: piterrr20 » 12 lut 2014, 23:49

skoti pisze:
piterrr20 pisze:I tu mamy pierwszy problem bo zanim pompa osiągnie wyższe ciśnienie to głowica przebędzie już pewną drogę i w tym miejscu szkło zostanie w najlepszym wypadku grawerowane.
Maszyna przecież może poczekać aż ciśnienie wzrośnie , to tylko kwestia oprogramowania . Ja nigdy przy cieciu szkła czy płytek nie miałem takiego problemu .
piterrr20 pisze:Idąc dalej załóżmy, że wyciąłeś pierwszy kontur i głowica jedzie do następnego, dojeżdża do punktu przebicia i co? I pompa stale jeszcze utrzymuje wysokie ciśnienie które spadnie do zadanych 500bar dopiero po otworzeniu zaworu co równa się jednocześnie z pękniętym szkłem.
Nie wiem jak na wzmacniaczu ale na tłokówce jest zawór upustowy który zwalnia ciśnienie z układu podczas przejazdu do następnego wcięcia .
Zapomniałem dodać, że piszę o pompach wzmacniaczowych. Przez moje ręce przewinęły się do tej pory waterjety 4 róznych firm (każda z pompą wzmacniaczową) i zawsze było tak samo jak opisałem. A co do pompy korbowodowej, to czy zawsze jest to ciśnienie zwalniane przy przejeździe do następnego konturu?

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#13

Post napisał: skoti » 13 lut 2014, 23:12

piterrr20 pisze: A co do pompy korbowodowej, to czy zawsze jest to ciśnienie zwalniane przy przejeździe do następnego konturu?
Tak , pompa chodzi non stop na tych samych obrotach . Wiec podczas przejść miedzy ścieżkami zrzuca wodę przez zawór upustowy w kanał . Oczywiście przy stosowaniu przebicia na niskim ciśnieniu obroty zwalniają dla niskiego a dla wysokiego wzrastają ale zawór się otwiera na przejściach .W maszynie są dwa zawory jeden na wyjściu pompy a drugi na głowicy , otwierają się na przemian.
Co do wzmacniaczowych to słyszałem właśnie opinie ze lepiej nadają się do materiałów kruchych .


cnc-COMBO
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2013, 07:17
Lokalizacja: LASKOWICE

#14

Post napisał: cnc-COMBO » 18 lut 2014, 10:32

witam ja pracuję na pompie uhd mam możliwość regulowania ciśnienia przy przebujaniu i przy cięciu ...fajna sprawa 4000bar i jest ok
ciąć albo nie ciąć....


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#15

Post napisał: dance1 » 20 lut 2014, 20:05

jak ja czytam niektóre "pomocne" posty typu rób na 2 programy, jeden niskie ciśnienie, 2 wysokie itp bzdury to mnie coś trafia. Każdy normalny wjet za normalne $ tego nie potrzebuje, robisz rysunek, zaznaczasz w programie np najpierw piercing później cięcie, przebija co ma do przebicia na niskim ciśnieniu i zaczyna cięcie na wysokim, a nie że przy każdym elemencie z ciśnieniem się bawi, szkoda czasu, pompy i wszystkiego innego.
2014 rok a co niektórzy o początkach tej technologi piszą lub się jeszcze przed cofają.
:evil:

piterrr20 wymień proszę tych producentów i te 4 maszyny ze wzmaczniaczem które tak ograniczone były.
Z góry dziękuję.

Dawno już takich bzdur nie czytałem:

".....na jednym nanieść tylko punkty przebicia i jednocześnie zadać niskie ciśnienie na pompie. Następnie używamy drugiego programu do wycięcia konturów z odpowiednio wysokim ciśnieniem.
Nie wiem również jaki system masz na myśli. Bo w większości waterjetów osobno jest ustawiane ciśnienie i dawka ścierniwa dla przebijania i osobno dla cięcia. Teoretycznie powinno to działać lecz w praktyce wygląda to tak:
-zadajesz ciśnienie dla przebijania 500bar i 100g ścierniwa
-dla cięcia zadajesz kolejno parametry 3500bar i 320g
Startujesz program, maszyna przebija pierwszy punkt z niskim ciśnieniem i po przebiciu zaczyna ciąć kontur. I tu mamy pierwszy problem bo zanim pompa osiągnie wyższe ciśnienie to głowica przebędzie już pewną drogę i w tym miejscu szkło zostanie w najlepszym wypadku grawerowane. Idąc dalej załóżmy, że wyciąłeś pierwszy kontur i głowica jedzie do następnego, dojeżdża do punktu przebicia i co? I pompa stale jeszcze utrzymuje wysokie ciśnienie które spadnie do zadanych 500bar dopiero po otworzeniu zaworu co równa się jednocześnie z pękniętym szkłem...."


ibizpl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2013, 13:59
Lokalizacja: Polska

#16

Post napisał: ibizpl » 21 lut 2014, 08:18

Nie spotkałem się jeszcze z problemem przy zmianie ciśnienia na pompie. Jeżeli przebijamy materiał na niskim ciśnieniu, np 400 bar, to po wykonaniu przebicia głowica zostaje w tym miejscu na kilka sekund zanim pompa nie osiągnie ciśnienia roboczego cięcia, dopiero wtedy strumień jest włączany ponownie już z ciśnieniem np 4000 bar i rozpoczyna się cięcie.

Identycznie to działa w drugą stronę, sterowanie zamyka strumień i czeka aż pompa obniży ciśnienie do np. 400 bar, dopiero wtedy zaczyna przebijać.

Problem o którym pisał Piterr może występować np w niektórych składakach gdzie nie ma możliwości zaawansowanego sterowania pompą z CAMa.

W naszej maszynie można ustawić wszystkie te funkcje w pliku param, ciśnienie przebicia i robocze, ilość garnetu przy przebiciu i przy cięciu, czas oczekiwania na pompę - tzn zmianę ciśnienia z przebicia na robocze, rodzaj przebić kołowe czy punktowe, średnicę przebicia kołowego, itd mozna by tak wymieniać.

Może w maszynie o której wspominał Piterr źle ustawiono czas oczekiwania na zmianę ciśnienia pompy, np na 0, wtedy głowica rusza od razu?
Byjet 4022


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#17

Post napisał: dance1 » 21 lut 2014, 20:49

źle ustawili czas w 4 maszynach, różnych maszynach? nie wydaję mi się. Albo bajki albo kolega tylko na jetach z ploterów oprogramowaniem ciął (kilka chińczyków ze sterowaniem z ploterów widziałem)
Przy dobrym dedykowanym oprogramowaniu do wjeta żadnych czasów ustawiać nie trzeba, maszyna nie ruszy póki pompa odpowiedniego ciśnienia nie nabije/zbije.


piterrr20
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 29 sty 2011, 14:47
Lokalizacja: ja to znam?

#18

Post napisał: piterrr20 » 21 lut 2014, 21:57

Przepraszam w Bystronicach tego problemu nie było, to moja pomyłka. Ale jak byś zauważył to mój post odnosił się do komentarza kolegi kanewr, który zacytowałem wcześniej. Więc zaproponowałem alternatywne rozwiązanie. Ty tylko skrytykowałeś.
Jeśli chodzi o czas oczekiwania na zmianę ciśnienia to w pozostałych maszynach jest taka opcja żeby ustawić ten parametr lecz w praktyce jest i tak jak to wcześniej opisałem.


ibizpl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2013, 13:59
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: ibizpl » 23 lut 2014, 00:42

Piterr przecież nie pisałeś że w Bystronicach był ten problem, na ByJecie też nie trzeba tego parametru czekania ustawiać bo jest zdefiniowany dla danego modelu pompy. Chodziło o to że można go zmieniać, np jak zmienisz pompę. Sposób Piterra - czyli najpierw przebicia a potem cięcie nie jest wcale taki głupi, wielokrotna zmiana ciśnienia trochę trwa no i obciąża pompę. Jakbym miał do wycięcia dużo małych elementów np w szkle i do tego z kilkoma otworami to szybciej by poszło właśnie tym sposobem a i pompa pracowała by spokojniej.

Nie wiem jak jest u innych producentów bo nie pracowałem na tych maszynach, a próbki które przy mnie były wycinane w alu albo stali, więc i tak tylko na wysokim ciśnieniu.

Przebicia to prościzna, dużo trudniej jest ustawić odpowiednią prędkość dyszy przy grubym materiale np stal 100 mm i np ostrych kątach albo wąskich łukach tak żeby nie było stożka, zostawionego materiału na dolnej krawędzi albo za dużego podebrania, przy tym jest zabawa :)
Byjet 4022


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#20

Post napisał: dance1 » 23 lut 2014, 20:30

zaznaczasz w programie np najpierw piercing później cięcie, przebija co ma do przebicia na niskim ciśnieniu i zaczyna cięcie na wysokim, a nie że przy każdym elemencie z ciśnieniem się bawi, szkoda czasu, pompy i wszystkiego innego.

Napisałem to we wcześniejszym poście. Czytałeś? śmiem wątpić bo też skąd byś znowu pisał:

"wielokrotna zmiana ciśnienia trochę trwa no i obciąża pompę. Jakbym miał do wycięcia dużo małych elementów np w szkle i do tego z kilkoma otworami to szybciej by poszło właśnie tym sposobem a i pompa pracowała by spokojniej".

piterrr20 prosiłem o nazwy tych 4 maszyn i producentów. Jak tajemnica to już nalegać nie będę.
Ja nic nie skrytykowałem tylko uważam że bredzisz i o jetach tym bardziej pompach wzmacniaczowych wiesz niewiele lub tyle co przez ścianę usłyszałeś.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”