Rysunek złożeniowy zespołu napędowego

Kilka pytań

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Seafang
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2019, 21:08

Rysunek złożeniowy zespołu napędowego

#1

Post napisał: Seafang » 20 maja 2019, 21:41

Witam, mam za zadanie wykonać rysunek złożeniowy podzespołu wałka wyjściowego w oparciu o poniższy rysunek:
Obrazek

Mam kilka nurtujących pytań. Jako D przyjąłem 75mm, w miejscu które wskazuje 1 będą znajdować się dwa łożyska kulkowe zwykłe. Dolne łożysko opiera się z jednej strony o czop D max, z drugiej o pierścień osadniczy sprężynujący zewnętrzny. W zadaniu mamy posługiwać się normami. Odczytałem, że dla mojego łożyska (ozn 6215 d=75mm, D=130mm, B=25mm, R=1,5mm, dmin=82mm, dmax=121mm). Według rysunku czop zabezpieczający ma mieć 121mm, jednak jakim cudem może mieć tyle jeśli będzie się wtedy stykać z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem łożyska. To nie ma żadnego sensu, dlatego też stwierdziłem, że zapewne chodzi o maksymalną średnice która będzie się stykać tylko z dolnym pierścieniem łożyska. Tylko, że w normie nie ma takich informacji. Jak dobrać średnice tego czopa? Czy czop w takiej sytuacji może sięgać tuż przed pierścień zewnętrzny, czy też nie może przekroczyć pierścienia wewnętrznego?
Kolejne pytanie dotyczy górnego łożyska, a mianowicie tulei poniżej łożyska. Niestety nie zostały udostępnione nam normy związane z tulejami, mogę więc stworzyć ją według mojego planu (byle nie wystawała powyżej pierścienia wewnętrznego łożyska)?
Mam jeszcze wątpliwości co do wpustu na podkładkę łożyskową nad górnym łożyskiem. Na rysunku widać jak jest przedstawiony. Natomiast w normie sięga on czopa pod łożysko. Czym się kierować?
Na razie to wszystko, z góry dziękuje.




adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Rysunek złożeniowy zespołu napędowego

#2

Post napisał: adadur » 05 cze 2019, 09:56

Kolego przedstaw nam polecenie w tym zadaniu.

Wydaj mi się że nieco zboczyłeś myślami w szczegóły rysunkowe a zapomniałeś i idei działania tego zespołu walka.
Z tego co widzę/wg mnie to m.in. twoim zadaniem jest uzupełnienie tego rysunku - na rys. brakuje łożyskowania wałka.
Piszesz w łożyskach kulkowych - otóz nie możesz obu łożysk tego typu zastosować - co najmniej jedno powinno być łożyskiem kulkowym skośnym (lub innego typ - takiego, które przeniesie siły wzdłuż wałka powstające od współpracy kół zębatych o zębach skośnych), drugie (tu dolne) może być kulkowym.
Łożysko typu kulkowe skośne wymaga napięcia ... przejrzyj rys. w necie i zauważ że bieżnia dolna i górna jest specyficznie zaparta a napięcie jest dopasowywane np. podkładkami na pokrywce lub dokręceniem nakrętką i odpowiednim zabezpieczeniem (powiedzmy, coś jak piasta w samochodzie).
Przemyśl ten projekt pod tym kątem a twój wykładowca wymiary ci już w pewnym stopniu odpuści ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”