Pomoc w wyborze

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Pomoc w wyborze

#1

Post napisał: luki158 » 12 mar 2021, 20:37

Szukam opinii ludzi pracujących na waterjetach, chodzi mi konkretnie o częste awarie które występują, i u jakich producentów. Budżet to ok 300 tyś i szukam czegoś co się nie będzie psuło, a jeśli już tak się stanie to chciałbym mieć dobry serwis.



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze

#2

Post napisał: bartuss1 » 12 mar 2021, 20:42

a dostawce garnetu masz? bo moiz najomkowie szybko sie tego pozbyli jak nie było gdzie piachu kupić.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Re: Pomoc w wyborze

#3

Post napisał: luki158 » 12 mar 2021, 20:54

Spokojnie, akurat z tym nie ma problemu.


pei15
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:38

Re: Pomoc w wyborze

#4

Post napisał: pei15 » 13 mar 2021, 22:13

Akurat z dostępnością garnetu nie ma problemu.

Ja mam jako takie doświadczenie z dość starą maszyną flow z 2002 roku, produkcja niemcy, sterowanie sinumerik 810d.
Serwis fabryczny z flow- to przy starej używanej maszynie raczej zbankrutujesz- drogo.

Generalnie są to dość proste maszyny, więc sam ją serwisuje.
Największe problemy to ze względu na wiek- elektronika. Miałem dwa razy problemy z komputerem nc- simodrive 611, na szczęście jest kilka serwisów w Polsce, które to ogarną w rozsądnych pieniądzach.

Oryginalne części do flow dostępne bez problemu, nawet do takiej starej maszyny. Minus- oryginały ceny wysokie, plus- wielki wybór zamienników w rozsądnej cenie.
Pompa wzmacniaczowa flow- prosty serwis- bez problemu samemu do ogarnięcia, zero problemów, wszystkie części dostępne od ręki oryg./zamiennik.

Pompy firm typu BFT, uhde/thyssen - ceny części bardzo wysokie, mało zmienników, więc lepiej unikać.

Ogólnie temat rzeka.
W tym roku będą najprawdopodobniej w Polsce do sprzedania dwie maszyny- 3x12m waterjet sweden pompa 37kw KMT, sterowanie fanuc i hg ridder.de 4x2m - dwie głowice i dwie pompy 37kw KMT, sterowanie siemens, mogę podesłać więcej info na priv, jeżeli będziesz zainteresowany.


Autor tematu
luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Re: Pomoc w wyborze

#5

Post napisał: luki158 » 14 mar 2021, 11:49

Szukam czegoś co nie będzie się psuło, patrzyłem na Kimle, słyszałem różne opinie i ciężko wyciągnąć jakieś wnioski czy są to maszyny warte uwagi. Jeśli możesz to podeślij mi na priv dane do tych maszyn, i orientacyjnie ceny.

Awatar użytkownika

Piotr_W
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 28 maja 2014, 16:08
Lokalizacja: Łódzkieee

Re: Pomoc w wyborze

#6

Post napisał: Piotr_W » 15 mar 2021, 14:32

Cześć,
Jako były już operator mogę polecić pompę i podajnik ścierniwa od KMT. Pompa łatwa w serwisie z poziomu pracy operatora - uszczelnienia, olej, rurki i kostki. Dobry dostęp do części i serwisu. Na pewno trzeba zadbać o jakość wody, musi być stosunkowo czysta i miękka. Więc w instalacji musi być zmiękczacz wody.

W obecnej firmie mamy Accustream (pompa i podajnik) i tu już powiem szczerze że to jakaś porażka konstrukcyjna. Wymiana uszczelnień wodnych to męczarnia, a olejowych to katorga. Uszczelnienia wodne ciekną już po około dwóch tygodniach, olejowe loteria ale raz na kwartał dla świętego spokoju bo żeby się tam dostać trzeba zniszczyć wodne. Podajnik lubi się zacinać z racji swojej konstrukcji, jak go zalejesz to masz każdorazowo 15minut zabawy w rozkręcanie i suszenie. W KMT też jak zaleje trzeba się chwile pobawić ale jest specjalny otwór odprowadzający wodę dzięki czemu nie zalewa całego podajnika.Podajnik jest sterowany proporcjonalnie - większa precyzja w dawkowaniu ścierniwa.

Obie opisane pompy wzmaczniaczowe, co do stołu się nie wypowiem bo jaki by on nie był to nie było problemów. A przerabiałem Kimle, Ancore i Flow'a.


pei15
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:38

Re: Pomoc w wyborze

#7

Post napisał: pei15 » 15 mar 2021, 19:13

luki158 pisze:
14 mar 2021, 11:49
Szukam czegoś co nie będzie się psuło, patrzyłem na Kimle, słyszałem różne opinie i ciężko wyciągnąć jakieś wnioski czy są to maszyny warte uwagi. Jeśli możesz to podeślij mi na priv dane do tych maszyn, i orientacyjnie ceny.
Jeżeli chodzi o kimle to nie miałem do czynienia, tutaj na forum widziałem, że użytkownik @Brezniew walczył z taką kimlą to może się wypowie.
Na dniach będę miał zdjęcia to podeślę, rok produkcji to ok 2008, cena poniżej budżetu.
Piotr_W pisze:
15 mar 2021, 14:32

W obecnej firmie mamy Accustream (pompa i podajnik) i tu już powiem szczerze że to jakaś porażka konstrukcyjna. Wymiana uszczelnień wodnych to męczarnia, a olejowych to katorga. Uszczelnienia wodne ciekną już po około dwóch tygodniach, olejowe loteria ale raz na kwartał dla świętego spokoju bo żeby się tam dostać trzeba zniszczyć wodne.

Obie opisane pompy wzmaczniaczowe, co do stołu się nie wypowiem bo jaki by on nie był to nie było problemów. A przerabiałem Kimle, Ancore i Flow'a.
Zasadniczo accustream to teraz pompy hypertherm. W tych starych, sprzedawanych pod marką accustream wzmacniacz był bardzo podobny do tego we flow 60k - cylindry przykręcane, jeżeli się dobrze gwintów nie zabezpieczy to jest wesoło przy odkręcaniu. Ja odkręcałem w pompie flow cylinder po 10 latach postoju, to niestety jeden się uszkodził.

Podajnik ścierniwa flow jak i samo dozowanie działa bezproblemowo, w sumie to jedyne elementy, które się mogą zużyć to membrany i gumka na zaworze.

Warto zwrócić uwagę na to z jakim oprogramowaniem jest maszyna, bo to jak będzie szło cięcie głównie zależy od programu. Igems, flowmaster i program z omaxa można spokojnie polecić.

Starych pomp korbowych od flow lepiej jest unikać, podobno trudno jest do nich z częściami.
Na stole tnącym najważniejsze jest żeby prowadnice i napędy były dobrze osłonięte, a tak to raczej nie powinno się nic psuć.
Z góry można odrzucać takie wynalazki jak z maszyny z Omaxa- Maxiem/global max na prowadnicach jak w taniej plaźmie :mrgreen: a cena kosmiczna.


Autor tematu
luki158
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 208
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:20

Re: Pomoc w wyborze

#8

Post napisał: luki158 » 15 mar 2021, 19:42

Chętnie posłucham kogoś kto ma większe pojęcie w WJ niż ja, przy tych maszynach nie wiem na co zwracać uwagę. Więc wolę się dokładnie przygotować do oględzin, na pewno wezmę kogoś ze sobą kto ma większe pojęcie. Powiedzcie mi jeszcze jakie są mniej więcej koszty cięcia za godzinę. Chodzi mi o zużycie prądu i garnetu, powiedzmy że materiał to blacha aluminium 20mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”