Proste skanowanie obrysu elementu .

Oprogramowanie i systemy pomiarowe

Autor tematu
mdario41
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 125
Rejestracja: 13 maja 2007, 22:29
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Proste skanowanie obrysu elementu .

#1

Post napisał: mdario41 » 22 kwie 2014, 09:18

Witam.
Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi jak zeskanować najprościej obrys elementu ?
Chodzi o płaszczyznę XY .

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

Dividi
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2007, 12:35
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Dividi » 28 kwie 2014, 13:03

Jeżeli tolerancja powyżej +-0.3mm to robię zdjęcie z góry i trasuję je w programie wektorowym. Ważne aby krawędź elementu była na jednym poziomie inaczej wymiary będą odbiegały. Później skaluję wektor do rzeczywistych wymiarów.
Jeżeli coś mam zwymiarować z większą dokładnością robię to na cnc lub drążarce( jeśli element jest metalowy) i spisuję punkty które przenoszę także do programu wektorowego i łącze je.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 03 maja 2014, 14:18

Dividi pisze:Jeżeli tolerancja powyżej +-0.3mm to robię zdjęcie z góry i trasuję je w programie wektorowym.
Metoda jest dobra dla małych elementów i detali gdzie kształt nie jest krytyczny. Aparat zniekształca obraz ponieważ brzegi elementu znajdują się dalej od obiektywu niż środek . Przy powiedzmy króliczku z playboya nie ma to znaczenia ale np uszczelka pod kolektor już się nie uda bo zniekształcenia są na poziomie milimetrów .
Ja najczęściej korzystam ze skanera . Najlepiej skanować w odcieniach szarości . Dobrze jest żeby krawędzie miały silny kontrast , jeśli element czy szablon jest jasny to maluje krawędzie czarnym mazakiem . Jeśli elementu nie można włożyć do skanera to obrysowuje kontury czarnym długopisem i skanuje taki obrys . Jeśli element jest za duży do skanera to trzeba go podzielić i dorysować jakieś punkty orientacyjne żeby dało się go łatwo połączyć w kompie . Niektóre detale szybciej jest narysować z "natury" niż bawić się ze skanowaniem . Na koniec wydruk w skali 1:1 porównanie z oryginałem i ewentualne drobne poprawki .

Awatar użytkownika

Dividi
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2007, 12:35
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Dividi » 04 maja 2014, 12:10

Aparat zniekształca obraz ponieważ brzegi elementu znajdują się dalej od obiektywu niż środek
Tak jest , bez korekcji się nie obędzie.Obiektyw powinien posiadać jak najmniejszą dystorsję.
Czym większy element tym większa niedokładność. Przy 3m obiekcie i moim obiektywie niedokładność jest już na poziomie kilku milimetrów. Dystorsję można poprawić programowo.
Skaner - ciekawe rozwiązanie do płaskich ,małych elementów , w moim przypadku raczej się nie sprawdzi. Ale gdyby użyć mobilnego skanera np. .Może ktoś testował ?

Awatar użytkownika

wojtek5477
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 10 kwie 2014, 17:44
Lokalizacja: Mielec

#5

Post napisał: wojtek5477 » 04 maja 2014, 12:33

U mnie na firmie posiadamy skaner 3D, na którym wykonujemy usługi. To już jest urządzenie które rozwiązuje wszystkie problemy związanie z tworzeniem modelu. Może zarówno służyć do wykonania modelu 3D jak i nawet do porównania wykonanego detalu z modelem "idealnym" poprzez stworzenie kolorystycznej mapy odchyłek.
Fachowo i niedrogo :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Oprogramowanie pomiarowe”