oznaczenia na rysunku technicznym

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
baszawez
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 19 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Kraków

oznaczenia na rysunku technicznym

#1

Post napisał: baszawez » 07 lip 2017, 14:31

Witam
Na kilku rysunkach technicznych spotkałem się z takim symbolami otworów
https://zapodaj.net/28bcb84f95393.jpg.html
W Dobrzańskim się doczytałem, iż są to symbole graficzne nitów. Ale to chyba powinno się je wstawiać na połączeniach a nie na normalnym otworze w blasze.
Próbowałem znaleźć jakiego nita przedstawia dany symbol, ale google nic mi nie pokazało.



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: Steryd » 07 lip 2017, 17:00

A to nie chodzi o punkty odniesienia dla programistów?
https://www.google.pl/search?client=ms- ... AoIglk-AOM:
Można?
Morzna!!!


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: oznaczenia na rysunku technicznym

#3

Post napisał: peritus » 07 lip 2017, 17:10

baszawez pisze: chyba powinno się je wstawiać na połączeniach a nie na normalnym otworze w blasze.
Próbowałem znaleźć jakiego nita przedstawia dany symbol, ale google nic mi nie pokazało.
Dobór i zastosowanie symbolu do danego rozmiary nita jest dowolny ale musi być konsekwentnie używany w całej dokumentacji w której ten symbol występuje.
Przypisania symboli graficznych nitów do konkretnych rozmiarów nitów dokonuje projektujący połączenie nitowane.
W opisie nad tabliczką rysunkową rysunku złożeniowego/montażowego podaje się symbol i konkretny rozmiar Φ nita przypisany temu symbolowi.
Na rysunkach wykonawczych elementów do nitowania też można podać ten symbol do otworu pod ten konkretny nit, i różnych otworów pod te nity co ułatwi identyfikację otworów w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością różnych nitów . W uwagach nad tabliczką neleży podać wtedy symbol i średnicę przypisanego mu otworu takiego samego jak symbol nita do tego otworu na rysunku złożeniowym/montażowym.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2017, 17:19 przez peritus, łącznie zmieniany 2 razy.


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#4

Post napisał: bartoszmista » 07 lip 2017, 17:16

Zdecydowanie bazy obróbkowe (np. pomocne dla programistów CNC). Ale dla pewności najlepiej jakbyś wstawił chociaż wycinek / przykład takiego rysunku. Nity chyba się dodatkowo opisuje - coś w stylu linii odniesienia z liczbą i w tabelce rodzaj i nr normy - no nie?


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#5

Post napisał: peritus » 07 lip 2017, 17:26

Steryd pisze:A to nie chodzi o punkty odniesienia dla programistów?
bartoszmista pisze:Zdecydowanie bazy obróbkowe (np. pomocne dla programistów CNC).
Nitowanie na montażu, w terenie przeprowadza CNC, programista czy nitowacz?
To dla nitowaczy przeznaczone są te symbole graficzne nitów i otworów pod nie, aby ułatwić pracę i nie pomylić nitów!


Autor tematu
baszawez
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 19 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: baszawez » 07 lip 2017, 20:25

peritus
To jest to, czyli dobrze myślałem. Z tym, że który symbol do jakiego nitu to już konstruktor/projektant dowolnie dobiera


Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

#7

Post napisał: Bostom » 08 lip 2017, 05:27

Spotkałem takie oznaczenia na rogu detalu jako bazę, spotkałem też w otworach jako oznaczenie otworów pod kołki ustalające.


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#8

Post napisał: bartoszmista » 08 lip 2017, 08:36

Przyznam się szczerze że sam już nie wiem. Bez rysunku możemy sobie gdybać... nity powinny być jakoś dodatkowo opisane. Chociaż ten pierwszy symbol z linku to faktycznie nit, zmyliły mnie symbole 3 i 4 (dla tokarza to bazy hehe)


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#9

Post napisał: peritus » 08 lip 2017, 10:32

bartoszmista pisze:Przyznam się szczerze że sam już nie wiem. Bez rysunku możemy sobie gdybać... nity powinny być jakoś dodatkowo opisane. Chociaż ten pierwszy symbol z linku to faktycznie nit, zmyliły mnie symbole 3 i 4 (dla tokarza to bazy hehe)
Rysunki techniczne bywają różne: maszynowy, technologiczny, montażowy, architektoniczny, budowlany...
W zależności od kontekstu zadanego pytania i działu forum w którym zadano to pytanie można wnioskować o jaką pomoc pytającemu chodziło
( co @baszawez potwierdził w dalszym wpisie, że o to chodziło, czyli rysunek maszynowy i na tym forum został wpis umieszczony).
W różnych rysunkach technicznych te same symbole oznaczają co innego i są przypisane do wymogów w tych rysunkach/dokumentacjach: technologii, metrologii, projektowania CNC, montażu, architekturze, budownictwie, topografii...
Wtedy należy umieścić takie wpisy w tych działach branżowych forum, które tymi pojęciami/symbolami się posługuje w celu uniknięcia niedomówień interpretacyjnych.


cayenne
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 19 gru 2014, 11:54
Lokalizacja: Kielce

punkty

#10

Post napisał: cayenne » 08 lip 2017, 13:30

Jeżeli te punkty były zaznaczone na rysunku do obróbki CNC, to myśle ze to są: "punkty zerowe i referencyjne obrabiarek" (wpisz w google tam będzie wiecej inforamcji)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”