WaterJet do szkła

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
twofreckles
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2014, 10:20
Lokalizacja: Wrocław

WaterJet do szkła

#1

Post napisał: twofreckles » 08 lut 2014, 10:24

Witam,

Mam pytanie na temat WaterJet-a, który służyłby tylko do cięcia szkła (grubość do 2 cm). Wykonałem kilka telefonów i ceny "zwykłych" WaterJetów są kosmiczne, czy do szkła wystarczy jakiś prostszy WaterJet? Przestrzeń robocza również mogłaby być mała, nawet 50x100 cm, oczywiście ciut większa byłaby tylko plusem, natomiast decydującym argumentem jest cena takiego urządzenia. Jeżeli są jakieś alternatywne rozwiązania bardzo proszę o informację.

pozdrawiam



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 08 lut 2014, 10:41

Kolego musisz sobie zdawać sprawę z tego że cena uzależniona jest praktycznie wyłącznie od samego systemu cięcia wodą (pompa + osprzęt). Mechanika xyz stanowi około 20-30% ceny to też zmiana pola pracy nie zmienia diametralnie ceny całego urządzenia.


Autor tematu
twofreckles
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2014, 10:20
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: twofreckles » 08 lut 2014, 10:44

Jasne.

Ale co jeżeli chodzi o materiał? Szkło nie jest tak twarde jak stal. Czy to nie ułatwia sprawy? Czy są urządzenia zrobione właśnie pod szkło? Cena 200 tyś. do naszyj zastosowań po prostu mija się z celem. Chyba, że nie trafiłem na firmę, która oferuję takie urządzenia w niższych cenach?

Dodam jeszcze, że przebieg nie będzie ogromny, innymi słowy potrzebowałbym półprofesjonalnego waterjeta.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: bubels » 08 lut 2014, 11:08

Alternatywnie jeden z forumowych kolegów produkuje coś takiego:

http://plotcomplex.com/index.php?id=Plo ... ckCutGlass

Właściwie to zwykły ploter wyposażony w inny rodzaj narzędzia tnącego.

A cena to 10% waterjet-a.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 08 lut 2014, 11:14

Szkło jest dosyć wymagającym materiałem, bez automatycznego podawania ścierniwa, piercing-u ciężko się obyć.
Może używana maszyna?
Stół do rozkroju szkła zamiast waterjeta? :twisted: Kolega bubels w ogóle orientuje się jak działa maszyna do rozkroju szkła? nie ma tam żadnej głowicy tnącej tylko kółko nacinające, chciałbym zobaczyć jak kolega "łamie" jakiś wzorek w szkle 19mm......


ibizpl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2013, 13:59
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: ibizpl » 10 lut 2014, 09:14

Wszystko zależy od budżetu.
Nowej nawet budżetowej maszyny nie da się kupić poniżej 300 tys, ale można się rozejrzeć za używanymi, ewentualnie za samą pompą a stół cnc i sterowanie komuś zlecić.

Trafiają się czasami okazje z rynku, ostatnio proponowano mi ByJeta Bystronica 4022 z 2006 r w cenie poniżej 50 000 $ - gdybym potrzebował druga maszynę to w tej cenie super okazja.
Ale z VATem i kosztami transportu i tak przekroczy 200 000.
Byjet 4022


kanewr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2013, 14:56
Lokalizacja: Wieluń

#7

Post napisał: kanewr » 10 lut 2014, 09:26

pracowałem trochę przy cięciu szkła i mogę powiedzieć że bez systemu przebijania się przez szkło piaskiem przy niskim ciśnieniu spowoduje bardzo dużo pękniętych elementów. Szkło nie ma idealnie jednorodnej struktury jak można sądzić i uderzenie z pełną mocą strumienia spowoduje pęknięcie szkła dlatego przy zakupie tylko water jeta tylko taki system wchodzi w grę


ibizpl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 18 sty 2013, 13:59
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: ibizpl » 11 lut 2014, 11:44

Jest wiele materiałów które przebija się przy niskim ciśnieniu 400-800 bar.
Szkło, plexi, granit, materiały warstwowe np. textolit, genaralnie materiały kruche albo takie które mogą się odwarstwiać.
Niektóre maszyny, jak ByJet mają na wyposażeniu wiertnicę przy głowicy, wtedy materiał przebija się tradycyjnie wiertłem, strumień wody ze ścierniwem tylko tnie materiał.
Byjet 4022


piterrr20
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 29 sty 2011, 14:47
Lokalizacja: ja to znam?

#9

Post napisał: piterrr20 » 11 lut 2014, 22:08

kanewr pisze:pracowałem trochę przy cięciu szkła i mogę powiedzieć że bez systemu przebijania się przez szkło piaskiem przy niskim ciśnieniu spowoduje bardzo dużo pękniętych elementów. Szkło nie ma idealnie jednorodnej struktury jak można sądzić i uderzenie z pełną mocą strumienia spowoduje pęknięcie szkła dlatego przy zakupie tylko water jeta tylko taki system wchodzi w grę
A ja sądzę, że prawie każdy waterjet się do tego nadaje, ponieważ można stworzyć dwa osobne programy. na jednym nanieść tylko punkty przebicia i jednocześnie zadać niskie ciśnienie na pompie. Następnie używamy drugiego programu do wycięcia konturów z odpowiednio wysokim ciśnieniem.
Nie wiem również jaki system masz na myśli. Bo w większości waterjetów osobno jest ustawiane ciśnienie i dawka ścierniwa dla przebijania i osobno dla cięcia. Teoretycznie powinno to działać lecz w praktyce wygląda to tak:
-zadajesz ciśnienie dla przebijania 500bar i 100g ścierniwa
-dla cięcia zadajesz kolejno parametry 3500bar i 320g
Startujesz program, maszyna przebija pierwszy punkt z niskim ciśnieniem i po przebiciu zaczyna ciąć kontur. I tu mamy pierwszy problem bo zanim pompa osiągnie wyższe ciśnienie to głowica przebędzie już pewną drogę i w tym miejscu szkło zostanie w najlepszym wypadku grawerowane. Idąc dalej załóżmy, że wyciąłeś pierwszy kontur i głowica jedzie do następnego, dojeżdża do punktu przebicia i co? I pompa stale jeszcze utrzymuje wysokie ciśnienie które spadnie do zadanych 500bar dopiero po otworzeniu zaworu co równa się jednocześnie z pękniętym szkłem.


Kopiusz
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 21 kwie 2012, 21:08
Lokalizacja: Wojkowice

#10

Post napisał: Kopiusz » 12 lut 2014, 07:39

Kolega Piterr20 dobrze prawi. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że pompa musi przebić szkło pod bardzo niskim ciśnieniem, żeby nie zniszczyć materiału, po wykonaniu wszystkich wpaleń (na które imho trzeba ustawić naddatki technologiczne), pompa osiąga przy cięciu normalne ciśnienie i gładko tnie szkło, więc nie ma w przypadku WJ do cięcia szkła tańszego rozwiązania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”