oznaczenia na rysunku technicznym

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

Re: punkty

#11

Post napisał: yacht » 08 lip 2017, 14:53

cayenne pisze:Jeżeli te punkty były zaznaczone na rysunku do obróbki CNC, to myśle ze to są: "punkty zerowe i referencyjne obrabiarek"
... wtedy każdy z symboli graficznych CNC będzie oznaczony jeszcze dodatkową literą: M, W, R, B, E, A, N,T ...



Tagi:


mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

#12

Post napisał: mryellow » 09 lip 2017, 12:35

nie jestem pewien ale wydaje mi się że to są po prostu oznaczenia otworów. Jeżeli mamy dużo otworów o różnej średnicy to aby je łatwo i szybko rozróżnić można je tak oznaczyć.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#13

Post napisał: WZÓR » 09 lip 2017, 17:58

bartoszmista pisze: ..., zmyliły mnie symbole 3 i 4 (dla tokarza to bazy hehe)
Oby na pewno ?

https://zapodaj.net/8f3a55815a340.jpg.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


bartoszmista
Posty w temacie: 3

Re: oznaczenia na rysunku technicznym

#14

Post napisał: bartoszmista » 11 lip 2017, 16:10

baszawez pisze:W Dobrzańskim się doczytałem, iż są to symbole graficzne nitów. Ale to chyba powinno się je wstawiać na połączeniach a nie na normalnym otworze w blasze.
Próbowałem znaleźć jakiego nita przedstawia dany symbol, ale google nic mi nie pokazało.
Zwracam honory - oczywiście są to oznaczenia nitów. Tylko właśnie dlaczego są na otworach w blasze a nie na rysunku połączenia / złożeniowym (bo tak to zrozumiałem)? Symbol chyba którykolwiek z tych podanych. Na przykład jeśli masz na rysunku dwa rodzaje nitów oznaczasz je różnymi symbolami.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: oznaczenia na rysunku technicznym

#15

Post napisał: CFA » 13 lip 2017, 22:23

baszawez pisze:Witam
Na kilku rysunkach technicznych spotkałem się z takim symbolami otworów
https://zapodaj.net/28bcb84f95393.jpg.html
W Dobrzańskim się doczytałem, iż są to symbole graficzne nitów. Ale to chyba powinno się je wstawiać na połączeniach a nie na normalnym otworze w blasze.
Próbowałem znaleźć jakiego nita przedstawia dany symbol, ale google nic mi nie pokazało.
A to różnie może być. Ja np nie spotkałem się z nitami, ale na rysunkach, które przechodzą przez moje ręce często takimi symbolami oznacza się jednakowe otwory, których częstość występowania uzasadnia stosowanie takiego symbolu. Np otwory różnych średnic w jakiejś płycie itd

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”