Strona 1 z 2

Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 12:07
autor: Qatooo83
Witam,
Mam problem z rysunkiem wykonawczym zębnika i chciałbym zadać kilka pytań. Jestem osobą, która nie do końca jeszcze umie i rozumie interpretować rysunek techniczny i prosiłbym o pomoc. Na zajęcia projektowe mam zrobić rysunek wykonawczy takiego zębnika a konkretnie jego wersje 2:
RYSUNEK ZEBNIKA.png
Zębnik
Jak pisałem wcześniej niestety nie potrafię zidentyfikować, gdzie znajdują się łożyska, pierścienie itd - bo się na tym nie znam. Niestety ale prowadzący dali nam tydzień na przygotowanie tego projektu, a z racji tego, że zbliża się sesja jest również sporo innych zaliczeń i przez pracę nie mam tyle też czasu żeby przestudiować książki opisujące jak takie zębniki się rysuje/wymiaruje itd.

Powracając do tematu mam narysować w.w zębnik przy czym z katalogów i podanych norm muszę dobrać odpowiednie elementy i na ich podstawie też zwymiarować ten zębnik.

Mam tutaj też taki rysunek:
MOJ WALEK DO CNC.png
Rysunek
I moje pytanie brzmi, czy ten rysunek jest dobrze narysowany ? i ew musiałbym dobrać z katalogów odpowiednie lożyska itd. i je tylko oznaczyć czy trzeba zrobić coś jeszcze ?

Ew prosiłbym też o identyfikację właśnie tego gdzie znajdują się łożyska na tym wale i inne jego elementy z którymi on pracuje.

Pozdrawiam

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 12:19
autor: abcdef
łożyska tam gdzie jest najmniejsza chropowatość, walcowość i pole tolerancji. Rowek pod wpust nie jest za krótki tam? xd
Dziwne to masz bo z prawej na łożysko masz Ra0.8 a z lewej Ra1.6? Po co otwory osiowe jak masz gwint na wałku? Dno rowka źle zwymiarowane

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 12:47
autor: Qatooo83
Dodane 3 minuty 15 sekundy:
Chciałbym jeszcze zapytać czy ja to dobrze interpretuje, wiec :
RYSUNEK ZEBNIKA.png
1. to będzie jakaś nakrętka zabezpieczająca ?
2. pierścień zbezpieczający ?
3. to będą właśnie łożyska ?
4. to nie wiem co to jest ? koło zębate ?

Dodane 1 minuta 21 sekundy:
A rysunek jest kolegi, który też miał takie coś na zaliczenie kilka lat wcześniej. Niestety nie wiem dlaczego z prawej strony jest Ra0.8 a z keweh Ra1.6 - jeśli go spotkam na pewno poproszę go o wytłumaczenie :)

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 13:43
autor: kolec7
Student PP?

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 13:51
autor: Qatooo83
zgadłeś

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 17:35
autor: GregoryS
1. nakrętka typu KM
2. pierścień zabezpieczający (podkładka z językiem), do tego nie jest potrzebny dłuższy rowek jak ktoś putał wyżej
3.łożysko, zazwyczaj tolerancja wymiaru "k"
pomiędzy łożyskiem a nadzianym kołem zębatym pierścień dystansowy
4.koło zębate osadzone na wielowypuście równoległym lub ewolwentowym. Dokładnie to trzeba zajrzeć do PN jak na załączonym obrazku.

Analizując drugi rysunek, tolerancje m6 przy średnicach 30,40,45, jako powierzchnie nie wymagające specjalnej troski, bym sobie darował.
Ogólnie ⌀ zewnętrzne nietolerowane przyjmuje się h13, a w tym przypadku -0,1 czy -0,2 mm nie ma większego znaczenia.

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 18:12
autor: Seb.Maz.
Hmm lozyska zastosowalbym na miejscu kolegi skosne rolkowe albo kulkowe. Na rysunkach pokazane jest ze kola z zebami skosnymi. W teorii da sie dobrac tak katy poszczegolbych zebatek zeby niwelowac sile wzdluzna ale na takie cos raczej bym nie liczyl. Chociaz swoja droga lozyska walcowe posiadaja niekiedy bierznie pod dodatkowy pierscien ustalajacym ale to przy minimalnych silach wzdluznych. Np ustalanie walu korbowego w modocyklu.

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 23:10
autor: Duszczyk_K
2 to podkładka do łożysk MB.
Będąc precyzyjnym na rysunku 3 oznaczyłeś czop pod łożysko, samo łożysko jest opisane jako "katalog CBKŁ" Swoją drogą skrót CBKŁ to właśnie Centralne Biuro Konstrukcyjne Łożysk.

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 05 gru 2018, 23:39
autor: Qatooo83
Dzięki, bardzo pomogliście, nakrętkę i podkładkę już dobrałem do tej średnicy. Co do łożysk prowadzący powiedzieli, że mamy dobrać po prostu toczne, takie które będą pasowały (chyba nie jest to tu aż tak ważne, bo celem jest sprawdzenie naszego rysowania/rozumienia rysunku - przynajmniej tak sądzę).

Mam jeszcze pytanie odnośnie elementów z prawej strony wału, mianowicie:
NAKIEŁKI.png
zaznaczone elementy są to otwory ? tak jak to kolega narysował ? czy nakiełki ? bo wiem, że takie coś też występuje

i jeszcze jedno pytanie jeżeli dobrałbym do tego wału łożyska toczne kulkowe (tak jak wspominał kolega wyżej) to będę musiał zaznaczyć na rysunku podcięcia obróbkowe a nie do końca wiem jak to zrobić, chyba że jest możliwość dobrania takiego łożyska żeby takich podcięć nie robić przy takich wymiarach wału ?

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

: 06 gru 2018, 07:16
autor: Duszczyk_K
Są to otwory. Na czopie tym są osadzone łożyska, ale w jaki sposób zabezpieczyć je przed zsunięciem się w prawo? Co prawda łożysko jest osadzone na wcisk, ale istnieje ryzyko, że przy zadziałaniu sił wzdłużnych łożysko może sobie spaść, czy wysunąć się z wałka. Dlatego w czole wałka są 2 otwory na śruby którymi przykręcona jest podkładka która dociska łożysko do kołnierza na wałku. Tu masz coś podobnego (podkładka zgubiła się) https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... mrc&uact=8
Zjawisko karbu znasz? Jeśli wykonasz podcięcie na ostro, to naprężenia w tym miejscu będą wysokie, by tego uniknąć stosuje się podcięcia, mimo iż wał ma wtedy mniejszą średnicę to naprężenia w materiale "lepiej układają się". Więc nie ma szans, trzeba zrobić podcięcie. Wpisz sobiew google i znajdź rysunek z wymiarami podcięć...
Jeszcze co do tego otworu w czole wałka, Jak myślisz, łatwo jest wywiercić otwór z płaskim dnem? No niby się da, ale trzeba to robić frezem na sztywnej maszynie... a jakby tak wywiercić wiertłem? łatwiej? a jak już wywiercisz to jak nagwintować ten otwór tak by zwoje dochodziły do samego końca? (zwykły gwintownik ma początek który prowadzi gwintownik i ta część nie wykonuje gwintu, więc zwykłym gwintownikiem nie zrobisz takiego gwintu....

Swoją drogą nakiełki też by się przydały... Pomyśl sobie jak byś wziął kawałek pucka metalu i chciał to wyrzeźbić na tokarce to jak to zrobić krok po kroku, tak dla siebie by zrozumieć temat. Tylko przemyśl tak ze szczegółami..... Jak zamocować ten wałek w tokarce, w jakiej kolejności obrabiać...