Technijet-X2 z pompą SEP Quantum

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
bogdan61
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2011, 18:50
Lokalizacja: Gorzów

Technijet-X2 z pompą SEP Quantum

#1

Post napisał: bogdan61 » 19 cze 2011, 19:00

Witam Szanownych Forumowiczów.
na Targach w Poznaniu wystawiana była nowa maszyna(dla mnie nowa) z pompą Quantum.Uważnie obserwowałem prezentacje tej maszyny i podoba mi się fakt,że pompa potrzebuje zaledwie 14 KW dla ciśnienia 4.500 Bar.Jestem właśnie w fazie kończenia rozpatrywania ofert na zakup waterjeta dla naszej firmy i w budżecie którym dysponujemy,prezentowana maszyna wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.Uprzejmie proszę o ewentualne sugestie osób ,które spotkały się z taką pompą w praktyce,zwłaszcza,że na polskim rynku chyba nie ma jeszcze ani jednej pracującej tego typu pompy,a przedstawiciel producenta dopiero buduje swoje struktury,co jak sądzę ,przez pewien czas,będzie rodziło problemy serwisowe.Zależy mi na rzetelnych podpowiedziach.
Pozdrawiam



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#2

Post napisał: kamar » 21 cze 2011, 06:41

Hmm, nikt nie podjął tematu. Ani sprzedawca ani konkurencja. Troszku dziwne :)
Też byłem na targach i epatowanie potencjalnego klienta jedną, teoretycznie lepszą cechą maszyny, było nagminne. A już teksty " Jak pan nie ma naszej maszyny to pan nic nie ma",
doprowadzały mnie do szału.
Może to i trudne ale poszukaj Kolego kogoś kto na tej pompie robi.


Autor tematu
bogdan61
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2011, 18:50
Lokalizacja: Gorzów

#3

Post napisał: bogdan61 » 21 cze 2011, 09:42

No właśnie.Zupełny brak odzewu,ale być może ,że nie ma u nas jeszcze pracującej maszyny tego typu.Miałem nadzieję,że ktoś już zna te maszynki z pracy za granicą itp.Trudno tylko po prezentacji podjąć tak ważna decyzję.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#4

Post napisał: kamar » 21 cze 2011, 09:57

Poproś sprzedawce o namiary użytkowników. Prezentacje bywają różne. Kiedyś na jarmarkach cygan lutował garnki cyną roztapianą świeczką a w domu ni cholery nie łapała :)


Autor tematu
bogdan61
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2011, 18:50
Lokalizacja: Gorzów

#5

Post napisał: bogdan61 » 21 cze 2011, 11:38

już to zrobiłem.Tylko za oceanem użytkują z taką pompą.Powysyłałem maile i czekam.Ale chyba będzie się trzeba rozejrzeć za innym dostawcą z maszynami pracującymi w kraju.


www.kimla.pl
Posty w temacie: 26

#6

Post napisał: www.kimla.pl » 26 cze 2011, 16:43

Szanowny Kolego,

Ja oczywiście zapraszam do Częstochowy, ale wypowiem się co do tej pompy.

Wygląda fajnie, jest chcha, może nawet byłbym zainteresowany aby instalować ja w maszynach Kimla (dostałem taka propozycję) ale:

1. Nikt w Polsce takiej pompy nie używa
2. Nikt nic nie wie o jej trwałości -pracują od roku.
3. Rozwiązanie jest nietypowe więc części też.
4. Producent jest na drugim końcu świata.
5. Deklarowany przez sprzedawcę koszt wymiany uszczelnień to ok 750 EUR, więc kilkaktotnie wyższy niż np. w firmie Kimla gdzie to jest ok 85 EUR.

No ale najlepsze zostawiłem na koniec.

Jak Koledzy już przekazali wcześniej deklarowana przez sprzedawcę moc pobierana przez pompę to tylko 14 kW, więc pokusiłem się o prosta kalkulację.

Dane pochodzą z oficjalnych materiałów dotyczących pompy Quantum ze strony producenta.

Moc dostarczona do głowicy to wydatek na wyjściu pompy w m3/s razy ciśnienie w Pa.

Najpierw musimy pozamieniać jednostki:

3.2 l/min = 0,00005666 m3/s
3800 bar = 380000000 Pa

Moc na głowicy = 0.00005666 * 380000000 = 21530W = 21,5 kW

Więc jakim cudem z 14 kW zrobiło się nagle 21 kW ???
Perpetum mobile zbudowali? To się Nobel należy!

Dziwi również fakt, że nigdzie w oficjalnych materiałach nie podano mocy elektrycznej owej pompy, jednak na podstawie pobieranego prądu deklarowanego w karcie katalogowej można obliczyć że maksymalna pobierana moc tej pompy to ponad 58 kW (3 fazy 60A, 460V)

Wielu klientów odwiedzających targi wzięło zapewnienia o tak niskim poborze energii za fakt i nie analizowało czy to w ogóle możliwe.
Ewidentne wprowadzanie w błąd klienta przed zakupem urządzenia nie najlepiej wróży na przyszłość.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#7

Post napisał: pitsa » 26 cze 2011, 19:04

kamar pisze:epatowanie potencjalnego klienta jedną, teoretycznie lepszą cechą maszyny, było nagminne.
Niestety tym razem nie mogłem być na targach. Czy chodziło o likwidację uderzeń hydraulicznych przy zmianie parametrów pacy pompy czy coś innego? Na tym filmie coś takiego pokazują:

Tutaj pokazówka o poborze prądu:
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


www.kimla.pl
Posty w temacie: 26

#8

Post napisał: www.kimla.pl » 26 cze 2011, 19:46

Szanowni Koledzy,

Uważam, że przytoczone filmy nie dowodzą większej sprawności ponieważ nie wiemy w jakich warunkach był przeprowadzany test.
Nie wiemy jakie było ciśnienie i jaka była założona kryza a pobierana moc zależy od wydatku pompy i ciśnienia na wyjściu.
Równie dobrze dla pompy wzmacniaczowej można założyć mniejszą kryzę lub ustawić mniejsze ciśnienie i wskazania będą podobne.

Dodatkowo indukcyjny charakter silnika w pompie wzmacniaczowej powoduje przepływ prądu biernego który nie ma wpływu na naliczoną energię zużytą. W prostowniku sterownika serwonapędu nie ma tego zjawiska i zawsze prąd pokazywany na zwykłym mierniku będzie niższy. Rzetelny test powinien pokazać licznik energii elektrycznej, w którym to uwzględniane są wszystkie te zagadnienia.

Kolejny dowód uprawdopadabniający manipulację to fakt, że dla tej właśnie pompy w danych technicznych producent napisał że maksymalny pobór prądu to 60A.
Nie wiemy również czy miernik cęgowy miał funkcję True RMS niezbędną do poprawnego pomiaru prądów zmiennych nie będących sinusoidą -pomiary mogły być dość przypadkowe.

Jeśli by nawet założyć, że pomiary były robione przy takich samych parametrach wyjściowych ciśnienia i przepływu to zakładając że pompa wzmacniaczowa ma ok. 77% sprawności to w/g wskazań miernika sprawność pompy serwo wyniosła by sporo ponad perpetum mobile, co wykazuje co najmniej daleko idącą nierzetelność w tej demonstracji.


wstepien
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2011, 14:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: wstepien » 28 cze 2011, 14:45

Witam Panów, przepraszam ale nie znałem wcześniej tego forum, pozdrawiam wsystkich użytkowników. Na pewno się nie chowamy, wręcz przeciwnie, zresztą zarówno moja skromna osoba jak i firma Techni Waterjet działają na rynku od wielu lat. Co do wypowiedzi Pana Przemka Kimli, nie zgadzam się z jego obliczeniami. Potencjalnych zainteresowanych proszę o bezpośredni kontakt ze mną pod email [email protected] oraz telefon 502 90 97 97.

Pozdrowienia,

Wiktor Stępień
Techni Waterjet Europe
www.techniwaterjet.com.pl

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#10

Post napisał: pitsa » 28 cze 2011, 17:21

Witam, ciekawski jestem. :-)

Mam bezpośrednie i ogólne pytanie na temat tej pompy. Skoro jest ona taka dobra i daje precyzję ustawiania jej wydajności bez skoków ciśnienia (tak wyczytałem ze strony), to czy można ustawić ją na pracę pulsacyjną. Mam na myśli wyrzuty strugi z jakąś określoną częstotliwością na przykład 10Hz.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”