Kody dostępu do oprogramowania OMAX i MAXIEM

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych
Awatar użytkownika

Autor tematu
kali77
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 121
Rejestracja: 29 sty 2009, 14:44
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Kody dostępu do oprogramowania OMAX i MAXIEM

#1

Post napisał: kali77 » 06 gru 2011, 08:37

No ciągle mnie ten temat nurtuje...

Czy to jest nielegalne stosowanie takiej Smyczy na Klienta Water Jet-a?

Nie płacisz w terminie rachunków, bach! Maszyna stoi, produkcja stoi, nie dostaniesz kodów...

Jesteś nielojalny i kupujesz części eksploatacyjne na wolnym rynku, bach! Nie dostaniesz kodu...

Jak to jest? Można tak szantażować właściciela Water Jet-a i zamykać mu maszynę i oprogramowanie?
Przecież zapłacił za wszystko na samym początku...
Ostatnio zmieniony 06 gru 2011, 21:56 przez kali77, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 06 gru 2011, 17:41

Nie znam tego tematu, ale sprawa ma charakter bardziej ogólny.

Jeśli umowa licencyjna oprogramowania nakłada na Ciebie obowiązek korzystania z niego wyłącznie w różowych skarpetkach i żółtej czapce, to nie możesz ubrać się inaczej nawet jeśli zapłaciłeś sto tysięcy.
Taka jest umowa na którą się dobrowolnie zgodziłeś.

Dlatego z drobnymi wyjątkami omijam z daleka oprogramowanie, które nie jest na licencji GPL, nawet jeśli jest darmowe.
Ostatnio myślałem że padnę, jak na jednej stronie przeczytałem "to oprogramowanie jest wolne (w oryginale "free"), więc nie wolno go używać do celów komercyjnych".

Kupując maszynę trzeba pytać o wszystko, także o warunki licencji na oprogramowanie, bo inaczej łatwo się obudzić z ręką w nocniku ...

.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: jarekk » 06 gru 2011, 21:17

Ja coś takiego widziałem w PLC w elektrowni - Francuzi znaleźli sposób na przedłużenie kontraktu serwisowego. PLC wyłączyło się 2 tygodnie po jego końcu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kali77
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 121
Rejestracja: 29 sty 2009, 14:44
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: kali77 » 06 gru 2011, 21:45

tuxcnc, Bardzo ciekawie opowiadasz... widzę, że to poważny problem...

No więc licencja przewiduje tylko dwa przypadki:

1) zakaz modyfikowania oprogramowania;
2) zakaz udostępniania konkurencji.

Więc? Skąd ten kod?

Moim zdaniem to jest nielegalne.

Tylko na jakie paragrafy się powołać, aby z tym pójść do Sądu?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 06 gru 2011, 22:24

kali77 pisze:Tylko na jakie paragrafy się powołać, aby z tym pójść do Sądu?
Oczywiście przepis-wytrych kodeksu cywilnego.
Art. 415 Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Trudno iść do sądu, jak się żadnej szkody nie poniosło, a z drugiej strony jak szkodą jest utracony dochód, to można żądać odszkodowania w wysokości nawet przekraczającej wartość maszyny z oprogramowaniem, wystarczy udowodnić, że ktoś był gotowy zapłacić, a my nie mogliśmy pracy wykonać z powodu bezprawnego działania pozwanego.

Tylko to są zbyt poważne sprawy, żeby sobie na forum porad prawnych udzielać.
Chciałem tylko zasygnalizować, że możliwość zawsze istnieje.

A co do kodu, to przecież musi istnieć jakaś umowa określająca zasady jego udostępniania.
Może jednak jest coś na piśmie ?
Ustna obietnica, że kod zostanie udostępniony na każde żądanie, to też wiążąca umowa.
A jeśli o kodzie słowa nawet nie było, to już będzie chyba oszustwo, bo sprzedanie maszyny bez istotnego elementu jako pełnej całości.

Ale jak się sprawy nie zna, to tylko gdybać sobie można.
.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kali77
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 121
Rejestracja: 29 sty 2009, 14:44
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#6

Post napisał: kali77 » 06 gru 2011, 22:33

tuxcnc, Tak, zgadzam się w całej rozciągłości...

Tematu kodu w umowie sprzedaży maszyny OMAX, czy tam MAXIEM oczywiście nie ma... Widziałem te umowy i czytałem.

Nie płacisz w terminie? Szlaban na kod?...

Nie kupujesz części? Szlaban na kod?...

Nie podpiszesz umowy serwisowej, albo listu referencyjnego? Szlaban na kod?...

Oczywiście nie robią tego bezpośrednio. To jest w domyśle.

Aktualnie dają kod maksymalnie na 3 miesiące... Klient ma się bać i czuć kto tu rządzi.... I boją się ich.... Rozmawiam z nimi przecież.... Ale co zrobisz?.... nic.... Płacz i płać....

Czy to jest nielegalne?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: tuxcnc » 06 gru 2011, 23:01

Tak jak wcześniej napisałem, sprzedaż maszyny jako całości, ale bez istotnego elementu jest zwykłym oszustwem i oczywiście legalne być nie może.
Natomiast jeśli praktyki które opisujesz faktycznie mają miejsce, to jest na to kilka paragrafów i to kodeksu karnego, i to po kolei :
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.


Art. 287. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Jeżeli oszustwo popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.


Art. 288. § 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego
.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kali77
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 121
Rejestracja: 29 sty 2009, 14:44
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#8

Post napisał: kali77 » 08 gru 2011, 17:13

tuxcnc, Wiesz, bo mam z tym problem... Taki kod jest bardzo skuteczną metodą zmuszającą Klienta do lojalności... I bardzo mi utrudnia, jako nieautoryzowanemu serwisowi wejść na ten rynek... Po prostu Klienci boją się, że rozgniewają JS i wtedy masakra... A były już takie przypadki... I co wtedy?? Pozostają Niemcy i tamtejszy sprzedawca... a ceny są już wtedy w Euro.... Monopol normalnie....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”