Strona 1 z 1

Rysunek tarczy

: 08 paź 2018, 10:10
autor: madzia2161
Witam wszystkich użytkowników :)
Czy jakiś miły użytkownik mógłby sprawdzić poprawność mojego rysunku?
Bardzo bym była wdzięczna :)
( wymiary na drugim rysunku są wyskalowane)

Re: Rysunek tarczy

: 08 paź 2018, 14:34
autor: abcdef
w szkole/uczelni niech ci go gość sprawdzi.

Re: Rysunek tarczy

: 08 paź 2018, 15:25
autor: czeplin80
tak to jest jak sie imprezuje ,a pozniej wszystko na ostatnia minute :):):):):):)

Re: Rysunek tarczy

: 08 paź 2018, 18:37
autor: madzia2161
Dzięki za pomoc!
Projekt jest potrzebny za miesiąc... Pisząc tu na forum miałam nadzieję, że ktoś pomoże mi uzupełnić braki lub skorygować błędy.
Pozdrawiam cieplutko

Re: Rysunek tarczy

: 10 paź 2018, 23:25
autor: Duszczyk_K
Troszeczkę nie rozumiem, przerysowałaś rysunek z kartki zmieniając wymiary i pytasz się czy jest dobrze?
Jeśli tylko o to chodzi to jest.... ŹLE.
Czy możesz z łatwością przeczytać wymiary fi 20H8 i fi 70? nie przeszkadza ci tam jakaś kreska? linie osi nie powinny włazić na tekst.
Do czego odnosi się wymiar R10? (Prawy górny róg)
Linia wymiarowa od wymiaru 8 < 130 trochę Ci krzywo wyszła.

A tak w ogóle to się zastanawiam, na czole wałka jest kanałek o szerokości 10mm. Kanałek ten ma głębokość 10mm. Podtoczenie na średnicę fi 20 też ma głębokość 10mm czyli dno kanałka i dno podtoczenia będzie tą samą powierzchnią. Natomiast na rzucie po prawej stronie jest linia "rozdzielająca" tę powierzchnie.jakby linia wyznaczająca kanał była o 2mm za długa...

Re: Rysunek tarczy

: 10 paź 2018, 23:38
autor: TOP67
Zastanawiające są proporcje tego rysunku. Średnica 70 mm jest ewidentnie mniejsza od grubości 45 mm. Otwór na śrubę fi 10 jest ze dwa razy mniejszy od grubości 10 mm.

Re: Rysunek tarczy

: 12 paź 2018, 08:26
autor: madzia2161
Dziękuję Panom za pomoc, zapomniałam pozmieniać wymiary, ponieważ wcześniej skalowałam.
Nie chcę zakładać drugiego postu ale chciałabym się dowiedzieć z jakiego półfabrykatu mogłabym wykonać tę tuleję.
Może być to pręt walcowany, czy lepiej byłoby zrobić odlew?

Re: Rysunek tarczy

: 15 paź 2018, 12:18
autor: Duszczyk_K
Może najpierw Ty nam pomóż mówiąc coś o tym detalu. Gdybyś miała wykonać 1 czy 5 sztuk to czy opłacało by się angażować do tego kuźnie (czy odlewnie)? Grzać w piecu detal (dużo energii na to pewnie pójdzie co?) tylko po to by zaoszczędzić troszkę wiórów przy tokarce...
Z drugie strony gdyby wykonać tego milion sztuk (a z każdej sztuki odpada tak na oko z 50% materiału) to ile można zaoszczędzić materiału? ile wiórów mniej do toczenia....

Re: Rysunek tarczy

: 16 paź 2018, 09:23
autor: adadur
madziu, po pierwsze narysuj ten detal w skali 1:1 ... rysujesz w AutoCADzie to w modelu oczywiście - potem przez viewport przerzucisz go by wstawić w ramkę w skali. Na rysunku jest sporo błędów - wg mnie na skraju zaliczenia - ale nie ma sensu ich opisywać bo powinnaś zacząć od "kultury" rysunku i zaznajomienia z podstawami. Zmień czcionkę na techniczną (np. geniso), linie detalu rysuj na warstwie 0 (lub AM_0, lub nadaj własną ale w kolorze białym/czarnym), linie wymiarowe i wymiary daj na przykład na nowej warstwie o jakimś kolorze (np. zielony), kreskowanie na nowej warstwie np. czerwonej itd, porozkładaj wymiary zgodnie z zasadami - poza obszar detalu w równych odstępach - jakiś w podręczniku znajdziesz, nie powielaj błędów z przerysowywanego rysunku (tak ma błędy). Jeśli masz pojęcie o technologi obróbki podejdź do wymiarowania w ten sposób jakbyś miała go wykonać, użyj chropowatości Ra ... itd itd ... wrzuć po swoich poprawkach to rysunek dopieścimy na 6 ;-)

Półfabrykat: Wydaje się, że jest to element obrotowy - pracujący obrotowo ... wykonał bym go z odkuwki (pręt kuty) - dlaczego odkuwka zapytaj tego kto cię uczy), reasumując podajesz: rodzaj materiału (tu pręt kuty), gatunek materiału i wg jakiej normy.